TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-14 - 2005-02-20

"Пеперутка" ќе ја продолжи битката против малигните болести

Дневник - 17.02.2005

ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН ЗА БОРБА ПРОТИВ РАКОТ КАЈ ДЕЦАТА Светскиот ден за борба против ракот и леукемијата кај децата - 15 Февруари, завчера беше одбележан со пригодна програма во Домот на АРМ, во организација на Здружението "Пеперутка".

40 деца во Македонија годишно добиваат рак

Вест

Децата со леукемија се лекуваат во соби со влага

Време

Годишно од рак заболуваат по 34 деца

Утрински

Повеќе од 30 деца заболуваат од рак и леукемија

Дневник

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Младост се загрева пред серијата тешки гостувања

Вест - 19.02.2005

СТАРТУВА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ВО РАКОМЕТНИТЕ СУПЕРЛИГИ По повеќе од двомесечна пауза, викендов продолжуваат возбудувањата во двете наши ракометни Суперлиги. Само потоп би можел да ги сопре ѓорчепетровки на патот кон 13. титула, но затоа владее вистинска мешаница и на врвот и на дното во Мобимак машката ...

Стартот со дерби меѓу Металург и Вардар

Време

Почнува пролетниот дел во екипните спортови

Време

Продолжува ракометната сезона со дерби во Автокоманда

Дневник

Пелистер К. повторно подобар од ТК Бренд

Време

Време Вест

7 поврзани вести »

Работната недела - 35 часа

Време - 17.02.2005

СИНДИКАТ Синдикатот на работниците од шумарството и дрвната индустрија нема да ги прифати предлозите во новиот закон за работни односи да се воведе флексибилност при вработувањето и да се намали периодот на платено боледување.

Работничките права да не се кратат

Дневник

Синдикатот на шумарите против кратењето на работничките права

А1

Пробната работа е неуставна категорија

Вест

Боледувањето од два дена ќе го зголеми бројот на смртните случаи

Утрински

Дневник Канал5

7 поврзани вести »

Скопје и Приштина во расчекор за границата

Дневник - 19.02.2005

ХАШИМ ТАЧИ ВО СКОПЈЕ Проблемот со границата треба да се реши откако ќе се реши статусот на Косово - изјави вчера во Скопје Хашим Тачи, претседател на Демократската партија на Косово. Македонија, пак, инсистира прашањето за границата да се затвори пред да се утврди завршниот статус и очекува помош ...

Приштина бара прво независност на Косово, па потоа демаркација

Утрински

Хашим Тачи: Демаркацијата по финалниот статус на Косово

Вест

Косово бара разграничувањето со Македонија да почека

Време

Нема идеја за големо Косово

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Македонија ќе преговара за членство во ЕУ во 2006

Време - 19.02.2005

МЕЃУНАРОДНАТА КОМИСИЈА ЗА БАЛКАНОТ ОЦЕНУВА Поранешниот италијански премиер Џулијано Амато, кој ја предводи Меѓународната комисија за Балканот, смета дека доколку Македонија ги продолжи економските реформи идната година ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ, кои не би траеле повеќе од три-четири ...

Статусот на Косово не смее да ја загрози Македонија

Дневник

Амато е оптимист за членството на Македонија во ЕУ

Утрински

Решението за Косово треба да ја респектира Македонија

Вест

Европа ве чека

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Алонзо Морнинг се враќа во Мајами?

Дневник - 17.02.2005

ВЕСТИ Враќањето на центарот Алонзо Морнинг во Мајами хит е готова работа, а официјалното потпишување ќе се случи веројатно веднаш по ол-стар паузата. Седумкратниот ол-стар беше на лекарски прегледи, а претседателот Пет Рајли очекува Алонзо в понеделник или вторник да почне да тренира со екипата.

Ново враќање на Морнинг

Време

Билапс не може да поверува колку добро играат

Дневник

Алан Ајверсон не успеа да го повтори остварувањето на Вилт Чембрлен

А1

Аренас и Џејмисон одушевени од Детроит

Дневник

Време

6 поврзани вести »

Ќе се преигра меч од втората Лига на кој диригирал Хојцер

Дневник - 17.02.2005

ФУДБАЛ - АФЕРА СО НАМЕСТЕНИ РЕЗУЛТАТИ Мечот од втората Бундеслига меѓу Ален и Бургхаузен, игран на 22 октомври лани, бил наместен, во режија на судијата Роберт Хојцер и ќе се преигра, реши Фудбалската федерација на Германија. Хојцер во 65.

Ќе се преигра меч што го наместил Хојцер

Време

Мидлзборо вовлечен во „германскиот скандал“

А1

Хрватските браќа Шапин - главни местачи

Дневник

Полицијата го уапси „местачот“ Хојцер

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Три милиони евра за седум аптеки

Дневник - 19.02.2005

ВО ДРАМАТИЧНО НАДДАВАЊЕ Во драматично наддавање за уделите во 10 државни аптеки вчера биле инкасирани повеќе од 3 милиони евра кеш на Македонската берза, иако почетната вредност изнесувала околу милион евра. Нови сопственици на 75 отсто од уделите во 10 државни аптеки се сопственикот на "Зегин", ...

Продадени десет аптеки за повеќе од три милиони евра

Утрински

Црвенковски на инаугурација на Месиќ

Вест

Фармацевтските куќи се полакомија за аптеките

Вечер Прес

Агенцијата за приватизација продаде десет државни аптеки на денешната берзанска аукција на општествениот капитал

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Путин: Иран нема намера да гради нуклеарно оружје

Вест - 19.02.2005

МОСКВА, 19 февруари (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека е уверен оти Иран не се обидува да изгради нуклеарно оружје и дека Русија ќе ја продолжи нуклеарната соработка со Исламската Република. "Најновите постапки на Иран ја уверија Русија дека Иран навистина нема намера ...

Русија верува во "чесниотнуклеарен збор" на Иран

Дневник

Москва смета дека Иран не поседува атомско оружје

А1

Кој ќе влезе во Иран, ќе си ја најде бељата

Дневник

Секој чекор е важен во танцот околу Иран

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Преводот на "Одисеја" на македонски ќе добие пари

Вест - 18.02.2005

КОМИСИЈАТА ЗА ИЗДАВАШТВО НАПРАВИ КОРЕКЦИИ Венко Андоновски на одење од Комисијата за издаваштво остава и правила на игра: да се издаваат книгите со конкретни наслови и конкретни датаму, и да нема фол да се бараат и добијат пари за скапо издание, а да се Венко Андоновски, претседател на Комисијата ...

Ако нема книги - нема ни пари

Дневник

Уште 43 наслови со државна поддршка

Време

Квартално пријавување на проекти

Вечер Прес

Издавачите бараат пари и за плата на својот претседател

Вест

Време

6 поврзани вести »