TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Поделбата ќе ги оддалечи Србија и Црна Гораод Европа

Дневник - 25.02.2005

ЗАГРИЖЕНОСТ ВО ЕУ Европската Унија е загрижена дека политичките иницијативи за поделба на Србија и Црна Гора може да ги оддалечат двете републики од европските интеграции и да создадат политички тензии, јави МИА. - ЕУ останува приврзана на државната заедница Србија и Црна Гора - соопшти Кристина ...

Коштуница против предлогот на Црна Гора за сојуз на независни држави

А1

САД и ЕУ со подршка за идејата за сојуз на Србија и Црна Гора плус Косово

Вест

Србија, Црна Гора и Косово - три држави во лабава заедница?

Дневник

Црногорците во 2006 -та на реферндум

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Харадинај ги повика Србите да се вратат дома

А1 - 26.02.2005

Отворен повик до граѓаните на Косово за создавање услови за нормален и безбеден живот на Србите на Косово, упати денеска во Приштина, косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Премиерот повика на враќање на „одземените и узурпирани имоти“ и укажа на обврската што ја има албанското мнозинство, посебно во ...

Рамуш Харадинај ќе ја обединува Косовска Митровица

Дневник

Харадинај вети обединување на Косовска Митровица

А1

„Милошевиќ најзаслужен што Косово ќе биде независно“

Време

Петерсен ќе го испофали Харадинај во Њујорк

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Ликвидација за сите водостопански претпријатија

Време - 22.02.2005

РЕФОРМИ ВО ЈП „ВОДОСТОПАНСТВО НА МАКЕДОНИЈА“ Во јавното претпријатие „Водостопанство на Македонија“ досега се ликвидирани осум водостопански претпријатија, а до 31 март годинава во ликвидација ќе одат уште четири како дел од проектот на Светската банка за рехабилитација и реструктуирање на јавното ...

Никој не ги ни спомнал поплавените во Струмичко

Вест

До крајот на март ќе се ликвидираат четири водостопански претпријатија

Утрински

Клуч на уште четири водостопански претпријатија

Дневник

Ќе има отпуштања во јавните водостопански претпријатија

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Истрагата ќе покаже дали жената пукала во сопругот или некој друг

Вест - 25.02.2005

ПОЧНА СУДСКА ПОСТАПКА ЗА УБИСТВОТО НА 37-ГОДИШЕН ТЕТОВЕЦ, ЗАСТРЕЛАН ВО СПАЛНА СОБА Зулхиџе Мислими (35), која е осомничена дека го убила својот сопруг Јусуф Мислими (37), е под лекарска контрола поради нејзината тешка болест, но и под силно полициско обезбедување, додека истражните судски ор Во ...

Го убила сопругот оти ја тепал

Време

Го застрелала сопругот во главата со два куршума

Дневник

Во спална го убила сопругот оти ја тепал

Вест

Го убила сопругот - ги скратила маките

Вечер Прес

Канал5

6 поврзани вести »

Битолчанец прободен со нож во грб

Дневник - 25.02.2005

Пред кафе-бар во Битола Дваесет и четиригодишен битолчанец бил прободен со нож во тепачка вчера напладне пред кафе-бар "Талија" во Битола, соопшти МВР. Според информациите на локалната полиција, станува збор за Б.С. (24), кој по тепачката бил префрлен во битолскиот Клинички центар со тешка повреда ...

Притвор за напаѓачот кој со нож избодел полицаец

Вест

Полицаец во самоодбрана пукал во соседот кој го нападнал со нож

Вест

Му забол нож во грб на соседот-полицаец

Време

Полицаец прободен со нож од зад грб

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Бунарџик повторно под клуч

Време - 22.02.2005

ПО БАРАЊАТА НА ВЕЛШАНИТЕ Владата нема да попушти и нема да ги прифати барањата на велшката фирма „Глендор естејт лимитед“, која наместо да биде кираџија, сака да ја купи слободната зона Бунарџик. Наспроти изјавите на претставниците на „Глендор“ дека Владата најверојатно ќе го смени Законот за ...

Велшаните сакаат да си купат земја во Бунарџик за 70.000 евра

Дневник

Владата размислува за продажба на „Бунарџик“

Време

„Бунарџик" ќе чека трета среќа?

Утрински

"Глендор естејтс" ја уценува Владата

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Италијанскиот парламент набрзо со став за името на Македонија

Време - 26.02.2005

МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ФИНИ НАЈАВИ Италијанскиот парламент набрзо ќе излезе со став за употребата на уставното име на Република Македонија, најави завчеравечер во Скопје министерот за надворешни работи на Италија, Џанфранко Фини.

И Италија ќе ги следи Британците за името

Дневник

Фини: Се надевам дека ќе го следиме примерот за признавање на вашето уставно име

Утрински

Нема услови за независност на Косово

Дневник

Митрева ќе бара Италија да го признае името

Дневник
5 поврзани вести »

Дијалози во Чифте амам

Вечер Прес - 25.02.2005

По успешната презентација во Париз (зграда на УНЕСКО), Рим и Подгорица, изложбата "Дијалози: Македонската уметност денес", вчера беше отворена и во Националната галерија на Македонија (Чифте амам). Пред македонската публика е презентиран избор на дела од неколку генерации македонски уметници, меѓу ...

'Дијалози: Македонската уметност денес"

Утрински

По Париз, Рим и Подгорица, „Дијалози“ во Скопје

Време

"Дијалози: македонската уметност денес" во Националната галерија

Дневник

Слика на македонската уметност денес

Вест
5 поврзани вести »

Жозе Сократиш мандатар на новата португалска Влада

А1 - 24.02.2005

Португалскиот претседател Жоржи Сампају денеска го именува генералниот секретар на Социјалистичката партија Жозе Сократиш за премиер на Португалија. Социјалистичката партија освои апсолутно мнозинство на предвремените парламенентарни ибори што се одржаа во неделата.

Опозицијата победи на изборите во Португалија

Утрински

Апсолутниот триумф на социјалистите ќе јаразвие најсиромашната западноевропска држава?

Дневник

Опозициските социјалисти победија на изборите во Португалија

А1

Португалците на гласање за нов Парламент

Вест
5 поврзани вести »

Костовски: Калинките растат и во Скопје

Вест - 23.02.2005

Кандидатот за градоначалник Трифун Костовски по вчерашната донаторска средба за ревитализација на Старата скопска чаршија не одолеа на завчерашната провокација на Никола Ќуркчиев дека калинките во Скопје не успеваат. Тој рече дека калинките растат и во Скопје, а Ќуркчиев со изјавата покажал дека ...

Коалицијата "За" со 75 кандидати за градоначалници

Утрински

Во Скопје калинки не успеваат

Вест

Во Скопје не успеваат калинки

Време

Владеачката коалиција ќе се повикува на европската ориентација

А1
5 поврзани вести »