TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-10-23 - 2006-10-29

Буш ги убедува Американците да издржат во ирачката војна

Утрински - 27.10.2006

Не можеме да дозволиме нашето незадоволство да се претвори во разочараност, вели американскиот претседател ВАШИНГТОН - Претседателот Џорџ Буш, обидувајќи се да ја одбрани војната во Ирак во изборната година кога се бараат промени, вчера призна дека не е задоволен од начинот на кој се одвива ...

И покрај многуте жртви, Американците ќе победат

Дневник

Судирот во Ирак ќе чини 2.000 милијарди долари

Утрински

Буш под оган за неуспехот во Ирак

Вест

Пет американски војници убиени во Ирак

А1

А1 Утрински Вест Утрински Утрински Време Дневник Вечер Прес

28 поврзани вести »

Владата со предлози за надминување на проблемот со кусокот на струја

Канал5 - 29.10.2006

ТЕЦ Неготино деновиве на големо се подготвува да почне да произведува струја. Владата почувствувала нужност да ја пушти на почетокот на оваа недела, поради кусокот струја. Најкритичен е месец ноември кога се дотрошува количеството купено во април, а следно се очекува да се докупи во декември.

Гинтер Офнер: Не сакаме конфронтација со Владата

А1

Зимава ќе не спасува ТЕЦ „Неготино“

Време

Нема струја од увоз

Дневник

ЕВН упати последна порака до Владата за ТЕЦ „Неготино“

А1

Канал5 Време Дневник Утрински Вечер Прес А1 Утрински Време

27 поврзани вести »

Бездомник осомничен за убиството на Сандра Китановска

Дневник - 28.10.2006

Дино Диновски (38), познат криминалец и осудуван за кражби, како бебе бил пронајден во контејнер за ѓубре и живеел како бездомник Осомничениот за убиство на скопјанката Сандра Китановска (38), која во неделата беше пронајдена мртва во Автокоманда, е уапсен, потврдија во МВР.

Бездомник ја убил Сандра за грст денари и мобилен телефон

Време

Сандра Китановска ја убил бездомник

Вест

Бездомник од користољубие ја убил девојката од Автокоманда

Утрински

Фатен монструозниот убиец

Вечер Прес

А1 Дневник Канал5 Утрински Вест Време А1 Канал5

25 поврзани вести »

Инвеститорот бара 30 милиони евра сам да ја урне зградата крај Вардар

Утрински - 28.10.2006

БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА „Владата нека подготви 30 милиони евра, нека ни даде рок да најдеме извршители и сами ќе почнеме да ја уриваме зградата“, изјави за „Утрински“, Александар Тортевски, правен застапник на „ЛИАН ЛБО инженеринг“, фирмата која е инвеститор на објектот во Градски парк, додавајќи дека ...

Сомнителна е изградбата на целата зграда зад Градски

А1

Одбиен непристојниот предлог на Тортевски

Дневник

Тортевски: Нека му е со среќа на Министерот, знам кај е судот

Вест

Инвеститорот нуди пари за да не се урива „монструмот“

Утрински

Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Време Вест Вест Вечер Прес

24 поврзани вести »

Мифтар Зибери: Ме тепаше кој стигне

А1 - 28.10.2006

Мифтар Зибери, претепаниот професор од Тетовскиот универзитет, заздравува во својот дом. Ме тепаше кој стигне, вели тој, ден откако новиот ректор Сади Беџети го назначил за раководител на студиската програма за физичка култура. Зибери се враќа на работа на универзитетот после три години.

Студентите ги бранат тепачите на професорот

Утрински

Поддршка за притворените професори

Дневник

Приведени тројцата професори - тепачи

Вест

Тетовскиот универзитет пука на сите страни

Време

Дневник Канал5 Утрински Утрински А1 Утрински Време Вечер Прес

24 поврзани вести »

ДУИ, ПДП и ЛДП ќе го бојкотираат законот за полиција

А1 - 29.10.2006

Пратениците од коалицијата ДУИ-ПДП и од Либерал демократската партија на Пенов, ќе го бојкотираат гласањето по предлог законот за полиција. Најголемата пратеничка група од опозицијата, онаа на СДСМ, ќе одлучува на координација, еден час пред почетокот на седницата.

Заврши расправата за законот за полиција, гласањето в понеделник

Утрински

Ахмети ми се закани со ликвидација ако не се вратам во ДУИ

Време

В понеделник ќе се гласа за законот за полиција

Дневник

Заврши маратонската расправа за полицијата

Време

Канал5 Дневник Вечер Прес А1 А1 Канал5 Утрински Време

22 поврзани вести »

Во Битола отворен конзулат на Хрватска

Утрински - 26.10.2006

БИТОЛА - Конзулска Битола ја продолжува својата традиција. Вчера во градот свечено беше отворен конзулатот на Република Хрватска во Република Македонија. Новото дипломатско претставништво е сместено на Широк сокак во познатата куќа на Данабаш.

Ноќна средба Месиќ - Чеку во Скопје

Утрински

Отворен почесен конзулат на Хрватска

Време

Конзулатот - мост помеѓу Македонија и Хрватска

Дневник

Ѓезме со макало и со тиква

Вест

Вечер Прес А1 А1 Канал5 Утрински Време Канал5 Дневник

21 поврзани вести »

Македонските куглари потфрлија во двојки и во комбинација

А1 - 28.10.2006

Македонските куглари потфрлија и во денешните натпревари во двојки и во комбинација, со кои во скопската кугларница Мусандра денеска заврши првото поединечно светско првенство. Освојувачите на бронза од минатиот шампионат во Брашов Борис Бенедик и Дамир Фучкар се пласираа на 13-то место, а ...

Денеска Бенедик - Фучкар во борба за медал

Дневник

Македонските претставнички без успех во светско кугларско првенство

А1

Фаворитите за златото не го видоа ниту полуфиналето

Време

Бенедик елиминиран, Македонија остана без претставник на СП

Утрински

Дневник Време Вечер Прес Вест Дневник Утрински Вечер Прес А1

19 поврзани вести »

ИВЗ против владиниот предлог за неработни денови

А1 - 28.10.2006

Владиниот предлог за неработни денови да се прогласат и пет празници на православните христијани предизвика незадоволство во муслиманскиот свет. Првиот човек на ИВЗ смета дека е направен пропуст. „Да се прогласат освен Божиќ, плус пет православни празници како државни, а да нема спремност два ...

Секуларна држава, верски празници

Утрински

Државни празници

Вечер Прес

Преполнет список со празници

Дневник

Македонците поалбанци од Албанците!

Вечер Прес

Утрински Дневник Време Вечер Прес А1 Време Утрински Утрински

19 поврзани вести »