TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Езеро на Плоштадот

Вест - 24.02.2005

ЛИЗГАЛИШТЕТО НЕ МОЖЕ ДА ЗАМРЗНЕ ПОРАДИ ТОПЛОТО ВРЕМЕ Малото монтажно лизгалиште кое во втоникот го отвори градоначалникот Пенов не може да замрзне поради високите температури. На денот на отворањето беше дозволено лизгање само за деца зашто половината од лизгалиштето беше под вода.

Отворено мини лизгалиштето

Вечер Прес

Пенов демантира дека за лизгалиштето дал пари од градската каса

Вест

Лизгалиштето на плоштадот почнува со работа

Утрински

Лизгалиште на плоштадот

Утрински

Вест Време

7 поврзани вести »

ДУИ промовираше 32 кандидати за градоначалници

Утрински - 26.02.2005

КОНВЕНЦИЈА Успешното спроведување на Рамковниот договор, градењето на довербата и признавањето на Тетовскиот универзитет, се најголемите успеси што ги постигнала ДУИ во власта, а партијата го остварила и она за што се борела, локалната самоуправа, рекоа челниците на владејачката партија на ...

Се бара отчет за 400 илјади евра и за богатството на Г'зим Острени

Време

Острени: Се враќа достоинството на Албанците

Утрински

Вечерва во Скопје ДУИ ја одржа својата изборна конвенција

А1

Градоначалниците нема да си градат куќи

Дневник

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Земјотресот во Иран однесе над 500 жртви

Вест - 24.02.2005

ИСЛАМАБАД, 24 февруари (АП) - Спасувачки екипи со кучиња и тешка машинерија вчера продолжија да ги вадат телата на мртвите од урнатините на срамнетите села во централен Иран, а властите соопштија дека црниот биланс од силниот земјотрес достигна најмалку 500. Бројката се очекува да порасне.

Преку 400 мртви во земјотрес во Иран

Вест

Силен земјотрес го погоди Иран - 400 мртви

Утрински

Земјотрес уби 400 луѓе во Иран

Дневник

Силен земјотрес во Иран уби повеќе од 400 лица

Време

А1 Канал5

7 поврзани вести »

И Унгарците задоволни од ждрепката

Утрински - 24.02.2005

Лазаров за реакциите во Унгарија по добивањето на Македонија во баражот за ЕП РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ "И Унгарците се задоволни од тоа што за противник во баражот за Европското ракометно првенство ја добија Македонија. Моите соиграчи од Фотекс, кој дава 70 проценти од репрезентативците, се сметаат за ...

Ни "падна" стариот должник Унгарија

Дневник

Лазаров: Подобро не можеше!

Утрински

Македонија повторно немаше среќа - и се падна Унгарија

Време

Македонија повторно на мегдан со Унгарците

Вечер Прес

А1 Време

7 поврзани вести »

МРТВ набавувала без тендер, раководството крева раменици

Време - 24.02.2005

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА ЈАВНИОТ РАДИОДИФУЗЕН СЕРВИС Претседателите на двете комисии за јавни набавки во МРТВ, Дивна Најденова и Илија Таневски, вчера не ги образложија наодите на извештајот на Министерството за финансии и на антикорупциската комисија според кои МРТВ лани и во 2003 година на повеќе ...

Стошиќ ги отфрла обвинувањата за неправилност во јавните набавки

Утрински

Пријава за директорката на МРТВ за јавните набавки

Утрински

Прекршочна пријава против Стошиќ

Дневник

МРТВ незаконски вршела јавни набавки

Време

А1

6 поврзани вести »

Партиите имаат волја за фер и демократски избори

Дневник - 25.02.2005

КРИС ХЕНШОУ, ДИРЕКТОР НА НДИ-МАКЕДОНИЈА Директорот на Национален демократски институт-Македонија, Крис Хеншоу, кој го координираше потпишувањето на Кодексот на однесување за слободни и фер, избори вели дека верува оти на претстојните локални избори ќе победи демократијата.

Промовиран Кодекс за слободни и фер избори

Дневник

Политичарите помалку ги злоупотребуваат децата за политички цели

Време

Политичарите потпишаа кодекс за фер избори

А1

МОСТ

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Времено прекината блокадата кон Деве Баир

А1 - 27.02.2005

Жителите на Крива Паланка денеска времено ја отстранија блокадата на магистралниот пат кон Деве Баир и поставија ултиматум на владата до среда да ја повлече одлуката за укинување на градската болница. „Ако во рок од три дена владата не ја повлече донесената одлука за укинување на медицинскиот ...

Блокиран патот Крива Паланка - Деве Баир

А1

Денеска блокада на патот кон Бугарија

Дневник

Паланчани со барикади ќе ја бранат болницата

Време

Жителите на Крива Паланка протестираа против укинувањето на болницата

А1

Дневник

6 поврзани вести »

"Златна книга" со деловни информации

Дневник - 23.02.2005

ПРОМОЦИЈА Златна книга е новиот македонски деловен информатор, кој на 680 страници нуди повеќе од 60 илјади информации за услуги, производи, институции, индивидуалци како и за мали и големи фирми. Бизнис-информаторот е издание на "Инфомедиа".

„Златна книга 2005“ со повеќе од 60.000 информации

Утрински

Со „Златна книга“ полесно до сите информации

Време

“Златни" податоци за Македонија

Вечер Прес

Промовирана Златна книга

Канал5

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Сакраменто немоќен без Крис Вебер

Време - 26.02.2005

НБА - РЕГУЛАРНА СЕЗОНА Во првиот натпревар по размената на Крис Вебер во Филаделфија, Сакраменто загуби на гостувањето во Далас со 113-122 во дербито на западната конференција од НБА-лигата. Без новите играчи и без повредениот Предраг Стојаковиќ, „кралевите“ и во третиот обид сезонава не успеаја да ...

"Кралевите" без Вебер изгубија во Далас

Дневник

Далас го совлада Сакраменто

А1

Вебер во Филаделфија 76

Време

Вебер се пресели во Филаделфија

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Повторно најмногу пари од ИОК во буџетот на МОК

Време - 24.02.2005

ВО 2004 ГОДИНА И во годината што измина Олимписката солидарност, тело на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), бил најголемиот извор на приходи во Македонскиот олимписки комитет (МОК), највисокото спортско тело во Македонија.

Синдикална сопка за Градот на светлината

Дневник

На ЛОИ во Пекинг Македонија ќе се натпреварува во 12 спорта?

Време

Њујорк фрли три милиони за да добие три милијарди долари

Дневник

ИОК загриза во Големото јаболко

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »