TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2005-02-21 - 2005-02-27

Косово ќе положи со сите осум единици

Време - 26.02.2005

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Сорен Јесен Петерсен, високиот претставник на Обединетите нации во Косово, потврди дека во текот на годинава може да почнат преговори за идниот статус на провинцијата. Петерсен, на седницата на Советот за безбедност на ОН, призна дека ниту еден од осумте услови поставени на Косово ...

Петерсен: Имаме добри шанси

Утрински

Преговорите за Косово ќе почнат годинава

Дневник

Петерсен: „Стандардите на Косово не се исполнети“

А1

Есенски клуч за Косово

Дневник
5 поврзани вести »

Став на околината: игнорирање

Вечер Прес - 25.02.2005

Професорот д-р Денко Малески е првиот добитник на нововостановената награда "Борјан Таневски" од истоимената Фондација, што еднаш годишно се доделува за искажан проминентен личен став во печатените медиуми. "Мислењето на Малески, повеќекратно објавувано минатата година во "Утрински весник", ...

"Борјан Таневски" за Денко Малевски

Вест

Денко Малески наградата ја подари на училиште

Утрински

Малески го доби признанието за проминентен личен став

Време

Денко Малески награден за јавно искажан став

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Паркинзи за инвалиди

Вест - 25.02.2005

ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ГИ УРИВА АРХИТЕКТОНСКИТЕ БАРИЕРИ Поради досегашната негрижа, архитектонските бариери и немањето обележани места за паркирање, хендикепираните се заробени во своите домови Општина Центар најавува дека ќе гради паркинзи за инвалиди, а ги повика и градските власти, во чија надлежност ...

Со дигиталните семафори ќе имаме и зелен бран

Дневник

За 20 денари од час треба да добиеме повеќе од паркинг-место

Време

Скопје не е Париз

Вечер Прес

Никој не сака да плати 20 денари од час за паркирање

Вест
5 поврзани вести »

Потпишана декларација за интегрирано гранично обезбедување во регионот

А1 - 25.02.2005

Македонија, Албанија, Хрватска, БиХ и СЦГ денеска потпишаа декларација за интегрирано гранично обезбедување во регионот, што е широко прифатен систем за гранична контрола и во земјите на ЕУ. „Со ова, во овие 5 држави потписнички ќе започнат оперативни мерки за засилена борба против организираниот ...

СЦГ го стесни граничниот појас кон Македонија

Утрински

Од пет километри на 300 метри !?

Вечер Прес

Маровиќ: „Иднината на СЦГ треба да се решава на референдум“

А1

Маровиќ има трисобен стан во Париз!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Се најавуваат длабоки уставни измени за правосудството

А1 - 27.02.2005

До каде ќе се оди во измените на Уставот кои се однесуваат на правосудството. Овие прашања владиниот експертски тим ќе ги отвори утре на средбата во министерството за правда. Според најавите најверојатно ќе се оди на подлабоки измени кои ќе го опфатат и уставното судство, зголемување на неговите ...

Договорени измените во Уставот

Време

Ќе зајакне позицијата на претседателот во правосудството

Дневник

Владиниот тим информираше за уставните измени за судството

Утрински

Експертите предлагаат засилена позиција на Претседателот во правосудството

А1
5 поврзани вести »

Лесни победи на водечките три тима

Време - 25.02.2005

КОШАРКА - УФА МЕДИА ПРВА ЛИГА Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжија со добрата форма во пролетниот дел од првенството со лесен триумф над ФОН со 96-81 во дербито на 12. коло во УФА Медиа првата лига. „Металците“ беа убедливо подобар противник и доминираа уште од самиот почеток на мечот.

Фаворити немаа 8.000 денари за настап

Дневник

МЗТ го победи на гости Работнички по пет години

Време

Вечното дерби за МЗТ Скопје

Вест

Победа со нивно оружје и на нивни терен

Дневник
5 поврзани вести »

Шарон најави замрзнување на преговори со Палестинците

А1 - 27.02.2005

Израелскиот премиер Ариел Шарон денеска изјави дека мировните преговори со Палестинците ќе бидат замрзнати доколку палестинскиот претседател Махмуд Абас не преземе акција против терористичките групи. Изјавата на Шарон следи по завчерашниот самоубиствен бомбашки напад врз ноќен клуб во Тел Авив во ...

Изгласан новиот палестинскиот кабинет

Вест

Палестинскиот Парламент го поддржа составот на новата влада на Кореи

А1

Новата палестинска влада останата неизгласана

Вест

Првите 500 палестински затвореници од Израел си дојдоа дома

Вест
5 поврзани вести »

Четворица Македонци уапсени за трговија со луѓе во Врање

Дневник - 23.02.2005

СРБИЈА И ЦРНА ГОРА Српската полиција во две одделни акции уапсила дваесетина луѓе, кои илегално влегле во Србија, меѓу кои и четворица македонски државјани, кои требало да им овозможат транспорт на илегалците до Белград. Двете групи биле откриени во минатиот викенд.

Уапсени четворица македонски шверцери на луѓе

Време

Уапсени четворица Македонци осомничени за шверцување луѓе

Вечер Прес

Возачи на „Галеб“ уапсени во Врање под сомнение дека превезуваат Курди

А1

Возачи на Галеб уапсени па ослободени во Србија

Канал5
5 поврзани вести »

Црвенковски даде поддршка за расчистување на корупциските случаи

Утрински - 26.02.2005

Антикорупционерите му се пожалиле на претседателот дека нивните иницијативи се †губат" во судскиот систем КАТИЦА ЧАНГОВА Бранко Црвенковски Ј даде поддршка на Државната комисија за расчистување на корупциските случаи. Корупцијата може да се заузди со заедничка акција на сите задолжени институции, и ...

Целосно завршување на случаите

Вечер Прес

Црвенковски се сретна со Антикорупциската комисија

А1

Само со анкетни листови нема борба против корупција

Вест

АНТИКОРУПЦИСКА КАЈ ПОПОВСКИ

Канал5
5 поврзани вести »

"Цетис" чека нотарски да ги добие спорните квадрати

Вечер Прес - 26.02.2005

Одборот на доверители на ликвидираната "НИП "Нова Македонија" ја префрла топката во Министерството за економија дека заедно со Владата се единствените виновници зошто веќе четири месеци тапка во место и не се склучува купопродажниот договор со словенечки "Цетис", кој за 2,6 милиони евра сака да ја ...

Доверителите на Нова Македонија ќе и ги платат на државата спорните квадрати од печатницата

Канал5

Отчет за продажбата на Печатницата

Утрински

Гогушевска ќе дава отчет за продажбата на Печатницата

Вечер Прес

Четири месеци блокирана продажбата на печатницата

А1
5 поврзани вести »