TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-06-12 до 2006-06-18

Јован Ананиев: Гласачите сега имаат повисока политичка култура

А1 - 18.06.2006

„Гласачите се сепак изморени од она што значи потполна, концентрирана внимателност при пратењето на кампањата“, изјави во интервјуто за А1 Јован Ананиев, докторант - област на политички маркетинг. Од што зависи влијанието на партиите? Во суштина, кампањата е базирана на изборната стратегија.

Зошто изборите не мора да бидат фер

Време

НВО и антикорупционерите им дишат во врат на партиите

Утрински

Одговорен сум и за доброто и за лошото во овие 15 години

Дневник

Фајронт за изборното насилство

Дневник

Дневник Време Време Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник

39 поврзани вести »

Изборните инциденти доаѓаат со ноќта

А1 - 18.06.2006

Преку ден партиските активистите спијат. Штом падне ноќта, се будат. Демолираат штабови, фрлаат бомби, кинат и палат партиски знамиња, се закануваат. Во скопско Батинци 50 партиски знамиња на ДУИ биле искинати, а потоа запалени пред изборниот штаб.

Пет инциденти за три дена изборна кампања

А1

Бомби врз штаб на ДПА, изрешетан штаб на ДУИ

А1

Инцидентите не ветуваат мирни избори

Време

„Ние смееме и дејствуваме, а вие вреднувајте“

Време

Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 А1 Време

33 поврзани вести »

Интервју на премиерот Бучковски за Радио Слободна Европа

Канал5 - 18.06.2006

Премиерот Владо Бучковски во интервју за Радио Слободна Европа истакнува дека врз основа на сето она што е сработено во изминатиот период, сега реално може да се процени дека постојат сите предуслови за зголемен економски раст, кој го проектираат да биде меѓу пет и шест проценти.

Бучковски: Го направивме Чаир безбеден за живеење

А1

Бучковски: Задоволство е изборната трка да се почне од Струмица

А1

Меркел не го поканила Бучковски

Време

Партискиот лидер пушти владин канал

Време

Време Утрински Утрински Дневник Дневник А1 Вест Време

30 поврзани вести »

Престана да постои Движењето за суверена Црна Гора

А1 - 18.06.2006

Референдумското движење за суверена Црна Гора престана да постои, јавуваат денеска црногорските медиуми. На синоќешниот собир, на кој се констатираше крајот на ова Движење, биле доделени благодарници на околу 200 донатори кои со пари и на друг начин ја помогнале кампањата за независност.

Се укинува воениот рок

Дневник

Аргентина ја збриша Србија и Црна Гора со 6:0

А1

Србија ја призна независноста

Време

Србија ја призна Црна Гора

Утрински

Дневник Дневник Канал5 Вечер А1 А1 Време Дневник

27 поврзани вести »

Стоименовиќ во „Бачило“ не го прекршил законот

Дневник - 17.06.2006

Сите акти со Иснифарис Џемаили биле склучени пред судот да донесе мерка за замрзнување на имотот, вели Златко Николовски, претседател на комората Нотарот Никола Стоименовиќ не го прекршил законот во случајот „Бачило“, констатирала Нотарската комора откако завчера извршила увид во предметите за кои ...

Нотарот од „Бачило“ е и советник на Бучковски

Време

Одредена е нова судијка за случајот Бачило

А1

Попчевска изземена од Бачило

Вест

Нотарот на Џемаили член на комисијата за поагање на извршители

Вест

Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време Утрински

24 поврзани вести »

Ал-Масри наследник на Заркави

Време - 17.06.2006

ОТКРИЕН ИДЕНТИТЕТОТ НА НОВИОТ ВОДАЧ НА АЛ КАЕДА ВО ИРАК Египќанецот Абу Ајиб ал-Масри е новиот водач на Ал каеда во Ирак и наследник на Абу Мусаб ал Заркави, кој беше убиен минатата недела во бомбашки напад на американските воздухопловни сили кај Бакуба, соопштила војската на САД во Ирак.

САД не знаат кој е наследникот на ал-Заркави

Вест

Откриен вистинскиот лик на новиот Заркави

Дневник

Ирачките власти запленија важни документи на Ал-Каеда

Вест

Се намалува бројот на напади во Багдад

Време

Дневник Време Вест Утрински Дневник Вест Време Утрински

23 поврзани вести »

Аргентина ја прегази Србија и Црна Гора - 6:0

Утрински - 17.06.2006

Аргентина како експресен воз ја прегази Србија и Црна Гора, нанесувајќи и го најсрамниот пораз во историјата (фантастични 6:0), истовремено зацрнувајќи ја јубилејната 100-ка на капитенот Саво Милошевиќ во „синиот" дрес. И покрај тоа што и пред мечот беше познато дека квалитативно Аргентина е на ...

Хрватите и Србите се здружија во Лајпциг

Време

ДЕНЕСКА НА ТВ

Утрински

Меси и Тевез чекаат шанса против СЦГ

Утрински

„Лалињата“ не се отворени 10 меча

Дневник

Дневник А1 Време Канал5 А1 Време Време Дневник

23 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ го прослави 16-тиот роденден

А1 - 17.06.2006

ВМРО-ДПМНЕ го прослави 16-тиот роденден, но повеќе наликуваше на изборен митинг одошто на роденденска забава. Скопскиот плоштад обоен во портокалово, бојата на лидерот Груевски. Ја немаше традиционално црвената на основачот на партијата Георгиевски.

Ние градевме, СДСМ уриваше

Време

Груевски најави стоп на сиромаштијата, Поповска праведност за сите

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ со плакати и по дрва и по трансформатори

Дневник

Провокациите не се својствени за ВМРО-ДПМНЕ

Дневник

Канал5 А1 Утрински Дневник Дневник Утрински Дневник Време

22 поврзани вести »

Бразил е веќе во 1/8 финалето

А1 - 18.06.2006

Актуелниот бранител на светскиот фудбалски трон селекцијата на Бразил е пред 1/8 финална промоција на мундијалот во Германија. Во „Ф“ групата за учество во вториот круг во последното коло ќе решаваат Хрватска и Австралија во меѓусебен натпревар.

Магионичари против обични смртници

Вечер

Роналдо: Не ми е гајле дали некој ме мести

А1

Роналдо: Се чувствувам извонредно

А1

Роналдо неколку часа во болница

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Време Утрински Дневник Дневник

21 поврзани вести »

„Столови“ на Битолски, најдобра монодрама

Дневник - 17.06.2006

Претставата „Столови“ од Ежен Јонеско, во режија на Љубодраг Милошевиќ, во продукција на Битолскиот театар ја доби првата награда на фестивалот на монодрамата „Албамоно“, кој се одржа во Корча, Албанија. Драматизацијата ја направи актерката Јоана Поповска, која ја игра главната улога во претставата.

Јоана Поповска со "Столови" до прва награда

Вечер

Директор "изнајмувал" службен простор

Вечер

"Боинг" заглавил на пистата

Вечер

"Застава" ќе ја урива владата

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

19 поврзани вести »