TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-02-14 до 2005-02-20

Во Клинички центар ќе се гради главниот фекален вод, а потоа и секундарните

Утрински - 15.02.2005

Општина Центар напролет ќе почне со изградбата на нова фекална канализација Инвеститор на проектот е „КАРДС-хил интернационал“, изведувач „Енергомаркет“ од Скопје, а главен иницијатор е Општина Центар СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Во првиот момент кога временските услови ќе дозволат, на Клиничкиот центар ќе ...

Ќе се обнови фекалната канализација

Време

Државна ќе се куртули од ужасната фекална мрежа

Вест

Нова фекална канализација во Клинички центар

Дневник

Нова фекална канализација во Клинички центар

Вечер
5 поврзани вести »

Коцкар убивал, крадел и се тепал со полицајци

Вест - 18.02.2005

ПОЛИЦИЈАТА ВО СКОПЈЕ УАПСИ КРИМИНАЛЕЦ БАРАН СО СЕДУМ ПОТЕРНИЦИ Реџеп Р., викан Земра (29), за 15 години извршил 67 тешки кривични дела, а за дел од нив е осуден на 14 години и четири месеци затвор Полицијата му влезе во трага и го фати Реџеп Р.

Фатен убиец баран со десетина потерници

Време

Уапсен убиецот од Француските гробишта

Дневник

Уапсен осомничен за минатогодишното убиство кај Француски гробишта

Вечер

Фатен "тежок" криминалец со 67 кривични пријави

Канал5
5 поврзани вести »

Не било цензура,туку непрофесионализам

Дневник - 17.02.2005

ХТВ ВОЗВРАЌА НА ОБВИНУВАЊАТА ОД ЛАТИН Двата прилога од последната емисија "Латиница" на хрватскиот новинар Денис Латин се укинати поради непрофесионализам, а не поради цензура, соопшти Хрватската радио и телевизија, јави Макфакс.

ХРТ: Прилозите на Латин укинати поради непрофесионализам, а не цензура

А1

Водителот на "Латиница" поднесува оставка заради цензура

Вест

"Латиница" без Денис Латин?

Дневник

"Латиница" скратена, Латин даде оставка!

Вечер
5 поврзани вести »

Седум скијачи со помалку од 30 ФИС-поени

Време - 19.02.2005

СКИЈАЊЕ - НА ГОДИНАШНИОТ ШАРПЛАНИНСКИ КУП Седум скијачи со помалку од 30 ФИС-поени и уште шест со помалку од 40 ќе бидат гаранција за високиот квалитет на годинашното, 34-то издание на Шарпланинскиот куп, соопшти Владо Пановски, потпретседателот на Скијачката федерација на Македонија (СФМ).

Квалитетот полека се враќа на Шара

Вест

На Шапка повеќе од сто скијачи од 12 држави

Утрински

34 издание на „Шарпланински куп“

А1

Шарпланинскиот куп на 22 и на 23 февруари

Време
5 поврзани вести »

Пожар во џамија уби 59 Иранци

Време - 16.02.2005

ТЕХЕРАН Пожар во џамија во центарот на иранскиот главен град Техеран завчера однесе 59 животи. Биле повредени и повеќе од 200 верници, јави МИА. Пожарот почнал откако парче платно се допрело до една од греалките во џамијата, која била поставена во делот за жените.

Пожар во џамија во Техеран, 59 мртви

Вест

Пожар во џамија однесе 59 животи

Утрински

Греалка запали 59 луѓе во џамија

Дневник

59 лица загинаа во пожар во иранска џамија

А1
5 поврзани вести »

Проектот Бунарџик е на добар пат да пропадне

А1 - 20.02.2005

Проектот Бунарџик е на добар пат да пропадне. По два дена разговори со Владата, нема договор за клучното барање на Британците да ја добијат слободната економска зона во трајна сопственост. Фирмата „Глендори естејт“ сака да купи дел од зоната за 3,5 евра метар квадратен или за околу 70 илјади евра.

Судбината на Бунарџик незвесна

Канал5

Пропадна ли проектот Бунарџик по втор пат?

Канал5

Велшаните бараат сопственост над земјиштето

Вечер

Газдите од Глендор Естејд во Скопје да чујат одлуката на Владата за Бунарџик

Канал5
5 поврзани вести »

Новоизбраните судии дадоа свечени изјави

Утрински - 17.02.2005

ЗАКЛЕТВА Новоименуваните претседатели на основните судови во Скопје, Куманово и Тетово - Добрила Кацарска, Селвер Исмани и Џемајли Арифи - вчера во Собранието потпишаа свечени изјави. Првите луѓе на спомнатите судски институции се обрзаа дека чесно и достоинствено ќе ја извршуваат судиската работа.

Тројца нови претседатели на основни судови дадоа заклетва

А1

Нови претседатели на судовите во Скопје, Куманово и во Тетово

Време

НОВОИЗБРАНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА ОСНОВНИТЕ СУДОВИ ДАДОА ЗАКЛЕТВА

Канал5

Назначени нови претседатели на 3 Основни судови

А1
5 поврзани вести »

Денеска истекува рокот за добивање на лиценци за такси превозниците

Канал5 - 20.02.2005

Таксистите кои немаат поднесено барање за добивање на лиценца за авто-такси превоз, од утре ќе бидат отстранувани од сообраќај. Денеска е последниот рок до кој тие можеа да поднесат барање за добивање на лиценци и тоа под бенифицирани услови.

Градската управа ќе работи и преку викендот

Време

Барања за лиценци ќе се поднесуваат и денеска и утре

Утрински

Голем интерес за такси-лиценца

Вечер

Уште една недела за вадење такси-дозволи

Дневник
5 поврзани вести »

Владо Јаневски со три статуетки

Дневник - 19.02.2005

"ЗЛАТНА БУБА МАРА" НА ПОПУЛАРНОСТА Популарните нивните фанови и пријатели завчера ја наполнија Универзалната сала до последното место за да бидат дел од осмото издание на манифестацијата "Златна буба мара на популарноста". Дваесет и седум "Буба мари" "летнаа" на вистинските места - кај ...

Три часа забава до бесвест

Вечер

Осмо издание на "Златна буба мара на популарноста"

Дневник

Лет, лет буба маро донеси ми награди

Вест

Златна буба мара за животно дело на Љубомир Бранѓолица

Вест
5 поврзани вести »

Лошиот и скап мазут го поскапува раниот зеленчук

Време - 18.02.2005

ПОПЛАКИ ОД ОРАНЖЕРИСТИТЕ Македонските производители на оранжериски производи користат скап и неквалитетен мазут за затоплување на стаклениците што ги уништува нивните станици, а производството им го прави скапо и неконкурентно, се жали Групацијата за оранжериско производство при Стопанската комора ...

Мазутот ги поскапи оранжериските производи за 30 отсто

Утрински

Пазарите преполни со зеленчук, но никој не купува

А1

Скапиот и неквалитетен мазут ќе ги поскапе доматите и пиперките

Канал5

Домашните пиперки и домати поскапи од увозните

Дневник
5 поврзани вести »