TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-14 - 2005-02-20

Преку Залаегерсег на Фајнл-фор

Вест - 18.02.2005

КУГЛАЊЕ - Лига на шампиони Нашиот кугларски првак Макпетрол утре (13 часот) во кугланата "Белви" ќе го одигра првиот натпревар од четврт-финалниот двомеч со унгарскиот шампион Залаегерсег. Откако експресно, со две победи, го помина Металац, Макпетрол со големи амбиции влегува во дуелот со ланскиот ...

Макпетрол сака убедлива победа над Залаегерсег

Време

Јуриш на висока победа против Унгарците

Дневник

Победа од 7:1 за мирен реванш

Утрински

ЛШ: Макпетрол – Залаегершег

А1
5 поврзани вести »

Не било цензура,туку непрофесионализам

Дневник - 17.02.2005

ХТВ ВОЗВРАЌА НА ОБВИНУВАЊАТА ОД ЛАТИН Двата прилога од последната емисија "Латиница" на хрватскиот новинар Денис Латин се укинати поради непрофесионализам, а не поради цензура, соопшти Хрватската радио и телевизија, јави Макфакс.

ХРТ: Прилозите на Латин укинати поради непрофесионализам, а не цензура

А1

"Латиница" без Денис Латин?

Дневник

Водителот на "Латиница" поднесува оставка заради цензура

Вест

"Латиница" скратена, Латин даде оставка!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Во Хаг - тројца или 15 Македонци!?

Вечер Прес - 18.02.2005

Стара вест е, иако се уште непотврдена од ниту едно компетентно место, дека Љубе Бошковски, поранешен министер за внатрешни работи ќе биде обвинет од страна на Судот во Хаг за случајот "Љуботен". Тоа што е најново се се побројните информации, кои никаде не можат да се проверат изворно, а според ...

Трибуналот барал помош од Владата само за "Љуботен"

Утрински

Бошковски ќе одговара за поттикнување?

Дневник

Љубе за десетина дена во Хаг?

Дневник

Хашките истражители не се најавени за неделава

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Мазутот ги поскапи оранжериските производи за 30 отсто

Утрински - 18.02.2005

Оранжериските производители и годинава се судираат со проблемот на скап и неквалитетен мазут Лабораториите од соседните земји потврдиле дека квалитетот на мазутот не одговара на потребните стандарди АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Последниве месеци цената на мазутот константно се зголемува, а квалитетот е ...

Лошиот и скап мазут го поскапува раниот зеленчук

Време

Пазарите преполни со зеленчук, но никој не купува

А1

Скапиот и неквалитетен мазут ќе ги поскапе доматите и пиперките

Канал5

Домашните пиперки и домати поскапи од увозните

Дневник
5 поврзани вести »

Од јули децата со посебни пасоши

Време - 19.02.2005

МВР Граѓаните на Република Македонија во чии пасоши се запишани деца треба да извадат посебни патни исправи на име на децата, соопштува Министерството за внатрешни работи. Според постојните законски одредби, нема повеќе упис на деца во патна исправа на родител, туку секој граѓанин ќе поседува ...

Од јули задолжително посебни пасоши и за децата

А1

Пасоши и лични карти ќе се вадат брзо и според европски терк

Утрински

Пасошите и личните карти од Беко во МТВ

Вест

По пасош во зграда на МРТВ

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Доста Димовска не го поддржува Трифун Костовски

Дневник - 18.02.2005

ДРУМ Нема да поддржиме ниту еден од кандидатите за градоначалник на Скопје бидејќи и двајцата не припаѓаат на десноцентристичката опозиција, а до неодамна ги застапуваа позициите на левицата, порача Доста Димовска, претседателка на Демократско-републиканската унија на Македонија.

Мотото на ДРУМ е "Со љубов и верба"

Утрински

ДРУМ се обидува да ја обедини опозицијата

А1

ДРУМ НА ДОСТА ДИМОВСКА НЕМА ДА ИМ КАЖУВА НА ЧЛЕНОВИТЕ И НА СИМПАТИЗЕРИТЕ ЗА КОГО ДА ГЛАСААТ ОД КАНДИДАТИТЕ ВО СКОПЈЕ

Канал5

Напади врз седиштата на СДСМ и ДРУМ во Бутел

Утрински
5 поврзани вести »

Владо Јаневски со три статуетки

Дневник - 19.02.2005

"ЗЛАТНА БУБА МАРА" НА ПОПУЛАРНОСТА Популарните нивните фанови и пријатели завчера ја наполнија Универзалната сала до последното место за да бидат дел од осмото издание на манифестацијата "Златна буба мара на популарноста". Дваесет и седум "Буба мари" "летнаа" на вистинските места - кај ...

Три часа забава до бесвест

Вечер Прес

Осмо издание на "Златна буба мара на популарноста"

Дневник

Лет, лет буба маро донеси ми награди

Вест

Златна буба мара за животно дело на Љубомир Бранѓолица

Вест
5 поврзани вести »

Квалитетот полека се враќа на Шара

Вест - 19.02.2005

СКИЈАЊЕ - 34. ШАРПЛАНИНСКИ КУП На патеките "Орлова" и "Езерино" на Попова Шапка, во рамките на 34. издание на Шарпланинскиот куп, во вторник и среда ќе продефилираат речиси стотина скијачи од 15-тина земји. Карактеристика на годинешниот Шара куп нема да биде само големиот број на учесници, туку и ...

Седум скијачи со помалку од 30 ФИС-поени

Време

На Шапка повеќе од сто скијачи од 12 држави

Утрински

34 издание на „Шарпланински куп“

А1

Шарпланинскиот куп на 22 и на 23 февруари

Време
5 поврзани вести »

Во Клинички центар ќе се гради главниот фекален вод, а потоа и секундарните

Утрински - 15.02.2005

Општина Центар напролет ќе почне со изградбата на нова фекална канализација Инвеститор на проектот е „КАРДС-хил интернационал“, изведувач „Енергомаркет“ од Скопје, а главен иницијатор е Општина Центар СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Во првиот момент кога временските услови ќе дозволат, на Клиничкиот центар ќе ...

Ќе се обнови фекалната канализација

Време

Нова фекална канализација во Клинички центар

Дневник

Државна ќе се куртули од ужасната фекална мрежа

Вест

Нова фекална канализација во Клинички центар

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Разрешени членовите на ИК на Пласница

Утрински - 19.02.2005

Одлука на ДИК Поради потврдување листа на која немало кандидати-жени, Државната изборна комисија вчера донесе одлука да ги разреши сите членови на Општинската изборна комисија на Пласница. >†Тоа е флагрантно кршење на законот.

Женската математика различна од државната

Дневник

Савка се закани дека ќе ги урива советничките листи

Време

Ниту една жена на кандидатската листа

Вечер Прес

ДИК ја разрешила општинската изборна комисија во Пласница..

Канал5
5 поврзани вести »