TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-10 - 2006-07-16

Се подготвува теренот за нова платформа на идната влада

А1 - 15.07.2006

Се подготвува теренот за нова платформа на идната влада. ВМРО-ДПМНЕ и потенцијалните партнери ДУИ или ДПА се уште ги усогласуваат заедничките приоритети и услови. „Преродбата во сто чекори“ со која новиот мандатар Груевски освои над 300.000 гласови и ја доби довербата на граѓаните ќе биде новата ...

ДУИ замина без коментар, Џафери дојде кај Груевски

Време

Груевски може да смета на Љубчо само без ДУИ

Дневник

ДПА обвинува дека ДУИ победил со украдени гласови

Утрински

ДПА ќе тужи судии од Врховниот суд

Вест

Вест Дневник Утрински Дневник Дневник Вечер Прес А1 Утрински

62 поврзани вести »

Најмалку 25 загинати во напади на Блискиот Исток

А1 - 16.07.2006

Пеколен ден во Либан и Израел. Најмалку 25 луѓе загинаа во крвавите напади на израелската армија на позициите на Хезболах, откако изутринава со 10-тина ракети, истрелани од либанска територија, беше нападнат третиот по големина град во Израел пристаништето Хаифа.

Израел ги предупреди цивилите да го напуштат јужен Либан

А1

Лидерот на Хезболах најавува нови напади врз Израел, Г-8 бара прекин на насилствата

Канал5

Состанок на Арапската лига за состојбата во Либан

А1

Најмалку 20 цивили загинаа во израелските напади во Либан

А1

Утрински Вест Дневник Утрински Вест Време Утрински Канал5

59 поврзани вести »

Матераци беше на сослушување кај ФИФА

Време - 15.07.2006

СЛУЧАЈ „ЗИДАН-МАТЕРАЦИ“ Италијанскиот фудбалер Марко Матераци вчера ја даде својата официјална изјава пред дисциплинската комисија на ФИФА, во врска со инцидентот во финалето на СП, во неделата, кога францускиот капитен Зинедин Зидан го удри Матераци со глава, за што доби црвен картон.

Матераци сослушан во седиштето на ФИФА во Цирих

Утрински

Мајката на Зидан го оправдува за бранењето на честа

Дневник

Матераци: Зидан ја заслужува „златната топка“

Време

Зидан ја бранел честа на мајка си

Вест

Дневник Утрински Утрински Време Дневник Вечер Прес А1 А1

47 поврзани вести »

ДПА: Пријави за тројца комесари на СДСМ и на ДУИ

Време - 15.07.2006

НЕЗАДОВОЛСТВО ОД ОДЛУКАТА НА ВРХОВНИОТ СУД ДПА не е задоволна од одлуката на Врховниот суд да бидат уважени само 26 приговори со што на толку избирачки места треба да има прегласување. Партијата смета дека Врховниот суд можел да утврди кражба на гласови во сите избирачки места за кои се поднесени ...

Ќе се прегласува за четири пратенички мандати?

Утрински

ДИК ги преполни кутиите

Дневник

В среда прегласување на 29 места во три региони?

Време

Ќе се прегласува во 29 избирачки места

Дневник

А1 Утрински Канал5 А1 Канал5 Утрински Вечер Прес А1

22 поврзани вести »

Само Бучковски има интерес да нема Собрание два месеца

Вест - 15.07.2006

ВМРО-ДПМНЕ ГО ОБВИНУВА СДСМ ЗА ДВОРСКИ ИГРИ ОКОЛУ КОНСТИТУТИВНАТА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА ВМРО-ДПМНЕ вчера го обвини СДСМ за лицемерност и опструкција околу одржувањето на конститутивната седница на новото Собрание. "Ова е една од последните дворски игри на Владо Бучковски со две цели - за да се втурне ...

Нови расправи кога да се свика петтиот парламент

Утрински

Потпретседателот Најдовски да ја закаже конститутивната седница

Дневник

ВМРО ДПМНЕ бара седница на Собранието на 25 јули

А1

И ВМРО-ДПМНЕ оди на седница на 26 јули

Време

Канал5 Утрински Дневник А1 Време Утрински Канал5 Време

21 поврзани вести »

Г-8: Поскапувањето на нафтата е сериозен проблем

А1 - 16.07.2006

Незапирливото покачување на цената на нафтата, што особено се забрза по израелскиот напад врз Либан, претставува сериозен проблем, сметаат шефовите на најразвиените земји во светот. Тие на средбата на Г-8, која официјално започна денеска во Санкт Петерсбург, усвоија документ за енергетски прашања ...

Цената на нафтата постигна нов рекорд

Време

Барел нафта стигна до 78,4 долари

Вечер Прес

Нафтата поскапе на 78,40 долари за барел

А1

Цената на нафтата на светските берзи расте

А1

Утрински Канал5 А1 Канал5 Канал5 Капитал Утрински А1

21 поврзани вести »

Владата не дава пари бара ревизија

Време - 15.07.2006

МРТ Владата во оставка нема да префрли ниту денар за плати на вработените во Македонската радио-телевизија (МРТ). На вчерашната седница таа го разгледала барањето за итна интервенција од Синдикатот во јавниот сервис, но констатирала дека од почетокот на декември минатата година до сега се ...

Владата ја „откачи" МРТ, се подготвува штрајк

Утрински

Бучковски и' праќа ревизори на Стошиќ

Дневник

Владата и дала пари МРТВ, ама парите ги нема

Вест

Бучковски се откажа од Стошиќ

Вечер Прес

Дневник Вест Утрински Канал5 Време Вечер Прес Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Мелничарите тактизираат со откупната цена на пченицата

А1 - 16.07.2006

Мелничарите тактизираат со откупната цена на пченицата. Иако дел од жетвата е веќе завршена, сепак откупната цена се уште не е дефинитивно формирана. Некои мелничари веќе ја откупуваат пченицата по седум денари, а помалите млинови и по шест денари за килограм.

Пелагониските земјоделци загрижени за судбината на пченицата

А1

Бирото за стоковни резерви ќе се полни со домашна пченица

Утрински

Ќе паѓа цената на пченицата

Вест

Државните залихи ќе се полнат со домашна пченица

А1

Канал5 А1 Утрински Дневник Вест Време Дневник Дневник

16 поврзани вести »

Тие не се црковни лица, туку бизнисмени

Вест - 15.07.2006

МПЦ НЕ ГО ПРИЗНАВА ЗДРУЖЕНИЕТО НА МАКЕДОНСКИТЕ ОПШТИНИ ОД АВСТРАЛИЈА Владиката Петар смета дека тие се група луѓе чија црква е регистрирана како компанија и не ја признава јурисдикцијата на МПЦ Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиски и новозеландски Петар смета дека ...

Расколот меѓу верниците во Австралија не стивнува

Утрински

Владиката Петар нуди компромис за проблемите

Дневник

Нека се вратат во МПЦ, не им го бараме имотот

Време

Архиепископ на верниците, не на владиците!

Време

Канал5 Дневник Дневник Канал5 Време Време А1 Канал5

16 поврзани вести »

„Охридско лето“ не го потценува националниот Балет

Време - 15.07.2006

ОРГАНИЗАТОРОТ СЕ БРАНИ Минутажата за настапот на Македонскиот балет, на отворањето на фестивалот „Охридско лето“ беше договорена помеѓу директорот на Рускиот царски балет Гедиминас Таранда и директорката на МОБ Катерина Кипроска, рече на вчерашната прес конференција директорот на фестивалот, Зоран ...

Руска балетска магија на Антички

Време

Не сме мажоретки!

Вест

Царско отворање на годинашново „Охридско лето"

Утрински

Античкиот театар згрме од „Кармен“ и „Болеро“

Дневник

Вест Вечер Прес Дневник Време А1 Вест Дневник Утрински

16 поврзани вести »