TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-27 до 2006-12-03

Фрид: Со продолжување на реформите во НАТО во 2008-ма

А1 - 03.12.2006

Продолжување со реформите и исполнувањето на неопходните стандарди, за поканата за прием во НАТО 2008 година да стане реалност. Ова денеска во Брисел им го порача помошникот на државниот секретар на САД, Даниел Фрид, на земјите од Јадранската група.

Четири дена по Рига, се состана советот за безбедност

Канал5

Фрид: Продолжување со реформите услов за прием во НАТО

Макфакс

Одржана седница на македонскиот Комитет за НАТО

Макфакс

Советот за безбедност: Заклучоците од Рига се охрабрувачки за РМ

Макфакс

А1 Дневник Вечер А1 Вест Време Утрински Утрински

65 поврзани вести »

Се зголемува бројот на лицата заразени од радиоактивен полониум

А1 - 03.12.2006

Паника во светот, откако од ден на ден се зголемува бројот на лицата заразени од радиоактивен полониум, од кој почина поранешниот руски таен агент Александар Литвиненко. Последните информации се дека и неговата сопруга била изложена на овој смртоносен отров, но таа не е во опасност и нема да има ...

Иванов: Русија немаше причини да го убие Литвиненко

А1

Британската полиција смета дека Италијанецот Скарамела е втората жртва на заговорот со труење

Канал5

Иванов: Русија немаше никакви причини да го убие Литвиненко

Макфакс

Литвиненко отруен со полониум вреден 25 милиони долари

Макфакс

А1 А1 Вест Утрински Утрински Утрински Дневник Канал5

53 поврзани вести »

Полска го продолжи мандатот на своите војници во Ирак до крајот на 2007

Макфакс - 03.12.2006

Варшава Полска ќе ја продолжи мисијата на својот контингент во Ирак до крајот на 2007 година, соопшти Владислав Стасек, директор на Бирото за национална безбедност. Полскиот контингент го сочинуваат 1.200 војници, од кои 900 ќе останат во Ирак, а останатите 300 во резерва на територијата на Полска.

Мнозинството Европејци и Американци се за повлекување на војските од Ирак

Макфакс

Новите мировници на старото место

Дневник

Извештај:Повлекување на американската војска од Ирак на почетокот на 2008

Макфакс

Можно зголемување на британските трупи во Ирак и Авганистан

Макфакс

А1 А1 Вест Време Утрински Дневник Дневник Вечер

34 поврзани вести »

Папата се помолил во Сината џамија

Време - 02.12.2006

НА КРАЈОТ НА ИСТОРИСКАТА ПОСЕТА НА ТУРЦИЈА Папата Бенедикт Шеснаесетти вчера ја напушти Турција, по бурната и емотивна посета, при што на крајот изразил надеж дека придонел за подобро разбирање меѓу разните вери. - Оставам дел од моето срце во Истанбул - порачал папата, кој пуштил четири бели ...

Папата се молеше во џамија

Дневник

Папата се извини со молитва во џамија

Вечер

Папата ја заврши посетата на Турција

А1

Шизмата е светски скандал

Време

Утрински Дневник Канал5 Макфакс Вечер Вест Време Утрински

32 поврзани вести »

Се урива осумкатница во Расадник

Време - 02.12.2006

КИСЕЛА ВОДА ЈА ПРОДОЛЖИ АКЦИЈАТА Екипите ангажирани од општината Кисела Вода вчера почнаа да уриваат осумкатница на улицата Сава Ковачевиќ, во близината на бензинската пумпа на „Макпетрол“ во Расадник. Со тоа продолжи општинската акција за справување со нелегалните градби.

Шпанско село ќе падне за три недели

Време

На 13 декември булдожери во Шпанско село

Вест

Во Кисела Вода почна да се руши седумкатница

Утрински

Општините бараат на државата да и' се вратат ингеренциите за уривање

Утрински

Утрински Дневник Дневник Дневник Вечер Вечер А1 Време

27 поврзани вести »

Ѓерѓ Кастриоти на коњ

Дневник - 02.12.2006

На пример, државата би можела да изгради споменик на „македонскиот Хомер“ - Григор Прличев - опевачот на Скендер-бег, таму во Охрид, на местото каде што сега се наоѓа она незабележително бистиче на Поетот . Или на Крсте Петков Мисирков и на Ѓорче Петров, кои и тоа колку не' задолжиле, а коските им ...

Скендер-бег во нашата чаршија

Дневник

Скендер-бег повлече нога

Дневник

Ниту Скендербег не успеа да ги обедини ДУИ и ДПА

Време

Освен за Скендербег, за другите девет споменици нема пари

Време

Дневник А1 Време Вест Утрински Утрински Дневник Канал5

25 поврзани вести »

Џемаили имал две сметки во извозно-кредитна банка

А1 - 03.12.2006

По трагата на парите. А1 од извори во истрагата дознава оти Иснифарис Џемаили имал две сметки во извозно-кредитна банка. Едната му била штедна книшка, другата тековна сметка. На овие сметки биле префрлени 727.000 евра од Министерството за одбрана како отштета за неговото бачило.

Адвокатите на притворените за „Бачило“ поднесоа жалби

А1

Јанкуловска не кажа дали го знае мозокот на бачилото

Канал5

Џемаили, Стојменовиќ, Ракочевиќ и осуммина други завршија во притвор

А1

Судијката на инфузија

Вест

Време Канал5 Макфакс А1 Вест Време Вест Утрински

23 поврзани вести »

Договорот за реадмисија е клучен за олеснувањето

Време - 02.12.2006

ПО ПОЧЕТОКОТ НА ВИЗНИТЕ ПРЕГОВОРИ Склучувањето единствен договор за реадмисија со Европската Унија ќе биде клучно за спогодбата за олеснување на визниот режим за дел од македонските граѓани, изјавуваат од македонскиот преговарачки тим по завчерашниот старт на техничките преговори меѓу Македонија и ...

ОЛЕСНУВАЊЕ ЗА СМИЛЕНСКИ

Вест

Кандидатскиот статус не дава поени за визите

Вест

Фратини ги отвори преговорите за визи

Време

Амбициозна платформа на ЕУ за визниот режим

Утрински

Дневник Вечер А1 А1 Канал5 Време Утрински Дневник

19 поврзани вести »

И тутунарите од Кривогаштани се преселија на патот

Време - 01.12.2006

БЛОКАДИ Незадоволните тутунопроизводители го блокираа и патот Прилеп - Крушево во знак на револт од неисплаќањето на втората рата на ветената премија за тутун. Освен блокадата кај селото Мажучиште, со која се отцепени 36 села од долненска општина, вчера тутунарите од Кривогаштани го блокираа патот ...

Блокада и на патот Прилеп - Крушево

Вест

Прилепските тутунари го блокираа и патот за Крушево

Утрински

Тутунарите го блокираа патот Прилеп - Крушево

Дневник

Барањата на тутунарите дојдоа до министерот

Време

Утрински Дневник Време Утрински Канал5 А1 Време Утрински

18 поврзани вести »

ЕУ делумно ги замрзна преговорите со Турција

Макфакс - 02.12.2006

Брисел Министрите за надворешни работи на Европската унија делумно ги замрзнаа преговорите за зачленување со Турција. Одлуката за замрзнување на осум од вкупно 35 поглавја од преговорите беше донесена на синоќешниот состанок на министрите на земјите членки на ЕУ, а по препорака на Европската ...

„Фајненшл тајмс“: Кипарските Грци ја блокираат Турција во ЕУ

А1

Турција не попушта за Кипар

Дневник

Претседавачот со ЕУ во Турција

Макфакс

ЕУ одлучува за Турција

Макфакс

Утрински Капитал Дневник Вечер А1 Канал5 А1 Утрински

15 поврзани вести »