TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-11-20 - 2006-11-26

Питер Хеин: Односите меѓу Лондон и Москва се во тешка фаза

А1 - 26.11.2006

Односите меѓу Лондин и Москва се во тешка фаза, изјави британскиот министер за Северна Ирска Питер Хеин, во интервју за Би-Би-Си, осврнувајќи се на смртта од пред три дена на поранешниот агент на КГБ Александар Литвиненко, кој беше отруен со радиоактивно средство.

Британската Кобра група расправа за ситуација по случајот со труењето на Литвиненко

Канал5

Односите меѓу Лондон и Москва се во тешка фаза, изјави британски министер

Канал5

Документи за вмешаност на Кремљ во убиството на Литвиненко

А1

Последните зборови на Литвиненко

Време

Вест Канал5 Утрински Дневник Вечер Прес А1 А1 Дневник

40 поврзани вести »

Предлогот за статусот на Косово во март 2007

А1 - 26.11.2006

Предлогот за статусот на Косово ќе биде соопштен во март следната година, јавуваат денеска косовските медиуми. Специјалниот пратеник на Обединетите нации за статусот на Косово, Марти Ахтисари својот предлог ќе го достави до Советот за безбедност на ОН, кога на чело на ова тело ќе биде Велика ...

Српскиот министер во косовската Влада најави оставка

А1

Ахтисари го привршува конечниот драфт документ за Косово

А1

Коха Диторе:Предлогот на Ахтисари ќе има главен документ и десет анекси

Канал5

Статусот на Косово може повторно да се одложи

Време

Дневник Дневник Утрински Време Вест Дневник Дневник Вечер Прес

31 поврзани вести »

Истражниот затвор заменет со куќен притвор за Трпевски

Утрински - 25.11.2006

Кривичниот совет на Апелациониот суд во Скопје вчера одлучи на ексгувернерот Љубе Трпевски да му го замени издржувањето на притворот во истражниот затвор „Скопје“ во траење од 30 дена со домашен притвор, дознава „Утрински весник“ од судски извори.Второстепениот суд одлучи вака постапувајќи по ...

Љубе Трпески во притвор дома

Вест

Љубе Трпески во домашен притвор

Дневник

Трпевски од ќелија пуштен дома!?

Вечер Прес

Куќен притвор за Љубе Трпески

А1

Вест Дневник Канал5 Утрински Вечер Прес А1 Вест Утрински

28 поврзани вести »

Граѓаните поделени околу датумот за членството во НАТО

А1 - 26.11.2006

Мнозинството македонски граѓани го поддржуваат членството во НАТО. Нашето неучество на самитот во Рига, пропустот на Буш да ни даде поддршка ги подели во мислењата. Едни се оптимисти дека поканата за членство ќе ја добиеме на следниот самит во 2008-ма.

Шефер: НАТО ќе испрати охрабрувачка порака до Јадранската група

А1

На три дена пред самитот на Рига во НАТО оптимистичка порака Јаап де Хоп Шефер

Канал5

НАТО се плаши од проширување

Дневник

Јадранската група ќе добие најава за членство во НАТО

Време

Дневник А1 А1 Дневник Утрински А1 А1 А1

27 поврзани вести »

ДУИ нема да оди на средбата Груевски - ЗЕЛС

А1 - 26.11.2006

По Ахмети и другите функционери на ДУИ не се расположени за соработка со Груевски. Членовите на Управниот Одбор на ЗЕЛС од оваа партија најверојатно нема да одат утре на закажаната средба на претставниците на ЗЕЛС со премиерот Груевски, каде ќе се анализира процесот на децентрализацијата во ...

Важно е да има средба, а не кој ќе ја свика, порачува Црвенковски

Утрински

За дијалог пак ни треба трет

Дневник

Лидерите на иста маса, организаторот - тајна

Дневник

Не мора јас да организирам лидерска средба

Вечер Прес

А1 Време Канал5 Дневник Утрински Дневник Канал5 А1

20 поврзани вести »

Бугарските земјоделци стимулирани со големи субвенции

А1 - 25.11.2006

На само неколку километри од Македонија, но на чекор до Европа, расте новата реколта на бугарската пченица на површина од 930.000 хектари. Тамошните земјоделци лебното жито го произведуваат во услови за кои македонските можат само да се надеваат. На бугарската Влада пченицата и е стратешка култура.

Враќањето кон корените ја зголемува хранливоста

Време

Од идната недела почнува исплатата на субвенциите за земјоделците

А1

Пченица има, но ја откупуваат трговците, а не мелничарите

Утрински

Трговци им препродаваат домашна пченица на мелничарите

Вест

Дневник Утрински Дневник Време Вечер Прес Дневник Канал5 А1

18 поврзани вести »

Калфин и Груевски го заобиколија македонското малцинство

Дневник - 25.11.2006

Прашањето за македонското малцинство во Бугарија не било тема на вчерашната средба во Тирана меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и шефот на бугарската дипломатија Ивајло Калфин Прашањето за македонското малцинство во Бугарија не било тема на вчерашната средба во Тирана меѓу македонскиот ...

Во Бугарија постои европско мнозинство и неколку европски малцинства

Утрински

Во Бугарија живеат и неколку европски малцинства

Вечер Прес

Паси регистрацијата на ОМО Илинден ја остава на бугарскиот суд

А1

Македонското малцинство не било тема на средбата Груевски-Калфин

А1

Дневник Дневник Утрински Канал5 Вечер Прес А1 Канал5 Канал5

18 поврзани вести »

МПЦ и' понуди дијалог на СПЦ

Дневник - 25.11.2006

Македонската православна црква и' понуди на Српската православна црква да го обноват прекинатиот дијалог за решавање на повеќедеценискиот меѓуцрковен спор. Синодот на МПЦ вчера му испратил писмо на српскиот патријарх Павле во кое се предлага продолжување на дијалогот без какви и да е предуслови.

Законот е заради редот и поредокот во државата

Дневник

На потег е СПЦ!

Вечер Прес

Писмото за помирување со СПЦ патува до патријархот Павле

А1

Владиците и премиерот бараат компромис

Дневник

Утрински Вечер Прес Вечер Прес А1 Дневник Утрински Вечер Прес Канал5

17 поврзани вести »

Турција и Јордан против поделба на Ирак

А1 - 25.11.2006

Соседите на Ирак, Турција и Јордан, денеска предупредија дека поделбата на оваа земја ќе доведе до нова фаза на верско крвопролевање и оти ќе го однесе целиот регион во хаос. Турскиот премиер Таип Реџеп Ердоган и неговиот јордански колега Маруф Бакхит по разговорите во Аман изјавија дека поделбата ...

Нема мир во Ирак без Сирија и Иран

Дневник

План за Ирак: Повеќе, подолго, па дома

Дневник

ОН: Рекорден број мртви во Ирак во октомври

Вест

Во октомври 3.709 загинати цивили во Ирак

А1

А1 А1 Време Утрински Дневник Вечер Прес Дневник Време

16 поврзани вести »

Славевски: Големите потрошувачи сами да си купуваат струја

А1 - 25.11.2006

Големите потрошувачи сами да си купуваат струја, им порача денеска министерот за финансии, Славевски. Овој став набрзо и официјално ќе им биде соопштен. „Најверојатно големите потрошувачи ќе бидат наскоро упатени сами да купуваат електрична енергија на либерализираниот пазар“, изјави Трајко ...

Владата размислува да го поништи 5 годишниот договор на Фени за испорака на струја

Канал5

Струјата ќе биде се' поскапа и ќе ја има се' помалку

Утрински

За увоз на струја 200 милиони евра во 2007

Вест

Увозот на струја в година ќе чини 200 милиони евра

Дневник

Вечер Прес А1 Канал5 А1 Дневник Канал5 А1 Дневник

15 поврзани вести »