TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-15 - 2006-05-21

Можна ли е коалиција меѓу Бучковски и Груевски?

А1 - 21.05.2006

Постизборните комбинаторики ги ставија во ист кош и Бучковски и Груевски. Можна ли е коалиција меѓу првите три партии на речиси сите рејтинг листи, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ? И Груевски и Бучковски енергично ја демантираат можноста од меѓусебно коалицирање.

Новинарите ја победија власта

Дневник

Бучковски: Груевски нека лета во облаци, ќе тресне на 5 јули

Канал5

Бучковски ќе избира меѓу Црвенковски и Георгиевски

Време

Новинарите ја победија власта во фудбал

А1

Утрински Утрински Вест Дневник Време Време Дневник Вечер Прес

40 поврзани вести »

Кодот на Да Винчи е литерарен а не политички код

Дневник - 20.05.2006

Подобро би било кога „проблемот“ со „Кодот на Да Винчи“ на Ден Браун би се поставил на друга основа. Дали се работи за вредно уметничко дело или не? Голема врева се крена за романот „Кодот на Да Винчи“ од Ден Браун, а сега и за неговата екранизација.

Многу врева за малку возбуда

Време

„Ѓаволскиот филм“ не ги одушеви скопјани

Дневник

„Кодот на Да Винчи“ не ја воодушеви македонската публика

А1

Реакции по премиерата на „Кодот на Да Винчи“

Канал5

Дневник Утрински Вест А1 А1 Канал5 Канал5 Време

32 поврзани вести »

Херцог: Членство на Бугарија и Романија во 2007-ма е скандал

А1 - 21.05.2006

И поранешните европски лидери се вклучуваат во дебатата за проширувањето на Европската Унија. Според Роман Херцог, кој од 1994-та до 1999 година беше на чело на германската држава, евентуалниот прием на Бугарија и Романија во Европската Унија во 2007 година е скандал и голема фарса.

Роман Хрецог: Приемот на Бугарија и на Романија во ЕУ догодина ќе биде фарса

Канал5

Рен: Проширувањето на ЕУ ќе забави

Вест

По Романија и Бугарија, ЕУ ќе крене кочница

Утрински

Тесно му се крои на проширувањето на ЕУ

Дневник

А1 Утрински Канал5 Утрински Време Вечер Прес Време Вест

32 поврзани вести »

"Нинанајна" во големото финале

Вечер Прес - 20.05.2006

Целта е постигната, а нашата Елена Ристеска на евровизиската сцена ќе се искачи уште еднаш. Полуфиналниот настап и одличниот пласман меѓу десеттемина, кои ќе настапат и вечерва во "Олимпик индор" салата, и донесоа уште една можност за остварување на сонот, како и шанса повторно да настапи под ...

"Бистри води" во Москва

Вечер Прес

,,ЈАСЕН СИГНАЛ"

Вечер Прес

Русите го "газеа" НАТО

Вечер Прес

Васко Форти на "Дискавери"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

32 поврзани вести »

Финска - победник на Евровизија

А1 - 21.05.2006

Оваа година 51-вото издание на изборот на песна на Евровизија заврши во полза на Финска. Во финалната вечер во конкуренција на 24 земји за судбината на пласманот на учесниците судеа 38 земји. Нашата евровизиска претставничка Елена Ристевска доби најдобар пласман во однос на претходните години.

Ирците фаворити на Евросонг

А1

Елена обезбеди билет за финалната претстава

Време

Британските музички познавачи типуваат на евровизиска победа на Шведска или Грција

Канал5

Елена вечерва во финалето

Дневник

Канал5 А1 Канал5 Дневник Вест Дневник А1 Канал5

26 поврзани вести »

Црна Гора е независна и суверена држава

А1 - 21.05.2006

Црна Гора е независна и суверена држава. Така решија нејзините граѓани. За независност гласаа 56,3% од граѓаните на Црна Гора, покажуваат прелиминарните и неофицијални резултати соопштени околу 21 часот и 15 минути од Центарот за мониторинг.

Црна Гора е една од најстарите држави во Европа

А1

Црна Гора на референдум за својот државно-правен статус

А1

Утре Црна Гора излегува на референдум

А1

ЕУ и ОБСЕ не очекуваат проблеми на референдумот во Црна Гора

А1

Дневник Време Вечер Прес А1 А1 Утрински Канал5 Дневник

26 поврзани вести »

Владата и стечајците повторно ќе преговараат

Утрински - 20.05.2006

НАДОМЕСТОЦИ Владата и стечајците повторно се без решение. Наместо на последната владина седница министрите да му дадат зелено светло на правилникот за исплата на средства на стечајците, како што беше договорено во средата на заедничката средба, оваа точка не беше ставена на дневен ред и затоа вчера ...

Во понеделник ќе падне одлука?

Вечер Прес

Стечајците бараат помош без условувања

Вест

ММФ и Светска банка принципелно против

Вест

Владата не разговараше за правилникот за стечајците

А1

Утрински Вест Време Дневник Канал5 Вечер Прес А1 Канал5

24 поврзани вести »

Австрија ќе го држи Балканот на европската агенда

Дневник - 20.05.2006

Претседателот Бранко Црвенковски, на маргините на 13. самит на претседателите на државите од Централна Европа Претседателот Бранко Црвенковски, на маргините на 13. самит на претседателите на државите од Централна Европа, вчера во Варна имаше билатерални средби со претседателот на Австрија, Хајнц ...

Црвенковски: Да продолжи процесот на проширување на ЕУ

А1

Миловановиќ: Организирајте избори за чиста петка!

Утрински

Црвенковски: Европското проширување не смее да се стави во мирување

Канал5

Сега им е шансата за поправен

Време

Дневник А1 Дневник Време Канал5 Вечер Прес А1 Дневник

19 поврзани вести »

Работнички Фершпед ја одбрани шампионската титула

А1 - 21.05.2006

Одбраната на шампионската титула на Работнички Фершпед синоќа по триумфот над Вардар во четвртиот натпревар од финалната серија на кошаркарскиот плеј-оф остана под сенка на настапот на Елена Ристеска. Евровизиската еуфорија и го одзеде сјајот на прославата на новиот 13-ти шампионски успех на ...

„Шпедитерите“ сакаат да ја искористат првата меч топка

Утрински

Работнички во Аеродром по 13. титула

Време

Шампионот оди на промоција во Аеродром

Дневник

Капиталот на „Фершпед" тежи 42 милиона евра

Утрински

Време Време Дневник Вест Вечер Прес А1 Време Дневник

18 поврзани вести »

101 ДЕСЕТКА СО КРОМИД

Вест - 20.05.2006

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска ВО ОВАА ЗЕМЈА ИМА ПРОТОКОЛ. КАЈ ОДИ ВАКВИ КРАЛЕВИ И КРАЛИЦИ ДА ПРЕЧЕКУВААТ ЕДЕН ПРИНЦ? Цели три дена принцот Едвард беше во Скопје, што за Македонија беше голем настан. Да не заборавиме дека неговиот брат, принцот Чарлс, беше тука пред цели осум години, а и ...

Британија отвори нова амбасада

Вест

Принцот не и е ниво на Илинка

Вест

Принц Едвард ја отвори новата британска амбасада

Дневник

Возбудлив ден за Македонија и за Британија

Утрински

Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Вест Дневник Вечер Прес А1

18 поврзани вести »