TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

Во Македонија има 3.500 проститутки

Утрински - 25.02.2006

Загрижувачки податоци за размерите на проституцијата во земјава Меѓу оние што го продаваат своето тело има и мажи Жаклина Ѓорѓевиќ Во Македонија се проценува дека секс-услуги нудат од 2.500 до 3.500 лица, од кои само 1.000 шетаат по скопските улици, се проституираат во посебни апартмани или даваат ...

Штипски макро подведувал малолетнички

Време

Подведувал малолетнички на проституција

Дневник

Заведувал девојки за мобилни картички

Вечер Прес

Притворен штипјанец за посредување при проституција

Канал5
5 поврзани вести »

За болничарите шест, за лекарите 24 отсто повисоки плати

Дневник - 24.02.2006

ВО ЗДРАВСТВОТО ЌЕ СЕ ОПАРАТ Платите на сите вработени во здравството ќе се зголемат просечно за 10 отсто. За ова била постигната начелна согласност на вчерашната средба во Владата со претставниците на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и за социјална заштита.

Согласност за поголеми плати во здравството

Утрински

Зголемување на платите во просек за 10 насто

Вечер Прес

Зголемувње на платите во здравството за 10 проценти

А1

Синдикатот за здравство се сретна со Бучковски

Канал5
5 поврзани вести »

Албанско-американска банка ќе носи инвестиции од Косово

Вест - 25.02.2006

Стопанската комора од северозападна Македонија го почна лобирањето за влез на инвеститори од Косово и Албанија. Американско-албанската банка била заинтересирана за пласирање капитал во Македонија, изјави претседателот на Стопанската комора од северозападна Македонија Даути Џемаили по вчерашната ...

„Американско-албанска банка“ доаѓа во Македонија

Време

Американско-албанска банка заинтересирана за вложување во Македонија

Утрински

Американско-албанска банка заинтересирана за пласман во Македонија

А1

Влез на нова банка во Македонија

Канал5
5 поврзани вести »

Почина писателот Александар Алексиев

Вест - 24.02.2006

ИН МЕМОРИАМ Писателот, поет, романсиер, книжевен критичар и театролог Александар Алексиев почина по долго боледување. Алексиев е роден во Кочани во 1929 година, а член е на Друштвото на писателите на Македонија од 1959 година.

Почина писателот Александар Алексиев

Дневник

Замина основоположникот на македонската театрологија

Утрински

Почина писателот Алексиев

Време

Почина Александар Алексиев

А1
5 поврзани вести »

И да беше мое дете исто ќе ја лекував

Вест - 25.02.2006

СЛУЧАЈОТ КМЕТОВСКА ПРЕД ПРЕСУДА Кажа д-р Митко Караѓозов изнесувајќи ги своите завршни зборови на судскиот процес во кој тој и уште двајца лекари од Торакална хирургија се обвинети за смтта на Наташа Кметовска која почна од огностелна повреда задобиена на ланската Новогодишна ноќ н "И да се ...

За смртта на Кметовска 1,5 милион евра отштета

Време

Лекарите со чиста совест за смртта на Наташа

Дневник

Завршни зборови во случајот Кметовска

А1

Заврши судењето за случајот Каметовска - семејството бара милион и пол илјади евра

Канал5
5 поврзани вести »

Русија, Финска, Шведска и Чешка во борба за медалите

Утрински - 24.02.2006

Позната големата четворка на машкиот хокеарски турнир на Игрите во Торино Репрезентациите на Русија, Финска, Чешка и Шведска се пласираа во полуфиналето на машкиот хокераски турнир во машка конкуренција на Зимските олимписки игри во Торино.

Словачка и Финска без пораз, Русија подобра од САД

Утрински

Швеѓаните местачи?

Дневник

Американците неубедливи, но среќни

Дневник

Финска и Словачка единствени непоразени досега

Утрински
5 поврзани вести »

Саката археологија - сакат народ

Вечер Прес - 24.02.2006

Годинава ќе имаме осакатена археологија. Вака коментираат "копачите" на нашата историја, револтирани од "смешните суми" што ги добија од Министерството за култура за истражување на археолошките локалитети. Со години, со камења фрламе по луѓето вработени во музејските институции. По археолозите.

Археологијата осакатена

Вечер Прес

Полицајците не се "археолози"

Дневник

Археолошки тепих

Дневник

Значајни наоди од црковната и од духовната култура

Утрински
5 поврзани вести »

Грбавица - филм за војната и за животот

Утрински - 22.02.2006

Годинешниот лауреат на 56. Берлинале Успехот на филмот на Јасмила Жбаниќ и ја донесе најголемата потврда на босанската кинематографија која изминатите години силно и здружено работи на својата промоција во светот СунЧица Уневска Лауреатот на годинешното Берлинале, босанскиот филм "Грбавица" на ...

Филмот на БИХ е најуспешен во регионот

Време

Првпат „Златна мечка“ за босански филм

Утрински

„Златна мечка“ за босанскиот „Грбавица“

Време

"Грбавица" доби "Златна мечка"

Дневник
5 поврзани вести »

Тоше, „К-15“, Тамара... претплатени за награди

Време - 24.02.2006

„ЗЛАТНА БУБАМАРА“ ЛЕТНА ДЕВЕТТИ ПАТ Ѓорге Стојанов Под слоганот „Конгрес за сите другари и другарки“ завчеравечер во Универзална деветти пат се одржа манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“. Со наменски сработено музичко парче за шоуто, „Бубамара“ ја отворија оперскиот пејач Марјан ...

Пензионерите се разбудија на деветтиот конгрес

Утрински

Мекици за 1.500 души

Утрински

Ранко доби син!

Вечер Прес

Одиме на конгрес на Бубамара!

Утрински
5 поврзани вести »

Почина новинарот Ристо Шуплиновски

А1 - 25.02.2006

Еден од доајените на македонското новинарство, Ристо Шуплиновски (78) почина вчера по кусо боледување. Шуплиновски беше учесник во НОБ и еден од првите новинари на весникот „Нова Македонија“. Најголем дел од новинарскиот век го помина во весникот „Трудбеник“.

Ристо Шуплиновски 1927- 2006, новинар

Утрински

Почина новинарот Ристо Шуплиновски

Дневник

Почина новинарот Ристо Шуплиновски

Вест

Ристо Шуплиновски

Време
5 поврзани вести »