TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-17 - 2006-07-23

Ширак бара Солана да среди примирје во Либан

Утрински - 22.07.2006

ПАРИЗ - Францускиот претседател Жак Ширак вчера побара од Европската унија да го испрати комесарот на Унијата за надворешна политика, Хавиер Солана, на Блискиот Исток во обид да издејствува примирје и во Либан и во Газа. Ширак рече дека ЕУ треба да преземе поголеми напори за доставување хуманитарна ...

Ширак: Израелската офанзива е ненормална

Вест

Лидерите на Г-8 загрижени за Блискиот Исток

Утрински

Човештвото танцува на работ од вулкан

Утрински
4 поврзани вести »

ФИФА ги казни Зидан со три, а Матераци со два меча неиграње

Утрински - 21.07.2006

Дисциплинската комисија на Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) вчера ги изрече казните за репрезентативците на Франција и Италија Зинадин Зидан и Марко Матераци поради инцидентот на финалниот натпревар на светското првенство во фудбал во Германија, кога францускиот фудбалер доби црвен картон.

Зидан казнет со три, Матераци со две средби Францускиот репрезентативец

Вечер Прес

ФИФА ги казни Зидан и Матераци

А1

Влезниците за мечот Франција и Италија веќе продадени

Утрински
4 поврзани вести »

Полицијата во потрага по монструмот

Дневник - 21.07.2006

Полицијата во Штип е максимално мобилизирана во потрага по извршителот или извршителите на монструозното злосторство, во кое бил искасапен маж на возраст меѓу 30 и 40 години и со тежина меѓу 80 и 90 килограми. Полицијата трага и по другите искасапени делови од телото на човекот со темен тен, кој ...

Остатоци од искасапен маж фрлени на улица

Време

Искасапени делови од тело на маж во ќеса

Вест

Пронајден искасапен машки труп расфрлан на улица

Дневник
4 поврзани вести »

Тасевски останува во Саудиска Арабија

Време - 22.07.2006

ТРЕНЕРСКИ АНГАЖМАНИ Додека го чека септември за да се врати во Саудиска Арабија, каде што е тренер на тамошниот првак, Александар Тасевски, прославениот македонски одбојкарски ас, е во Скопје и на релацијата Охрид - Белград. Во Охрид го помага првиот турнир во одбојка на плажа во Македонија, кој ...

Одбојкарски фестивал на песок во Охрид

Утрински

Од утре прв турнир во одбојка на плажа во Охрид

Време

Цела недела одбојкарска забава на плажа

Вест
4 поврзани вести »

Џама Таблиги негира дека проповеда радикален ислам

Дневник - 19.07.2006

Ние вршиме мисионерска должност за оживување на заборавените и запоставените исламски обврски и должности, вели Исмаил Сејфула, претставник на организацијата Џама Таблиги не е исламска фундаменталистичка организација, туку мисионерска група, која во Македонија дејствува во рамките на Исламската ...

Исламски екстремисти се присутни во Македонија

Дневник

Во Македонија дејствуваат исламски екстремисти

Утрински

Исламски фундаменталисти оперираат во Македонија

Дневник
4 поврзани вести »

Бејта: Градоначалниците на ДУИ ќе ја напуштат ЗЕЛС

Вест - 22.07.2006

НОВИ ЗАКАНИ ОД ПАРТИЈАТА НА АЛИ АХМЕТИ Како причина за можно напуштање на ЗЕЛС градоначалникот на Гостивар ги наведува "еднонационалните критериуми според кои во ЗЕЛС беа разгледувани проектите што конкурираа за наградите на ЕУ" Градоначалниците на ДУИ најавуваат можно излегување од Заедницата на ...

Градоначалниците-Албанци ќе излезат од ЗЕЛС!?

Дневник

Од ЗЕЛС се отцепуваат 14 градоначалници на ДУИ

Време

Непослушност на градоначалниците од ДУИ кон централната власт

А1
4 поврзани вести »

Увид во приватната пензиска сметка до крајот на јули

Време - 22.07.2006

ПРИВАТНИТЕ ФОНДОВИ ЌЕ ПРАЌААТ ИЗВЕСТУВАЊА Колку пари имаат на нивната лична сметка и колкав е профитот што го оствариле членовите на двата приватни пензиски фонда ќе дознаат до крајот на месецов, до кога треба по пошта да ги добијат првите известувања за нивната пензиска сметка.

О уплата за пензија

Вест

Агенцијата пишмани 2.000 члена на приватните фондови

Дневник

Прв рапорт до идните пензионери

Дневник
4 поврзани вести »

Пет нови вина од „Попова кула“

Време - 21.07.2006

Винарската визба „Попова кула“ вчера ги презентира петте сортни вина што од пред една недела ги има во малопродажбата. Винаријата сместена во околината на Демир Капија во иднина планира да го развие винскиот туризам во земјава, со тоа што во истиот објект ќе отвори мотел со пет ѕвездички со 11 ...

„Попова кула" нов бренд вина на македонскиот пазар

Утрински

„Попова Кула“ ги промовираше своите вина

Дневник

Кралско вино од Демир Капија

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Пејачот на "Вајтснек" со сопствен авион ќе долета во Скопје

Вест - 21.07.2006

Во понеделник вечер, во 21 часот, на Скопското лизгалиште, ќе се одржи концертот на светската рок-атракција "Вајтснек", предводена од вокалот во рок-музиката Дејвид Ковердејл. На барање на менаџерот на групата, легендата Ковердејл ќе биде сместен во луксузниот апартман во хотелот "Александар палас".

Дејвид Ковердејл доаѓа во Скопје со сопствен авион

Време

Стил темпл" предгрупа на "Вајтснејк"

Вест

„Стил Темпл“ предгрупа на „Вајтснејк“

Време
4 поврзани вести »

Демолиран централниот штаб на ДПА

Време - 17.07.2006

ИНЦИДЕНТ ВО КУМАНОВО Штабот на кумановскиот разгранок на ДПА, кој се наоѓа на улицата 11 Октомври во Куманово, во близината на градската болница, бил демолиран во ноќта меѓу саботата и неделата. На прозорците на штабот била фрлена метална канта, која ги искршила сите стакла.

Демолиран штаботна ДПА во Куманово

Вест

Демолирано седиштето на ДПА во Куманово

Утрински

ДУИ демолирала штаб на ДПА во Куманово

Вечер Прес
4 поврзани вести »