TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Ахмети се сомнева во лојалноста на Вејсели

А1 - 17.09.2006

Се разнишаа односите, Ахмети се сомнева во лојалноста на Вејсели. Лидерот на ПДП со јасни сигнали дека сака да е дел од власта. ДУИ е незадоволна од ставовите на Вејсели и повеќе од сигурни се дека сака да ја напушти коалицијата.

Средбата Груевски – Вејсели ги разгневи во ДУИ

Канал5

Завршија лидерските средби со Груевски

А1

Лидерот на ПДП Вејсели ќе се сретне со премиерот Груевски

Канал5

Власта плива, опозицијата тоне во криза

Утрински
5 поврзани вести »

И ЛДП ќе бара помал ДДВ

Дневник - 14.09.2006

Намалување на данокот на додадена вредност од 18 на 5 отсто при купување станови, лекови, персонални компјутери, интернет-услуги, пазарни такси и друго, предлагаат група пратеници од Либерално-демократска партија. Тие подготвиле повеќе амандмани, за кои наскоро ќе треба да се произнесат пратениците ...

ЛДП бара понизок ДДВ и за лековите, становите, компјутерите...

Утрински

Ќе се гласа за намалениот ДДВ

Вечер Прес

ЛДП достави осум амандмани на измените на Законот за ДДВ

Канал5

Тротоарот - имот на ЛДП

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Празниците во земјава кобни за сообраќајот

Време - 15.09.2006

ОПАСНИ ПАТИШТА ЗА ВРЕМЕ НА СЛАВЕЊАТА Александар Божиновски Пијанство, брзо возење и непочитување на сообраќајните правила се причина возачите практично секој празник во земјава да го минуваат со предизвикување сообраќајки на патиштата, во кои редовно има загинати, вели анализата на полицијата.

Во смрт на две тркала

Вечер Прес

Црн сообраќаен викенд

Време

Шест повредени во сообраќајна несреќа во Скопје

А1

Повредени повеќе лица во сообраќајна несреќа кај МРТВ

Канал5
5 поврзани вести »

Во Скопје има 100.000 метри квадратни дивоградби

А1 - 12.09.2006

100.000 метри квадратни дивоградби. Толкав простор во градот без платени даноци запишал во белата книга поранешниот градоначалник на Скопје Ристо Пенов. Урбаниот хаос кој започна во негово време продолжува и денес. Колку дивоградби има во Скопје сега, не се знае.

Миле Јанакиевскиски му објави војна на градежниот криминал

Вест

Новите населби расадник на дивоградби

Вечер Прес

Власта повторно и објавува војна на урбаната мафија

А1

Институциите против урбаната мафија

Канал5
5 поврзани вести »

Многу писатели имаат досиеја, ама молчат

Време - 15.09.2006

ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА ПОЛИЦИСКАТА ДОКУМЕНТАЦИЈА НА РАДОВАН ПАВЛОВСКИ Весна Дамчевска Објавувањето делови од полициското и од досието водено во Службата за државна безбедност на писателот и академик Радован Павловски во најновиот број на книжевното списание „Синтези“ отвори низа прашања за бројот на ...

Радован Павловски го кодошеле писатели

Вест

„Синтези" објавува делови од полициското досие на Радован Павловски

Утрински

Принцот на метафората следен триесетина години

Време

Радован Павловски - внатрешен непријател?

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Срѓан Керим кандидат за во ОН

Време - 15.09.2006

ВЛАДАТА РЕШИ Кандидат од Македонија за претседател на Генералното собрание на Обединетите нации ќе биде Срѓан Керим, поранешен министер за надворешни работи. Него за оваа функција го номинираше Владата на својата последна седница.

Керим номиниран за претседател на Генералното собрание на ОН

А1

Срѓан Керим кандидат за висока функција во ОН

Дневник

Срѓан Керим кандидат за претседател на Генералното собрание на ОН

Утрински

Срџан Керим е изборот на владата за иден претседател на Генералното собрание на ОН

Канал5
5 поврзани вести »

ЗЕЛС го осуди нападот врз градоначалникот на Шуто Оризари

Утрински - 12.09.2006

Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија - ЗЕЛС во вчерашното соопштение најостро го осуди неодамнешниот чин на загрозување на безбедноста и животите на семејството на градоначалникот на Општина Шуто Оризари, Ердуан Исени.

Кинеска бомба пукна пред куќата на градоначалникот на Шуто Оризари

Утрински

Бомба пред куќата на градоначалникот на Шуто Оризари

Вест

Бомба одекна пред куќата на градоначалникот на Шутка

Дневник

Одмазда за срушени дивоградби?

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Тоше во Лондон, па во Осијек

Вест - 15.09.2006

Поп sвездата Тоше Проевски замина за Лондон каде го подготвува својот нов албум, наменет за светскиот пазар. Во Лондон Тоше ќе остане неколку дена, а веќе на 16 септември патува за Хрватска, во Осијек, каде во познатиот шопинг центар "Иперцооп" ќе дели автограми, на забавата која ја подготвува ...

Тоше два пати останал без гаќи

Вечер Прес

Успешна акција на Тоше и пријателите во Охрид

Време

Тоше и пријателите на хепенинг во „Десарет"

Утрински

Три дена и три ноќи забава и дружење со Тоше и неговите пријатели

Дневник
5 поврзани вести »

Да се негуваат културната и јазичната разноликост

Време - 16.09.2006

ОТВОРЕНА ПЕН-КОНФЕРЕНЦИЈАТА ВО ОХРИД Во општиот тренд на светската глобализација постои реална опасност од доминација и надвладување на големите јазици, пред се на англискиот, со што се загрозуваат не само јазиците на помалите, туку и на поголемите народи.

Книжевноста нуди мисловен дом

Утрински

Почнува конференција на ПЕН

Време

Дебата за духовниот простор на писателот

Дневник

Годинашна тема: „Духовниот простор на писателот“

Време
5 поврзани вести »

Бериша двојно поплатен од Груевски

Вечер Прес - 14.09.2006

Албанскиот премиер Сали Бериша со месечна плата од 1.900 евра е Албанскиот премиер Сали Бериша со месечна плата од 1.900 евра е најплатен лидер во земјите на западен Балкан. Неговата основица е двојно поголема од примањата на македонскиот премиер Никола Груевски, кој месечно зема 920 евра.

Претседателите не живеат од плата

Дневник

Путин платен петпати помалку од Буш

Вечер Прес

Премиерот на Сингапур има најголема плата

А1

Путин заработува пет пати помалку од Буш

Канал5
5 поврзани вести »