TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-02 - 2007-04-08

Ахтисари: Набљудуваната независност е „единствена алтернатива“ за Косово

Канал5 - 08.04.2007

Специјалниот пратеник на Обединетите нации Марти Ахтисари во интевју за љубљанскиот весник „Дело“ истакна дека надгледуваната независност на Косово е единствена алтернатива и оти Србија еден ден ќе го смени својот став доколку навистина сака да стане членка на Европската унија.

Сенатот на САД идната недела ќе расправа за Косово

Макфакс

Канцеларија на косовскиот преговарачки тим во Њујорк без дозвола на УНМИК

А1

Косовскиот преговарачки тим без дозвола на УНМИК отвори канцеларија во Њујорк

Канал5

Косово до мај ќе биде независно

Дневник

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

71 поврзани вести »

Иран нема да расправа за своето право за нуклеарна технологија

А1 - 08.04.2007

Иран нема да расправа за своето „очигледно право“ да располага со нуклеарната технологија, но е отворен за разговори кои можат да го уверат Запад дека нуклеарните планови на Исламската Република не се фокусирани на изработка на бомби, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи.

Солана: САД директно да преговараат со Иран

Макфакс

Англиските морнари се вратија дома

Вест

Асови во ракавот на Ахмединеџад

Дневник

Техеран го надигра Лондон

Утрински

Време Макфакс Макфакс Макфакс А1 Утрински Канал5 Вест

53 поврзани вести »

Јушченко одби да го повлече указот за распуштање на Парламентот

А1 - 08.04.2007

Украинскиот претседател Виктор Јушченко одби да го повлече својот указ за предвремено распуштање на Парламентот, со што се зајакнува политичката криза во земјата, јавуваат локалните медиуми. „Одлуката ми е законска и уставна и нема враќање назад“, изјави денеска Јушченко за време на Велигденското ...

Јушченко не се откажува од распуштање на Парламентот

Макфакс

Стотици симпатизери на Јанукович на протести против Јушченко

А1

Киев не сака реприза на Москва

Утрински

Протести за поддршка на украинскиот премиер Јануковиќ

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 Канал5 Вест

40 поврзани вести »

Христијаните низ целиот свет го прославија Велигден

А1 - 08.04.2007

Христијаните низ целиот свет денеска го прославуваа Велигден, денови кога се празнува победата над смртта - Христовото воскреснување. Годинава и православните и римокатолиците слават на ист ден, заради тоа што се поклопија датумите во двата календари, Грегоријанскиот и Јулијанскиот.

Велигден - празник на победата над смртта

А1

Годинава сите христијани во исто време го слават велигден

Канал5

Христос воскресе – ја објави празничната вест поглаварот Стефан синоќа на полноќ

Канал5

Туристичките агенции профитираа од продолжените велигденски празници

Канал5

Макфакс Макфакс А1 А1 А1 А1 Утрински Утрински

37 поврзани вести »

Најмалку 15 загинати во експлозија во Ирак

А1 - 08.04.2007

Најмалку 15 лица загинаа во експлозија на ракета што утрината се случи во близина на ирачкиот град Махмудија, 30 километри јужно од Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили. Ракетата експлодирала во станбен кварт при што се повредени над 20 лица.

Најмалку петнаесет Ирачани загинаа во експлозија во Махмудија

Канал5

Најмалку 37 загинати во серија напади

Макфакс

Последен биланс -157 загинати во Багдад

Макфакс

Најмалку 15 загинати во експлозија во Ирак

Макфакс

Макфакс Макфакс А1 А1 Вест Макфакс Макфакс Канал5

36 поврзани вести »

ДПА е приватна партија на Тачи, обвини Махмути

Утрински - 07.04.2007

Кризата во владејачката ДПА се разгорува откако членот на партиското претседателство во оставка Бардиљ Махмути отворено го обвини раководство за неисполнување на предизборните ветувања и за „приватизација“ на партијата од страна на Мендух Тачи.

Киднапирање на дипломатски начин!

Вечер Прес

Груевски и официјално го предложи Арифхикмет Џемаили за нов министер за култура

Канал5

Груевски ја дели Македонија

Утрински

Ректорот Џемаили предложен за министер за култура

Дневник

Дневник Утрински Утрински Вечер Прес Вечер Прес Канал5 Вест Дневник

30 поврзани вести »

Никола и Александар Димитров со различни ставови околу НАТО

А1 - 08.04.2007

Про и контра НАТО, оптимизам и скептицизам од власта и опозицијата. Двајцата се Димитрови. Помладиот, Никола Димитров, неполни пет месеци му беше заменик на Александар Димитров, додека тој беше министер за надворешни. Сега Никола Димитров важи за еден од најталентираните дипломати, тој е владин ...

Средба на Еленовски и Медиу во Тирана

А1

Македонија најверојатно со покана за НАТО во април 2008

Макфакс

Реформите и стандардите – во добра насока

Макфакс

Еленовски во посета на Албанија

Макфакс

Макфакс Макфакс А1 Време Утрински Вест Дневник Канал5

28 поврзани вести »

УСАИД и Македонија во милионски проект за 100 основни училишта

Макфакс - 08.04.2007

Скопје Американската Агенција за меѓународен развој УСАИД и Македонија влегуваат во милионски вреден проект за реновирање на 100 основни училишта во Македонија. Меморандумот за соработка меѓу УСАИД и Македонија за обезбедување средства за подобрување на основните училишта, денеска е потпишан во ...

Кампања за образование на децата

Макфакс

Презентација на средните училишта на Скопски саем

Макфакс

Над 500 деца испратија порака „Сите деца во училиште“

Макфакс

Манифестација „Образовно рандеву 2007“

Макфакс

Макфакс А1 Дневник Време Вечер Прес Вечер Прес А1 Вест

28 поврзани вести »

Ако ни ги тепаат возачите нема да возиме

Вест - 05.04.2007

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЈСП ГО ОДЛОЖИЈА ШТРАЈКОТ Вработените во ЈСП "Скопје" вчера не го одржаа најавениот четиричасовен штрајк, бидејќи Владата и Градот исполниле дел од нивните барања. Ова го одлучиле по вчерашната средба со градоначалникот Трифун Костовски, бидејќи дел од нивните барања биле прифатени.

Штрајкот на ЈСП ставен во мирување

Утрински

Костовски ги разубеди синдикалците - штрајкот одложен

Време

Костовски ги пишмани штрајкувачите

Дневник

Штрајкот одложен!

Вечер Прес

Време Вест Време Дневник Утрински Дневник Вечер Прес А1

22 поврзани вести »

Македонската тениска селекција го загуби и дубл мечот

А1 - 07.04.2007

Македонската тениска селекција не успеа да го сочува позитивниот резултатски тренд во Девис купот. Пораз на дебито во првата евро африканска зона од силната словачка репрезентација. Словаците денеска беа недопирливи и во дублот и дојдоа до недостижни 3:0 во победи.

Словаците го оправдаа рејтингот

Вест

Само сет во стартот со Словачка

Утрински

Словачка пресилна за изненадување

Дневник

Бекендот фатален за Магдинчев

Вечер Прес

А1 Време А1 Вест Дневник Утрински Време Вечер Прес

21 поврзани вести »