TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

Работнички Кометал ја одбрани шампионската титула

Утрински - 09.05.2006

Со победата против Победа од 2:1 и ремито без голови на Македонија ЃП со Вардар, две кола пред крајот НИКОЛА БУРАГЕВ Работнички Кометал ја одбрани шампионската титула во македонското фудбалско првенство на две кола пред крајот, совладувајќи ја Победа како домаќин на стадионот во Чаир со 2:1.

Работнички К. ја одбрани титулата

Време

Работнички веќе со европски планови

Вест

Работнички К. ја одбрани титулата

Дневник

Работнички К. со втора титула

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Трактор згмечи земјоделец

Дневник - 13.05.2006

Љубо Марков (53) од селото Трстеник, Кавадаречко, загинал завчера околу 16 часот откако се превртел тракторот со кој работел во својот овоштарник. Несреќата се случила во месноста Оризарски Дол . Марков со својот трактор „ИМТ 542“ без кабина, го заштитувал насадот со праски.

Трактор се превртел и го нагмечил возачот

Време

Чичко со трактор ја прегазил 8-годишна внука

Вест

Настрадало дете под превртен трактор

Време

Ја прегазил осумгодишната внука со трактор

Дневник
5 поврзани вести »

Влада без европски појас

Дневник - 11.05.2006

Македонските автобуски превозници се плашат дека веќе нема да можат да возат низ државите во ЕУ бидејќи во нашите автобуси нема појаси за врзување, а од вчера во Европската Унија стапила во сила директива според која во автобусите и во минибусите се задолжителни појаси и врзување.

Автобусчиите бараат појас за спасување

Дневник

Задолжителни заштитни појаси за патниците во туристички автобуси

Дневник

Туристичките автобуси со задолжителни сигурносни појаси за сите

Вечер Прес

Во ЕУ задолжите врзување појаси во туристичките автобуси и минибуси

Канал5
5 поврзани вести »

Македонија со 32.000 дивоградби

Дневник - 11.05.2006

Во изминатава деценија низ цела Македонија изникнале 32 илјади дивоградби. Државниот инспекторат за градежништво во своите извештаи обелоденува дека во повеќето случаи се работи за објекти со нелегално изградени делови, како разни помошни објекти, доградби, надградби, тераси и потпокриви.

Изборен лек за дивоградби

Дневник

Законот за легализација нема да го реши хаосот во градежниот бизнис

А1

Владата предизборно вади закон за легализација на дивоградбите

А1

50% од новоизградените објекти се дивоградби

А1
5 поврзани вести »

Кодот на Да Винчи ќе го отвори филмскиот фестивал во Кан

А1 - 12.05.2006

Филмот Кодот на Да Винчи , снимен според бестселерот на Ден Браун , на 17 мај ќе го отвори годинашниот 59-ти Меѓународен филмски фестивал во Кан. Еден ден пред отворањето на Фестивалот целата филмска екипа ќе пристигне со воз од Лондон согласно големата традиција на ѕвездите од 50-тите и 60-тите ...

Рон Хауард не дозволува никаков демант во филмот

Утрински

Ватикан предлага законска интервенција против „Кодот на Да Винчи“

А1

Ватикан против “Кодот на Да Винчи“

Макфакс

МПЦ ги повика верниците да не го гледаат “Кодот на Да Винчи“

Макфакс
5 поврзани вести »

Илинден повеќе ги раздвојува Скопје и Софија, а не ги зближува

Утрински - 10.05.2006

По најавата на Бугарија за заедничка прослава на македонскиот празник Бугарија и Македонија за Илинден имаат различно видување и заедничка прослава ќе значи отворање на старите рани ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Македонија и Бугарија треба да ги насочат сопствените напори кон демократска Европа, а не кон ...

Македонците ме избраа за кмет

Време

Српскиот претседател Тадиќ во посета на Софија

Макфакс

Прванов во Крушево - Црвенковски на Пирин, за Илинден

Утрински

Прванов во Крушево, Црвенковски на Пирин

Дневник
5 поврзани вести »

Во Скопје нема патоказ за Софија

Вест - 10.05.2006

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА БУГАРСКИОТ ГЛАВЕН ГРАД МУ ЗАБЕЛЕЖА НА КОСТОВСКИ Прво што во Скопје ми падна в очи е дека нема патоказ за Софија му забележа вчера софискиот градоначалник Бојко Борисов на градоначалникот на Скопје Трифун Костовски, но призна дека и во Софија нема знаци за Скопје.

Развој на економијата меѓу Скопје, Софија и Ниш

Утрински

Софија ќе ги поведе Скопје и Ниш кон Европа

Време

Балканот да биде достојно место за живеење

Макфакс

Средба на Еврорегионот Скопје-Ниш-Софија

Макфакс
5 поврзани вести »

Шербеџија го промовираше својот роман „До последен здив“

А1 - 13.05.2006

Раде Шербеџија дојде во Скопје. Го промовираше својот роман „До последен здив“. Тоа е книга за животот на еден уметник, автобиографски записи, реминисценции и филозофски размисли за животот, театарот, пријателите и случувањата кои пресудно влијаеле во неговата уметничка кариера.

Раде Шербеџија денеска во Скопје

Дневник

"До последен здив" со Раде Шербеџија

Вечер Прес

Шербеџија доаѓа на штандот на "Три"

Вест

Автобиографијата на Раде Шербеџија на македонски јазик

Макфакс
5 поврзани вести »

Фрлена кашикара пред ресторан во Велес

А1 - 13.05.2006

Синоќа врз ресторанот „Болетус“ во Велес беше фрлена бомба кашикара. За среќа, повредени нема. Бомбашот не успеал да го пробие стаклото од прозорецот и да ја фрли во ресторанот во кој имало многу гости. Бомбата експлодирала на тревникот пред него, уништила еден автомобил и искршила повеќе прозорци ...

„Кашикара“ експлодирала во двор од куќа

Време

Фрлена бомба "кашикара" пред куќа

Вест

Експлозивна направа фрлена во двор од куќа

Дневник

Експлодираше кашикара во Чаир

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Младината на СДСМ собра 8.500 гласови за олеснување на визниот режим за младите

Канал5 - 14.05.2006

Социјалдемократската младина на Македонија собра повеќе од осум илјади и петстотини потписи на декларацијата за олеснување на визниот режим на младите. Утре, ќе ја достават и до конзуларно дипломатските претставништва во Македонија на земјите членки на Унијата.

Кампања на СДММ за олеснување на визниот режим за младите од Македонија

Канал5

Босна на преговори за олеснување на визниот режим

Вест

Каде е олеснувањето?

Дневник

Олеснувањето нема многу да ни олесни

Дневник
5 поврзани вести »