TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

БЕРЛИН БАРА ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА АПСЕЊЕТО ГЕРМАНСКИ ГРАЃАНИН ВО МАКЕДОНИЈА

Вечер Прес - 25.02.2005

Германија вчера од македонските власти побара официјално објаснување во врска со апсењето на германски државјанин во 2003 година, под сомнение дека е исламистички терорист, јави германската агенција ДПА. Агенцијата наведува дека на 31 декември 2003 година, на барање на американските власти, ...

Германија бара одговор зошто е уапсен Ал Масри

А1

Арапот однесен во Кабул со „летачки затвор“ од Мајорка

Време

„Њузвик“ објави докази дека Калед Ел Масри бил киднапиран во Македонија

А1
4 поврзани вести »

Американскиот поет В.С. Мервин - лауреат на Струга

Време - 26.02.2005

„ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ“ НЕ Е ЕВРОПОЦЕНТРИЧЕН Весна Дамчевска Вилијам Стенли Мервин, еден од водечките американски поети, е годинашен добитник на престижниот „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“. - Тој е поет со врвно светско реноме и вистинска возбуда е да се донесе на фестивалот - изјави ...

Венецот за американскиот поет Вилијам С. Мервин

Вечер Прес

Стенли Мервин добитник на Златниот венец на СВП

А1

Вилијам Мервин добитник на "Златниот венец"

Дневник
4 поврзани вести »

Започна предизборната кампања

А1 - 21.02.2005

Денеска официјално почна предизборната кампања за престојните локални избори. Во наредните 20-тина дена партиските машинерии, но и штабовите на независните ќе се обидуваат преку средби, митинзи и медиумско претставување. Да ги добијат гласовите на граѓаните за да ја освојат новата, побогата локална ...

Почна кампањата за локалните избори

Вест

За градоначалници во 85 општини ќе се тркаат 379 кандидати

Дневник

Почна кампањата за избор на локалните власти

Време
4 поврзани вести »

Шумахер без самодоверба

Вечер Прес - 25.02.2005

БЕРЛИН, 25 ФЕВРУАРИ (РОЈТЕРС).- И покрај освојувањето на седум шампионски титули, Михаел Шумахер вели дека се уште му недостасува самодоверба кога ќе седне во болидот на Формула 1. "И покрај моите успеси, сепак, ми се јавуваат одредени сомневања во врска со моето возење секогаш кога ќе седнам во ...

Шумахер вози како такси шофер

Вечер Прес

Мек-Ларен не го сакал Шумахер

Дневник

Ред Бул се реши за Кристијан Клин

Дневник
4 поврзани вести »

Џош Смит до Атланта во стилот на Доминик Вилкинс

Дневник - 21.02.2005

ЗАБИВАЊЕ Победник на натпреварот во забивање е дебитант од Атланта, Џош Смит. До наградата од 25.000 долари, Смит дојде со две прекрасни забивања во финалето против Амаре Стадемаер, за кои доби максимални 100 поени. Во претпоследниот обид, Смит го облече дресот на Атланта со број 21 кој на времето ...

Смит - убедливо најдобар забивач

Време

Се појави новиот Доминик Вилкинс

Вест

Ентони им одржа лекција на дебитантите

Утрински
4 поврзани вести »

Парафинските ракавици на убиените ништо не докажуваат

Дневник - 25.02.2005

СУДЕЊЕ ЗА СЛУЧАЈОТ "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА" Современата форензичарска наука одамна ги исфрлила парафинските ракавици како несигурен метод за утврдување дали некој пукал, но во Македонија тие се уште се употребуваат, а наодите се користат како доказ во судските процеси.

Пакистанците имале нитратни честици на рацете, ама не значи дека пукале

Вест

Имало индиции дека Азијатите пукале во полицијата

Време

Пронајдени нитратно-нитритни честички кај Пакистанците од Раштански

А1
4 поврзани вести »

Архиепископот Христодулоссе среќавал со "грчкиот Распутин"

Дневник - 25.02.2005

СКАНДАЛИ ВО ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Грчки судија завчера пред Врховниот суд изјавил дека поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Христодулос, најмалку двапати се сретнал со свештеникот Јаковос Јосакис, кој поради обвиненијата за сплетки, подмитувања и кражби го доби прекарот "грчки ...

"ТО ВИМА": НАРКОТРГОВЕЦОТ ВАВИЛИС БИЛ АГЕНТ НА МОСАД

Вечер Прес

Интерпол и грчката полиција трагаат по Апостолос Василис

Вечер Прес

Потера по Апостолос Вавилис - човек со многу лица, а без образ

Дневник
4 поврзани вести »

„Три“ го отпечати и контроверзниот „Ангели и демони“

Време - 26.02.2005

ПО ХИТОТ „КОДОТ НА ДА ВИНЧИ“ ОД ДЕН БРАУН Романот „Ангели и демони“ од авторот на популарната книга „Кодот на Да Винчи“, Ден Браун, излезе од печат во издание на книгоиздателството „Три“, во превод на Елени Димитровска. Овој постар роман на Ден Браун е напишан уште во 2000 година, значи две години ...

Опус деи (оцрнети во „Кодот на Да Винчи")

Време

Ден Браун (авторот на „Кодот на Да Винчи")

Време

Исценирано судење за тврдењата во "Кодот на Да Винчи"

Дневник
4 поврзани вести »

Полиција во Кондово

Вест - 25.02.2005

Полицијата вчера во Кондово се дружеше со учениците и нивните родители. Полицајците им ја покажуваа нивната опрема, моторите и полициските велосипеди на учениците од кондовското школо "Бајрам Шабани", а тие за возврат на полицијата и приредија детска претстава и изложба.

Полицијата со нова стратегија за Кондово

А1

Полицијата поблиски до народот во Kондово

Канал5

Партиите од албанскиот блок ангажираат „засилувања“ од Косово

Време
4 поврзани вести »

Првакот Валенсија и германските екипи во аут

Дневник - 26.02.2005

КУП НА УЕФА Поранешниот европски првак, Стеауа од Букурешт, направи едно од најголемите изненадувања, елиминирајќи го актуелниот освојувач на Купот на УЕФА, шпанскиот првак Валенсија, уште во шеснаесеттина-финалето на најмасовното фудбалско натпреварување во Европа.

Клаудио Раниери доби отказ од Валенсија

Утрински

Валенсија му врачи отказ на Клаудио Раниери

А1

Куман ќе го замени Раниери на клупата на Валенсија

Дневник
4 поврзани вести »