TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-06-05 - 2006-06-11

Весна Гиновска-Илкова ја освои Тирана

Утрински - 10.06.2006

Историско гостување на Македонската опера во Албанија Од нашиот известувач Лилјана Митевска ТИРАНА - Како и повеќепати досега, Весна Гиновска-Илкова блесна и на сцената на Националната опера и балет во Тирана. Комплексниот емотивен контекст на трагичниот лик на Мадам Батерфлај, македонската ...

„Мадам Батерфлај“ вечерва на сцената на операта во Тирана

Утрински

"Мадам Батерфлај" во Тирана

Вест

„Мадам Батерфлај“ на МОБ гостува во Албанија

Дневник

Половина Опера отпатува во Тирана

Вечер Прес

Време Утрински Вечер Прес

8 поврзани вести »

Македонија дел од европскиот воздухопловен пазар

Утрински - 10.06.2006

Луксембург ЛУКСЕМБУРГ - Македонскиот министер за транспорт и врски, Џемали Мехази, и директорот на Управата за цивилна воздушна пловидба, Илир Мехмеди, вчера во Луксембург ја потпишаа мултилатералната Спогодба за основање европска заедничка воздухопловна област.

Ќе долетаат поевтини авиобилети

Дневник

Македонија потпиша Спогодба за европска заедничка воздухопловна област

А1

Македонија потписник на европскиот воздухопловен пазар

Канал5

Македонија ќе го либерализира авиосообраќајот

Време

Макфакс Канал5

7 поврзани вести »

Доставени понудите за ТЕЦ „Неготино“

Време - 10.06.2006

ТЕНДЕР Петте компании што учествуваа на тендерот за купување на ТЕЦ „Неготино“ вчера доцна попладне се очекуваше да ги достават своите финансиски понуди кај Министерството за економија. Веднаш потоа, надлежната комисија ќе ги вреднува понудите, а пресудни критериуми ќе бидат цената, инвестицискиот ...

Пет фирми во трка за ТЕЦ Неготино

А1

Пет понуди за купување на ТЕЦ Неготино и покрај издавањето на Грците

Канал5

Антикорупциска предупредува на злоупотреби на власта во предизборието

Макфакс

ТЕЦ Неготино ќе се даде на користење на Грчкото Електростопанство паралелно додека трае продажбата

Канал5

Утрински Макфакс

7 поврзани вести »

Кафеанџиите не се плашат од власта

Дневник - 10.06.2006

Дел од сопствениците на локалите што инвестирале во изградба на терасите велат дека нема сила што ќе ги урне и дека општинските власти блефираат Ќе бидат урнати платформите, дрвените подови и челичните конструкции од летните тераси на кафулиња на кејот 13 Ноември и на улицата Македонија во Скопје, ...

Кејот претпладне расчистен, навечер повторно узурпиран

Утрински

Инспекцијата ќе ги урива и тендите на кеј 13 Ноември

Вест

Расчистени летните тераси на кејот

Време

Се средуваше хаосот на летните тераси на кејот на Вардар

Утрински

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

Кипар го блокираше договорот за првите преговори за членство на Турција

А1 - 10.06.2006

Кипар го блокираше договорот во Европската Унија за првите преговори за членство на Турција во ЕУ, соопштија дипломатски извори во Брисел. „Немаше компромис”, рече неименуван дипломатски извор, по неуспешниот обид да се премостат несогласувањата со Никозија.

САД не ја признаваат владата на Северен Кипар

Макфакс

Европската Унија ги забрзува преговорите со Хрватска

Макфакс

Претседателот на Кипар ги перел милијардите на Милошевиќ?

Дневник

Фајненшл тајмс: Кипарските власти помагале во перењето пари во времето на Милошевиќ

Канал5

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Коштуница не присуствуваше на литургијата во Грачаница

Макфакс - 08.06.2006

Белград Иако се очекуваше, српскиот премиер Воислав Коштуница изутрината не присуствуваше на Видовденската литургија во манастирот Грачаница, на Косово. Причините за тоа, засега, не се познати, но српските гласила објавија дека Коштуница попладнево ќе пристигне на Косово, пренесува Макфакс.

Коштуница:Политиката на условување е погрешна

Макфакс

Давање на независност на Косово е кршење на човековите права

Макфакс

Коштуница - Косово засекогаш ќе биде дел од Србија

Макфакс

Чеку побара да нема провокации при посетата на Коштуница

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Професорка на плоштад земала мито од матуранти

Вест - 08.06.2006

ОТВОРЕНА ИСТРАГА ЗА ПРИМАЊЕ ПОТКУП ВО СРЕДНОТО ЕКОНОМСКО УЧИЛИШТЕ ВО СТРУМИЦА Јавното обвинителство се уште се нема изјаснето дали ќе покрене или не обивнителен акт против 55 годишната професорка М.Г. од струмичката гимназија Јане Сандански која е осомничена за примање на поткуп.

Учениците бараат одговорност за митаџиството во гимназијата

Дневник

Струмичката професорка негира дека земала поткуп

А1

Професорка земала мито од средношколци

Дневник

Професорка зела мито од матуранти

Вест

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Пронајдени тела на убиени работници во Авганистан

А1 - 11.06.2006

Тела на четворица работници кои работеле на изградба на пат на југот од Афганизстан се пронајдени денеска во областа во која талибанците во минатото вршеа убиства, соопштија локалните власти. Телата на лицата, за кои се претпоставува дека се Авганистанци, се најдени покрај патот во околината на ...

Пронајдени тела на убиени работници во Авганистан

Канал5

Најмалку 30 загинати при напад на талибанските бунтовници

Макфакс

Загина војник во Авганистан

Макфакс

Почна голема офанзива против талибанците на југот на Авганистан

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Брацо ќе го преземе Вардар

Вест - 09.06.2006

ПОЗНАТ ЕПИЛОГОТ ОД ПОТРЕСИТЕ ВО СКОПСКИОТ ПРВОЛИГАШ Досегашниот спонзор Слободан Вујчиќ -Брацо ја доби битката со довчерашниот претседател Боро Ристески околу раководењето со фудбалскиот прволигаш Вардар. Брацо завчера се врати од Германија и веќе кова планови околу раководењето и засилувањата на ...

Ристески се повлекува, Вујчиќ го презема Вардар

Време

Ристевски се' ќе му препушти на Брацо?

Дневник

Сега и Спасески се пишмани од спасувањето на Ристевски?

Дневник

Компанија, месо, боранија...

Дневник

Вест Време

7 поврзани вести »

„Леб и сол“ добри како некогаш

Дневник - 09.06.2006

Како никогаш да не престанале да свират заедно, беше единствената мисла кај новинарите присутни на завчерашната прва јавна проба на легендарните членови на групата „Леб и сол“ Како никогаш да не престанале да свират заедно, беше единствената мисла кај новинарите присутни на завчерашната прва јавна ...

Реоформените „Леб и сол“ во одлична форма

Време

"Леб и сол" во стариот филм

Вест

Како во старите добри времиња

Вечер Прес

Денеска првата официјална проба на „Леб и сол“

Време

Вечер Прес Вест

7 поврзани вести »