TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Измамените граѓани во случајот ФИ- КОМ бараат одговорност од локалните власти и државата

Канал5 - 16.09.2006

Измамените граѓани во случајот ФИ-КОМ ќе формираат здружение кое би требало да ги заштити сите граѓани на кои становите им се продадени по повеќе пати или на било кој друг начин се измамени од ФИ-КОМ . Измамените граѓани во случајот ФИ-КОМ ќе формираат здружение кое би требало да ги заштити сите ...

Уапсен газдата на „ФИ-КОМ“

Дневник

Уапсен газдата на „Фи-ком“

Време

Уапсен сопственикот на "Фи-ком"

Вест

Уапсен газдата на "Фи - Ком"

Вечер Прес

А1 Канал5 Дневник А1 Канал5 А1 Канал5

12 поврзани вести »

Македонија со најмал економски пораст во регионот

Дневник - 15.09.2006

Меѓународниот монетарен фонд прогнозира дека перспективните пазари, како што се Чешка, балтичките држави, Бугарија, Хрватска, Романија и Турција ќе имаат силен економски пораст од 5,4 отсто во оваа и пет отсто во наредната година, јави МИА. Според ММФ, Македонија ќе остане зад земјите во регионот.

ММФ чека плод од економската програма на Владата

Дневник

ММФ инсистира на стабилност, Владата не отстапува од пониски даноци

Утрински

ММФ предупредува на опасност од забавување на растот

Утрински

ММФ и препорачува на Европа нови реформи

Канал5

Вест Време Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Утрински

12 поврзани вести »

Хонорарците контролори на летање остануваат на работа

Вест - 16.09.2006

Контролорите на летање со договор на дело остануваат на работа. Директорот на Управата за цивилна воздушна пловидба Ернад Фејзулаху испратил ново писмо до раководителите во Контрола на летање со кое го повлекува првото. Тој ја поништил одлуката за раскинување на договорите и им наложил на ...

Контролорите остануваат на работа

Вечер Прес

Контролорите нема да летаат од работа

Време

Со контролорите ќе летне и безбедноста

Дневник

Ќе се откажуваат ли летови?

Вечер Прес

А1 Време Вест Дневник Канал5 Вечер Прес

11 поврзани вести »

Дејан Лилиќ лауреат на „Ристо Шишков"

Утрински - 15.09.2006

Големото актерско признание Лилиќ го доби за улогата на помалиот брат во претставата „Превртач" Лауреат на годинешното 14. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков" во Струмица е актерот Дејан Лилиќ. Ова големо актерско признание, Дејан Лилиќ го доби за улогата на помалиот брат во ...

„Шишков“ за Дејан Лилиќ

Време

Дејан Лилиќ најдобар актер на "Ристо Шишков"

Вест

Лилиќ доби медалјон со ликот на театарскиот бард

Дневник

Дејан Лилиќ - актерски мајстор

Вечер Прес

А1 Дневник Време Дневник Утрински Вечер Прес

11 поврзани вести »

Во Црна Гора уапсено уште едно лице осомничено за тероризам

А1 - 16.09.2006

Уапсено е уште едно лице во Црна Гора, осомничено за учество во организирана група што планирала терористички напади во земјата, јавуваат црногорските медиуми. Полицијата соопшти дека вчера, во организирана акција го уапсила лицето М.Б.

Уапсен уште еден осомничен терорист

Дневник

Планини полни со оружје

Вечер Прес

Во Црна Гора уапсен уште еден од водачите на терористичката група

А1

Во Црна Гора уапсен уште еден од водачите на терористичка група

Канал5

Дневник Вечер Прес А1 Време Вест Канал5

11 поврзани вести »

Студено „благодарам“ од Вашингтон за Дамаск

Дневник - 14.09.2006

САД вчера и' се заблагодарија на Сирија поради брзата интервенција и одбраната на американската амбасада во Дамаск од нападот на четворицата терористи, но Вашингтон истакна дека се' уште е рано за затоплување на студените односи помеѓу двете земји, јави Ројтерс.

Почина четвртиот учесник во нападот во Дамаск

А1

Нападната амбасадата на САД во Дамаск

Време

Бомба ги изневери терористите пред Амбасадата на САД во Дамаск

Дневник

Почина четвртиот напаѓач врз Американската амбасада во Дамаск

Канал5

Вест Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Канал5

11 поврзани вести »

Изгореа 10 хектари шума

Вест - 16.09.2006

ГОЛЕМ ПОЖАР НА ВЛЕЗОТ ВО СТРУМИЦА Десетина хектари нискостеблеста шума изгоре во пожарот кој избувна завчера вечерта на влезот во Струмица, над фабриката ИГМ Еленица. Засега не се утврдени причините за избувнувањето на пожарот кој ги вознемири струмичани бидејки пламените јазици Десетина хектари ...

Изгаснат пожарот кај Билби Камен во Битола

Вест

Пожар проголта десет хектари борова шума

Дневник

Од прексиноќа Силен пожар над Битола и Струмица

Вечер Прес

Локализиран пожарот во Струмица

А1

А1 Канал5 А1 А1 Време Дневник

11 поврзани вести »

Пронајдени уште 47 мртви тела во Багдад

А1 - 16.09.2006

Ирачката полиција денеска пронашла уште 47 мртви тела по улиците на Багдад, соопштено е од официјални извори. Убиените се лица што во текот на ноќта биле ликвидирани од вооружени групи, само еден ден по најавата на Вашингтон дека во Багдад ќе прераспореди дополнителни трупи за да ја засили ...

На улиците на Багдад најдени 49 тела

Вест

Ирачката полицијата пронајде најмалку 51 тело во Багдад

А1

Ирачката полиција пронајде над 50 тела во Багдад

Канал5

Пронајдени уште 60 жртви на одредите на смртта во Ирак

Утрински

Вест А1 Канал5 А1 А1

10 поврзани вести »

Повлечени специјалните сили од хрватско-словенечката граница

Дневник - 16.09.2006

Специјалните единици на словенечката и на хрватската полиција вчера изутрината се повлекоа од граничниот премин Свети Мартин, на реката Мура, јави Макфакс. - Штом забележавме дека словенечките сили се повлекуваат, веднаш беше отповикан и интервентниот вод на хрватската полиција - изјави Златко ...

Хрватско-словенечката линија на Мура чека да биде исцртана

Утрински

Барикада на патот кон хрватско погранично село

Време

Специјалците се повлекоа

Вечер Прес

Словенија и Хрватска никако да ги решат отворените прашања

А1

Утрински Време Вечер Прес А1 Вечер Прес

10 поврзани вести »

НАТО е најевтиниот пат кон трајна безбедност

Вечер Прес - 16.09.2006

Во финалното коминике од НАТО самиот во Рига, Македонија очекува... Во финалното коминике од НАТО самиот во Рига, Македонија очекува поизразено да биде истакната волјата на алијансата за проширување на наредниот самит за проширување, кој пред се треба да ги вклучи земјите од А3, вели Министерот за ...

Германија одобри мировници за Либан

Вест

Берлин одобри испраќање на војници во Либан

А1

АРМ се подготвува за нова мировна мисија

А1

Македонија ќе испрати војници во Либан

Утрински

Вест Дневник Време А1 А1

10 поврзани вести »