TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-05-15 до 2006-05-21

Можна ли е коалиција меѓу Бучковски и Груевски?

А1 - 21.05.2006

Постизборните комбинаторики ги ставија во ист кош и Бучковски и Груевски. Можна ли е коалиција меѓу првите три партии на речиси сите рејтинг листи, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ? И Груевски и Бучковски енергично ја демантираат можноста од меѓусебно коалицирање.

Бучковски: Груевски нека лета во облаци, ќе тресне на 5 јули

Канал5

Новинарите ја победија власта во фудбал

А1

Разузнавачи им се нудат предизборно на партиите

Утрински

Ние имаме кредибилитет да им ветиме на земјоделците

Време

Вест Време Утрински Дневник Дневник Вечер Вечер А1

37 поврзани вести »

Многу врева за малку возбуда

Време - 20.05.2006

ПО ДОМАШНАТА ПРЕМИЕРА НА „КОДОТ НА ДА ВИНЧИ“ По големите контроверзии и оспорувања, наспроти светската хистерија и протестите на верниците во некои земји, кај нас премиерната проекција на филмот „Кодот на Да Винчи“ завчеравечер во киното „Милениум“ помина во сосема опуштена, филмска атмосфера, ...

„Ѓаволскиот филм“ не ги одушеви скопјани

Дневник

Кодот на Да Винчи е литерарен а не политички код

Дневник

„Кодот на Да Винчи“ не ја воодушеви македонската публика

А1

Не го гледајте Кодот на Да Винчи

Вест

Утрински Дневник Канал5 А1 А1 Време Утрински Канал5

31 поврзани вести »

Херцог: Членство на Бугарија и Романија во 2007-ма е скандал

А1 - 21.05.2006

И поранешните европски лидери се вклучуваат во дебатата за проширувањето на Европската Унија. Според Роман Херцог, кој од 1994-та до 1999 година беше на чело на германската држава, евентуалниот прием на Бугарија и Романија во Европската Унија во 2007 година е скандал и голема фарса.

Роман Хрецог: Приемот на Бугарија и на Романија во ЕУ догодина ќе биде фарса

Канал5

Рен: Проширувањето на ЕУ ќе забави

Вест

По Романија и Бугарија, ЕУ ќе крене кочница

Утрински

Тесно му се крои на проширувањето на ЕУ

Дневник

А1 Време Утрински Утрински Канал5 Вест Време Дневник

31 поврзани вести »

"Бистри води" во Москва

Вечер - 20.05.2006

Групата за изворно пеење и свирење "Бистри води", што е дел од ансамблот "Танец" на 24 мај ќе настапи на големиот гала концерт, кој по повод Денот на големите просветители св. Кирил и Методиј го организира Руската Федерација.

Васко Форти на "Дискавери"

Вечер

Русите го "газеа" НАТО

Вечер

Авионот на МАТ имал "блиска средба" со молњи

Вечер

"Бебето" се разголе

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

28 поврзани вести »

Финска - победник на Евровизија

А1 - 21.05.2006

Оваа година 51-вото издание на изборот на песна на Евровизија заврши во полза на Финска. Во финалната вечер во конкуренција на 24 земји за судбината на пласманот на учесниците судеа 38 земји. Нашата евровизиска претставничка Елена Ристевска доби најдобар пласман во однос на претходните години.

Ирците фаворити на Евросонг

А1

Елена обезбеди билет за финалната претстава

Време

Елена вечерва во финалето

Дневник

Најбучни македонските фанови

Дневник

Канал5 Канал5 Вечер А1 Вест Дневник Дневник Канал5

28 поврзани вести »

Црна Гора е една од најстарите држави во Европа

А1 - 21.05.2006

Црна Гора, со статус република во Државната заедница на Србија и Црна Гора, е една од најстарите држави во Европа, иако, поради сплет на историски околности, неправди и поради погрешни политики на самите црногорски елити во различни период од 20-ти век, овој факт денес не е широко познат.

Црна Гора е независна и суверена држава

А1

Црна Гора на референдум за својот државно-правен статус

А1

Утре Црна Гора излегува на референдум

А1

ЕУ и ОБСЕ не очекуваат проблеми на референдумот во Црна Гора

А1

Време Дневник Вечер А1 А1 Утрински Дневник Канал5

26 поврзани вести »

Владата и стечајците повторно ќе преговараат

Утрински - 20.05.2006

НАДОМЕСТОЦИ Владата и стечајците повторно се без решение. Наместо на последната владина седница министрите да му дадат зелено светло на правилникот за исплата на средства на стечајците, како што беше договорено во средата на заедничката средба, оваа точка не беше ставена на дневен ред и затоа вчера ...

Во понеделник ќе падне одлука?

Вечер

ММФ и Светска банка принципелно против

Вест

Стечајците бараат помош без условувања

Вест

Владата не разговараше за правилникот за стечајците

А1

Време Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5

25 поврзани вести »

Груевски вети намалување на ДДВ

Време - 20.05.2006

КУМАНОВО Стабилна макрополитика, намалување на ДДВ, странски инвестиции, масовна едукација и многу други поволности вети Никола Груевски, лидерот на ВМРО - ДПМНЕ при вчерашната посета на Куманово. Во поглед на коалициските партнери тој рече дека ВМРО-ДПМНЕ може и сама да ги добие изборите, но ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака секаква коалиција

Дневник

Нејќам утре да се срамам поради неостварени ветувања

Дневник

Груевски: Можеме и сами на избори

А1

Неизвесно друштвото на Андов и на Ѓорчев

Време

Утрински Канал5 Дневник Канал5 Време Утрински Утрински Дневник

24 поврзани вести »

101 ДЕСЕТКА СО КРОМИД

Вест - 20.05.2006

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска ВО ОВАА ЗЕМЈА ИМА ПРОТОКОЛ. КАЈ ОДИ ВАКВИ КРАЛЕВИ И КРАЛИЦИ ДА ПРЕЧЕКУВААТ ЕДЕН ПРИНЦ? Цели три дена принцот Едвард беше во Скопје, што за Македонија беше голем настан. Да не заборавиме дека неговиот брат, принцот Чарлс, беше тука пред цели осум години, а и ...

Принцот не и е ниво на Илинка

Вест

Британија отвори нова амбасада

Вест

Возбудлив ден за Македонија и за Британија

Утрински

Принц Едвард ја отвори новата британска амбасада

Дневник

Вечер А1 Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1

18 поврзани вести »

Работнички Фершпед ја одбрани шампионската титула

А1 - 21.05.2006

Одбраната на шампионската титула на Работнички Фершпед синоќа по триумфот над Вардар во четвртиот натпревар од финалната серија на кошаркарскиот плеј-оф остана под сенка на настапот на Елена Ристеска. Евровизиската еуфорија и го одзеде сјајот на прославата на новиот 13-ти шампионски успех на ...

Работнички во Аеродром по 13. титула

Време

Прва меч-топка за шампионот

Вест

„Шпедитерите“ сакаат да ја искористат првата меч топка

Утрински

Шампионот оди на промоција во Аеродром

Дневник

Време Вест Време Дневник Вечер А1 Време Дневник

18 поврзани вести »