TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-06 - 2006-02-12

Амр Муса повикува на помирување за карикатурите

А1 - 12.02.2006

Генералниот секретар на Арапската лига Амр Муса денеска ги повика Истокот и Западот да вложат заеднички напори за решавање на кризата предизвикана по објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед. „Сега не е моментот за конфронтирање меѓу Истокот и Западот“, рече Муса пред учесниците на ...

Извинување на норвешкиот амбасадор во Саудиска Арабија

А1

Масовни протести на британските муслимани

А1

Универзитетски весник од САД објавил нова карикатура на Мухамед

А1

Уредникот на данскиот весник - на принуден одмор

Дневник

Време Време Утрински Дневник Време Време Утрински Утрински

108 поврзани вести »

Поповски: Средствата од продажбата на ЕСМ за повеќе намени

А1 - 12.02.2006

Средствата од продажбата на ЕСМ Дистрибуција ќе бидат приходи на буџетот и ќе се употребат за повеќе намени, изјави денеска македонскиот министер за финансии Никола Поповски во интервју за Радио Слободна Европа. Тој оцени дека вредноста нема да биде помала од 80 до 100 милиони евра, додавајќи дека ...

Интервју на министерот за финансии Никола Поповски за Радио Слободна Европа

Канал5

ЕСМ како биро за вработување на СДСМ

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ: Гастрономи и фризери од СДСМ масовно се вработуваат во ЕСМ

Вест

Странските купувачи не се задоволни од тоа што виделе

Дневник

Вест Вечер Прес Утрински Време Време Вечер Прес А1 Канал5

51 поврзани вести »

Десет пара "лисици" и 1 000 денари казна

Вечер Прес - 11.02.2006

Градските власти веќе од понеделник освен со подигање на возилата, ќе стартуваат и со употреба на "лисици" за непрописно паркираните, а секое нивно поставување ќе се казнува со по 1 000 денари. Јавното претпријатие "Градски паркинг" во функција ќе стави десет пара лисици, кои се набавени неделава.

Јавното претпријатие се претвора во агенција за "рентање"

Вечер Прес

Демонстрации под парола "Алах е голем"

Вечер Прес

Ердоган "тежи" милион евра

Вечер Прес

Камери во "Георги Димитров"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

44 поврзани вести »

Птичји грип и во Словенија

А1 - 12.02.2006

Словенија испратила на испитување во референтната лабораторија во Велика Британија примероци од лебед кај кој е откриен вирусот Х5 на птичји грип, соопшти денеска Европската комисија. Резултатите од анализите во Вејбриџ ќе потврдат дали се работи за високо патогениот поттип на вирусот на птичјиот ...

Нема засилена контрола на границите поради птичјиот грип

А1

Силна контрола во грчките региони со птичји грип

А1

ЕУ со засилени мерки против птичјиот грип

А1

Птичји грип и во Словенија во близина на границата со Австрија

Канал5

А1 А1 А1 А1 Дневник Време А1 Дневник

40 поврзани вести »

Во вторник седница на Советот на безбедност за Косово

Канал5 - 12.02.2006

Во вторник во Њујорк ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на состојбата во Косово. На седницата ќе говорат шефот на Мисијата на ОН на Косово Сорен Јесен Петерсен и српскиот претседател Борис Тадиќ.

Ајл: Соерс треба да ја премолчува вистината за Косово како и сите други

А1

Професорот од Мала Речицастана претседател на Косово

Дневник

Сејдиу избран за претседател на Косово

Вест

Лондон ги игнорира реакциите на Белград за косовскиот статус

Утрински

Утрински Утрински Време А1 А1 Канал5 Време А1

40 поврзани вести »

И покрај договорот со Владата, откупот на тутунот по старо

А1 - 11.02.2006

По инспекторите, и министерот Дураку за прв пат се симна меѓу тутунарите. Набрзина прошетал неколку откупни пунктови во струмичко-радиовишкиот регион, колку да се слика пред неколку одбрани медиуми за да види јавноста дека се грижел за земјоделците. Штом замина, повторно истата склика.

Тутунот се откупува за две евра, а се извезува за четири

Дневник

Законот за тутун побрзо да влезе во собраниска процедура

Утрински

Собраниска расправа за состојбите со откупот на тутунот

А1

Ниските цени го запреа откупот на тутунот

Дневник

Време Утрински Време Дневник Дневник А1 Време Утрински

39 поврзани вести »

Македонската делегација в четврток во Хаг

Канал5 - 12.02.2006

Македонската делегација најверојатно в четврток заминува за Хаг. Кој ќе ја претставува земјава во разговорите за преземање на 4 случаи за кои трибуналот реши да не постапува, ќе зависи од составот на другата страна. Македонската делегација најверојатно в четврток заминува за Хаг.

Муса Џафери тврди дека нема владина одлука за преземање на хашките предмети

Утрински

Чиновниците ќе одат во официјална или туристичка посета?

Вест

За случаите од Хаг да судат македонските судови

Време

Хаг дава, Прчевски не зема

Дневник

Вечер Прес А1 Вест Утрински Време Утрински Дневник Утрински

35 поврзани вести »

Законот за јавни собири пред Уставниот суд

Дневник - 11.02.2006

веднаш по ПОТПИсот на црвенковски Ако претседателот на државата Бранко Црвенковски го потпише указот за прогласување на измените на Законот за јавните собири, ќе го обжалиме законот пред Уставниот суд, бидејќи новите одредби се противуставни и ја ограничуваат слободата на граѓаните на јавно ...

Барање до Црвенковски да не го потпише указот за јавни собири

А1

Нема протестирање пред школи, болници и на патишта

Вест

Пратениците го изгласаа законот за јавни собири

Време

Изгласан Законот за јавни собири

Утрински

Дневник Канал5 А1 Утрински Дневник Време Канал5 Макфакс

30 поврзани вести »

Катанец официјално потврди дека ја прифаќа понудата

А1 - 11.02.2006

Сречко Катанец денеска и официјално потврди дека ја прифаќа понудата на ФФМ да ја предводи нашата фудбалска репрезентација во квалификацискиот циклус за ЕП 2008. По вчерашното позитивно мислење на комисијата за избор на селектор, останува ангажманот на словенецот в четврток да го потврди управниот ...

"За" за Катанец

Вест

Идниот петок промоција на Катанец за селектор

А1

Ракување за двегодишна соработка

Вест

Соработници ќе избира од домашната понуда

Дневник

Утрински Време Вечер Прес А1 Време Вест Време Време

29 поврзани вести »

Страста живее во Торино

Утрински - 11.02.2006

Со церемонијата на свеченото отворање, синоќа почнаа 20. Зимски олимписки игри Отварањето и затварањето на ЗОИ ќе го чинат организаторот 28 милиони евра Извонредното шоу го привлече вниманието на две милијарди гледачи кои синоќа останаа пред малите екрани и предизвикаа силни емоции при отворањето ...

Маровски пропушти тренинг поради болки во коленото

Време

Почна 17-дневното уживање во зимските спортови

Време

Данскиот знаменосец со посебна полициска заштита

Утрински

Македонија со тројца спортисти

Утрински

А1 А1 А1 Дневник Вест Дневник Утрински Дневник

26 поврзани вести »