TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

Скопје стана престолнина на оперската уметност

Утрински - 11.05.2006

По отворањето на "Мајските оперски вечери" лилјана митевска Прексиноќа, Скопје по 34 пат стана престолнина на оперската уметност. Фестивалскиот оган, кој годинава го запали оперската пејачка Васка Биџова-Гајдова, со што официјално се означи почетокот на "Мајските оперски вечери", како што на ...

Запален факелот на Мајските оперски вечери

Дневник

На "Аида" заспа публиката

Вест

Аида ќе ја пее певица од Метрополитен

Вест

Просечна „Аида“

Време

Утрински Вечер Прес Дневник Време Утрински Канал5 Вест

12 поврзани вести »

Почна судењето на Даравелски, но без него

Утрински - 11.05.2006

Започна судскиот процес против ексдиректорот на Царина и неговиот помошник Ексдиректорот на Царина Драган Даравелски и неговиот помошник Киро Доцевски, кои се обвинети за злоупотреба на службената положба, вчера не се појавија на првото судско рочиште.

Даравелски непоканет не доаѓа на судење

Дневник

Судењето одложено оти Даравелски го нема

Време

Одложено судење против Даравелски

Вест

Во отсуство му се суди на Драган Даравелски

Вечер Прес

А1 Вест Канал5 Дневник Макфакс А1 Време

12 поврзани вести »

Католичката црква ќе се гради пред 24 мај

Дневник - 12.05.2006

Камен-темелникот на католичката црква во Секирник се очекува да биде поставен пред 24 мај, односно пред славењето на Денот на свети Кирил, дознава „Дневник“ Според информациите, жителите на селото нема да се спротивставуваат на градбата на оваа црква бидејќи се испочитувани условите што претходно ...

Обележани верници

Дневник

Во Секирник ќе се гради католичка црква

Утрински

Се појавија католици во Секирник- Црква ке има

Вест

Во Секирник се појавија католички верници

Дневник

А1 Канал5 Дневник Утрински Дневник Утрински Вест

12 поврзани вести »

Распаѓањето на кометата - вистинско небеско шоу

Време - 13.05.2006

АСТРОНОМСКИ ФЕНОМЕН Поминувајќи близу Земјата, кометата 73П/Швасман-Вахман 3 (СВ3) ги воодушевува астрономите со прекрасното ноќно шоу. Грутката составена од мраз, карпи и прав се има распаднато на повеќе од 60 парчиња; два од најголемите делови, Б и Ц се видливи со двоглед или мал телескоп.

А сега Кале оди во поход кон Европа

Време

Решено голманското прашање

Вест

Костовски ќе го преполови буџетот за спонзорство

Дневник

Кометал останува, но ќе бара спонзори-партнери

Време

Утрински Утрински Вест Вест Време Утрински Вечер Прес

12 поврзани вести »

Путин ќе го поддржи својот иден наследник

А1 - 13.05.2006

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека ќе го поддржи својот иден наследник. „Мислам дека имам право да го искажам своето мислење за кандидатурите и тоа ќе го сторам“, рече Путин, јавуваат руските медиуми. Тој нагласи дека има „одредени идеи како да ја реши состојбата во земјата во ...

Русија е принудена да влезе во нова трка во вооружување

Утрински

Бебињата се спасот на Русија

Дневник

Путин ќе им плаќа на жените да раѓаат повеќе деца

Вест

Путин бара повеќе бебиња

Време

Вечер Прес А1 Утрински Вест А1 Макфакс

11 поврзани вести »

По влезот во ЕУ Бугарија со визи кон СЦГ

А1 - 14.05.2006

Бугарскиот амбасадор во Белград Георги Димитров денеска најави дека кога ќе стане членка на ЕУ, Бугарија ќе воведе визи за влез на граѓаните на Србија и Црна Гора во земјата. „Бугарија, за жал, ќе треба да воведе визи за граѓаните на Србија, кога ќе влезе во ЕУ“, изјави Димитров за време на ...

Бугарија ќе воведе визи за граѓаните на СЦГ кога ќе влезе во ЕУ

Канал5

Со Црвена звезда или со Партизан во Скопје?

Дневник

Унгарски МОЛ го освојува нафтениот бизнис во СЦГ

Дневник

СТРАНЦИ ИМ ГО ЧИСТЕЈА КРАЈБРЕЖЈЕТО

Вест

Канал5 Вечер Прес Дневник Дневник Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Спорните хектари кај Дебалде не постојат

Утрински - 13.05.2006

Според експертски оцени од Македонија, нема проблеми на границата со Косово Слободанка Јовановска Македонски експерт, вклучен во преговорите со СРЈ за утврдување на границата што резултираа со договорот кој сега е признат од ОН, тврди дека нема ниту хектар спорна територија околу Дебалде и дека ...

Ни требаат милион евра за над илјада гранични камења

Време

Северната граница е меѓудржавна, а не административна

Дневник

Со Косово имаме државна, а не административна граница

Време

Граница кон Косово е државна, а не административна

Утрински

А1 Канал5 Дневник Вест Време Утрински

11 поврзани вести »

Комунист на чело на италијанската држава

Утрински - 11.05.2006

ПОРТРЕТ ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Италија го доби својот единаесетти претседател на Републиката, поранешниот комунистички лидер Џорџо Наполитано. Осумдесетгодишниот левичар, кој во својата биографија ја има запишано и Втората светска војна како опозиционер и борец против нацистичко-фашистичките трупи, ...

Кандидатот на Проди избран за претседател на Италија

Дневник

Екскомунистот Џорџо Наполитано нов претседател на Италија

Вест

Наполитано конечно претседател

Вечер Прес

Џорџо Наполитано избран за претседател на Италија

А1

Вест А1 Вест Канал5 Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Елена направила шоу на сцената

Дневник - 13.05.2006

Според делегации на многу земји, „Нинанајна“ е една од најдобрите песни на овој избор, вели Анета Андонова Македонската евровизиска претставничка Елена Ристеска завчера ја одржа првата проба на сцената во „Олимпик индор хал“ во Атина и, според информациите на најпосетената интернет-страница ...

Прва проба и прес на Елена во Атина

Време

Скоцкана од глава до пети

Вечер Прес

Елена, море, сонце и светлина во Грција

Вечер Прес

Елена максимално подготвена за Евросонг

Дневник

Вест Време А1 Канал5 Вечер Прес

10 поврзани вести »