TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Хотелот „Шар“ ќе стане културен центар

Време - 25.02.2005

ПРОЕКТИ ЗА ОБНОВА НА СТАРАТА ЧАРШИЈА (2) Со поправката, делумната реконструкција и адаптацијата на хотелот „Шар“ во објект со ателјеа и галерии тој треба да стане уште еден културен центар во Старата скопска чаршија. За овој објект се изработени два проекти што беа претставени пред потенцијалните ...

Арт-базар, комплекс за занаетчиство и уметност

Време

Проектите за Чаршијата не добија пари

Дневник

Немаше нови донации за Старата чаршија

Време

Нема волшебно стапче за будење на Чаршијата

Вест

Вечер Прес Време Канал5 Време Дневник Вечер Прес

11 поврзани вести »

Се воведува нова смена во центарот за дијализа во Железара

Вест - 23.02.2005

ВРЕМЕНО РЕШЕНИЕ ЗА БУБРЕЖНИТЕ БОЛНИ По вчерашната средба меѓу министерот за здравство Димов и претставници од Здружението на бубрежно болните Нефрон, договорено е идниот понеделник пациентите од Скопје, кои поради недоволниот капацитет крвт Министерството за здравство времено го реши проблемот со ...

Новите болни на дијализа во Куманово

Дневник

Струшките пациенти ќе се повлечат во Скопје, клиничките ќе ротираат

Утрински

Скопски пациенти од Струга се селат во "Железара"

Вечер Прес

Одлука на Министерот за здравство за бубрежно болните

А1

Време Утрински Канал5 Вест Вечер Прес

10 поврзани вести »

Сафет Шаќири ослободен од затворот во Сараево

А1 - 27.02.2005

Македонскиот државјанин Сафет Шаќири вработен во бирото за лекови во петокот бил ослободен од сараевскиот затвор откако основниот суд во Сараево утврдил дека тој не е лицето кое се бара од Интерпол поради стопански криминал. По добиеното досие на Шаќири од страна на македонското МВР босанските ...

Шаќири ослободен

Вечер Прес

Хисни Шаќири формира партија, Руфи Османи повторно во игра

Време

Сафет Шаќири се уште во притвор

Време

Шаќири од фотката на МНР не е Шакири од потерницата

Вечер Прес

А1 Вечер Прес А1 Дневник

9 поврзани вести »

8 жртви во експлозија во Ирак

А1 - 27.02.2005

Осум лица загинаа денеска, а двајца ирачки цивили се повредени во експлозија во северниот ирачки град Мосул, соопшти американски воен претставник. Повеќето од убиените се припадници на Ирачката гарда. Во меѓувреме, во Ирак е уапсен Садави Ибрахим Хасан, полубрат и поранешен советник на Садам Хусеин.

Убиени двајца војници на САД во Ирак

А1

Албанија го зголемува бројот на војници во Ирак

А1

Македонија ќе испрати уште 12 офицери во Ирак

Утрински

Австралијци ќе ги бранат Јапонците во Ирак

Време

Дневник Вест Вечер Прес А1

9 поврзани вести »

Русија ќе враќа долг со изградба на гасовод во Скопје

Време - 23.02.2005

„ГАМА“ И „РОСЊЕФТЕГАЗСТРОЈ“ СЕ ИЗВЕДУВАЧИ НА ПРОЕКТОТ Русија ќе исплати 15 милиони долари од долгот кон Македонија преку изградба на гасоводен прстен околу Скопје. Проектот ќе го реализираат македонската компанија „Гама“ и руската компанија „Росњефтегазстрој“, специјализирана за изградба на урбана ...

Русите ќе го плаќаат долгот преку гасификација

Дневник

Русите сакаат со изградба на гасен прстен околу Скопје да го намалат долгот

Утрински

Руска фирма ќе го гради гасоводниот прстен околу Скопје

Вест

Гасоводот ќе се доизградува во услови на нерешена сопственост

А1

Канал5 Дневник Време Утрински

9 поврзани вести »

Пријава и од анонимниот Востаниќ

Дневник - 25.02.2005

ФУДБАЛ - ЗА МЕСТОТО СЕЛЕКТОР Во Фудбалската федерација на Македонија, за испразнетата селекторска фотелја се пријавува веќе кој ќе стаса. Најновото изненадување вчера пристигна од Србинот Павле Востаниќ (1962 г.). Тој, како и повеќето од досега самопријавените кандидати, нема некое посебно ...

Анонимниот Востаниќ се кандидира за селектор

Вечер Прес

Јаневски не доаѓа поради договорот со Бриж до јуни 2006

Утрински

Јаневски се откажа од трката за селектор

Дневник

Бриж не го дава Јаневски

Вечер Прес

Време Време Време Вест

9 поврзани вести »

Бујанова се искачи на десеттото место

Утрински - 22.02.2005

Листа на стрелците во Лигата на шампионите по прелиминарната фаза Деветте гола што ги постигна на гостувањето кај Слагелсе во последното коло од Ц-групата ја искачија Олга Бујанова на делба на десеттото место на листата на стрелците во Лигата на шампионите.

Нешто беше гнило кај Кометал ЃП во Данска

Дневник

Словенечки пандан на ѓорчепетровки

Вест

Ѓорчепетровки го "избраа" Крим

Утрински

Слабата игра го одведе Кометал на мегдан со Крим

Време

Вест Вечер Прес А1

8 поврзани вести »

Владата ќе помогне за тетовската дива депонија

Утрински - 25.02.2005

Блокадите на автопатот Тетово - Скопје тетовци ги ставија во мирување ТЕТОВО - "Нема посериозен проблем за Тетово во моментов од решавање на прашањето со депонија. Нашиот град и вака се задушува во отпад, а доколку најитно не се расчисти со дивата депонија, се наоѓаме пред вистинска еколошка ...

Во Скопје се депонираат 140 тони опасен отпад

Време

Индустрискиот отпад - еколошка бомба

Вечер Прес

Поради депонија блокиран автопатот Тетово - Скопје

Утрински

Во Македонија има толку диви депонии колку што има села

Време

А1 Време Вечер Прес

8 поврзани вести »

Каде се два милиона денари?

Вест - 25.02.2005

ТЕЛЕФОНСКИТЕ ДОНАЦИИ СЕ УШТЕ НЕ СТИГНАЛЕ ДО ЦУНАМИ ЖРТВИТЕ Парите од телефонскиот број 0590 што Црвениот крст на Македонија објави дека не знае каде се, се слевале на посебна сметка во Телеком заедно со парите од хуманитарната линија на компанијата и од таму гаранти Поголемиот дел од трите милиони ...

Половична помош и од Црвениот крст

Време

Парите за Азија доцнат поради телекомот

Дневник

Се вратија хуманитарците од Азија

Дневник

Македонски хуманитарец седум дена живеел во џунгла

Време

А1 Утрински

7 поврзани вести »

Кумановци остануваат во лигата

Дневник - 26.02.2005

РАКОМЕТ Одигрувајќи го натпреварот со Фаворит машини за перење, и победувајќи со 27-24 (15-14), ракометарите на Југ Куманово ги демантираа гласовите за откажување. Победија и младите ракометари на МРК Вардар против ВВ Повардарие со 28-24.

Младост и Пелистер К. држат ритам

Дневник

Пелистерци се нагостија во Кавадарци

Вест

Денеска редовно коло

Време

Југ Куманово не отпатува на мечот во Неготино

Време

Вест Дневник

7 поврзани вести »