TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Интервју на Али Ахмети за Радио Слободна Европа

Канал5 - 17.09.2006

Лидерот на Демократската Унија за интеграција Али Ахмети во интервју за Радио Слободна Европа вели дека последните покани за заедничка средба со премиерот Никола Груевски и присуството на свечената седница по повод Денот на независноста - 8 Септември, ,,незначи дека партијата ги прифаќа ...

На теферич во Шипковица

Дневник

ДУИ му порача на Груевски да фати пат за Шипковица

Дневник

Уставотворци од Шипковица

Дневник

Марлон Брандо

Вест

Вечер Прес Дневник А1 А1 Дневник Дневник Дневник Утрински

31 поврзани вести »

Кошарка: Босна и Херцеговина - Македонија 75:72

А1 - 17.09.2006

Пораз на Македонската кошаркарска репрезентација во натпреварот со Босна и Херцеговина кој директно одлучуваше за нашето учество на европското првенство во Шпанија. По 75-72 за противникот, Македонија го освои второто место во групата и преку дополнителни квалификации ќе се бори за место на евро ...

Израел може да игра дома

Дневник

Само победа не' води на ЕП

Дневник

Само победа не носи во Шпанија

Вест

Укината забраната на Израел за играње на домашен терен

А1

Утрински Време Дневник Вест Време Вечер Прес А1 А1

27 поврзани вести »

Јордановски не сака да поднесе оставка

А1 - 16.09.2006

Консултациите конструктивни, страните не можат да се разберат. Вака, според Министерството за надворешни работи, поминал вчерашниот разговор меѓу министерот Милошоски и актуелниот амбасадор на Македонија во САД Јордановски. МНР тврди дека поранешниот претседател на Собранието го прекршил ...

Амбасадорот Спасов даде оставка

Вест

МНР ќе започне постапка за отповикување на Јордановски

Канал5

Кој ќе го има кормилото во Њујорк?

Дневник

Амбасадорот Спасов даде оставка

Време

Утрински Утрински Дневник Вечер Прес А1 А1 Канал5 Канал5

25 поврзани вести »

ДУИ задоволна од разговорите што ги имала во Брисел

Утрински - 16.09.2006

ТЕТОВО - „Бевме во Брисел и се сретнавме со релевантни личности на европската заедница - Европската комисија, Советот, Европарламентот - за да ги информираме за политичките збиднувања во нашата земја и да ја пренесеме нашата загриженост поврзана со програмата на ВМРО-ДПМНЕ со која се фаворизира ...

Со дијалог против криза

Дневник

ДУИ нема да го моли Груевски за дијалог

Вест

Груевски направи мораториум на политичките прашања

Време

Солана: Нема конкретен термин за преговорите

Време

Дневник Утрински Утрински Време Вечер Прес А1 Време Канал5

24 поврзани вести »

Мемети: Претставката на Прчевски сж уште не е разгледана

Утрински - 16.09.2006

ОХРИД - Во канцеларијата на Народниот правобранител пристигнала претставка од јавниот обвинител Александар Прчевски во која навел дека е повредено неговото човеково право да не може да одговори на нападите изнесени на собраниската седница, меѓутоа, претставката сж уште не била процесуирана.

Прчевски се жали за нарушени права

Време

Обвинетите за Раштански Лозја ќе го тужат Прчевски?

Утрински

СДСМ ќе протестира против смената на Прчевски

Вест

Прчевски не ја дава фотелјата

А1

Време Канал5 Утрински Дневник Утрински Вечер Прес А1 А1

23 поврзани вести »

Шверцот со месо го расипува бизнисот

А1 - 16.09.2006

Аферите запленето месо на Драч и расипано бразилско во продажба ја отворија пандорината кутија. Производителите обвинуваат, шверцот полека ама сигурно го уништува бизнисот, фармерите бараат заштита на домашното производство, а експертите порачуваат итно да се скрои план за заштита на домашниот ...

Да се обелодени од каде е шверцуваното бразилско месо

А1

Месо гледај, но не го јади

Дневник

Битолската „И Транс“ тврди дека не го пренесувала запленетото свинско месо

Канал5

Расипаното месо ќе се врати во Германија без да се дознае увозникот

Време

Дневник Утрински А1 Време Утрински Канал5 Дневник Вечер Прес

21 поврзани вести »

Шампионот убедлив во Битола

Дневник - 16.09.2006

По двете победи во квалификациите за Лигата на шампионите, ракометарите на Металург стартуваа во домашното првенство со победа против Пелистер од 29-20. Домашните ракометари одржуваа резултатска рамнотежа до 15 минута (6-6), кога и се менуваше водството и за двете екипи.

На стартот - шампионски

Вест

Пелистер прегазен од Металург

Време

На 30 септември и Младост ќе игра со Брага

Утрински

Манасков: Металург пак ќе атакува на двојна круна

Време

Вест Утрински Дневник Вечер Прес А1 Вечер Прес Утрински Дневник

21 поврзани вести »

Бучковски дојде на средбата со премиерот Груевски

Утрински - 16.09.2006

Ахмети уште еднаш ја одби средбата, денеска со Груевски ќе се сретнат Пенов, Јаневска и Вејсели Оливера ВоЈновска Претседателот на СДСМ, Владо Бучковски, вчера, сепак, се сретна со премиерот Никола Груевски на првата од неколкуте предвидени средби на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ со првите луѓе на ...

СДСМ ќе го бара назад националниот совет за ЕУ

Време

Бучковски ќе го брани Уставот

Дневник

На лидерска „обработка“ 650 делегати на СДСМ

Дневник

Груевски бара поддршка, Бучковски се жали

Вечер Прес

А1 Канал5 Утрински Време Утрински Дневник Утрински Утрински

19 поврзани вести »

Бомба пукна пред куќа на косовскиот министер за внатрешни работи

Дневник - 16.09.2006

Експлозија одекна вчера близу куќата на косовскиот министер за внатрешни работи, Фатмир Реџепи, во Гњилане, јави Макфакс. Реџепи бил дома, но никој не бил повреден. Уапсени се две лица, кои биле на местото на ...

Експлозија пред куќа на министер

Вечер Прес

На Косово се вратиле 15.615 лица, од кои 7.000 Срби

А1

Експлозија близу куќата на косовскиот Министер за внатрешни работи

А1

Белград и Приштина во последна битка за Косово

Утрински

Време Утрински Дневник Канал5 Дневник А1 А1 А1

19 поврзани вести »

Црна Гора стана членка на СЗО

А1 - 15.09.2006

Црна Гора стана 193-та земја-членка на Светската здравствена организација, соопшти СЗО. Црна Гора прогласи независност на 3 јуни по одржаниот референдум на 21 мај, на кој 55,5 проценти од Црногорците гласаа за отцепување на републиката од сојузот со Србија.

Црна Гора со странски инвестиции чекори до ЕУ

Дневник

Мило ќе биде претседател?

Време

Ѓукановиќ сака да се повлече?

Време

Уморниот Ѓукановиќ сонува пензија

Дневник

Вечер Прес А1 Дневник Време Утрински Вест Канал5 Вечер Прес

19 поврзани вести »