TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-04-09 до 2007-04-15

Мисија на ОН во инспекција на Косово

Вест - 14.04.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, 14 април (Ројтерс) - Советот за безбедност на ОН одлучи да прати мисија на Косово на крајот од април додека да одлучи за иднината на покраината, изјави претседателот на советот. Во мисијата ќе бидат вклучени амбасадори или нивни застапници од 15-те земји членки на советот додека ...

Дали Ал Каеда го демне Косово (2)

Утрински

Бан Ки-мун и Бил Клинтон на конференција за Косово

Дневник

Бан Ки-мун се сретна со преговарачкиот тим на Албанците од Косово

А1

Дали Ал Каеда го демне Косово (1)

Утрински

Дневник Дневник Канал5 Вечер Утрински Дневник Дневник Вечер

33 поврзани вести »

Премиерот наскоро ќе добие одговор

Време - 14.04.2007

ПО ПОКАНАТА НА ГРУЕВСКИ ДО ВЕЈСЕЛИ Централното претседателство ќе одлучи дали ПДП ќе влезе во Владата, одговори претседателот на оваа партија Абдулади Вејсели откако премиерот Никола Груевски вчера официјално го покани да се приклучи во владината коалиција без разлика на бројот на пратеници.

Груевски и Ахмети ги договараа законите, Вејсели влезе во Владата

Утрински

ПДП ќе ја добие локалната самоуправа

Дневник

Владата расположена да има уште еден партнер - Груевски во Боговиње

Канал5

ПДП влегува во Владата

Вечер

А1 Дневник Канал5 А1 Утрински Дневник Канал5 Вечер

30 поврзани вести »

Визни олеснувања за 20 категории граѓани

Вест - 14.04.2007

ВО БРИСЕЛ ПАРАФИРАН ДОГОВОРОТ ЗА ПОЛАБАВ ВИЗЕН РЕЖИМ СО ЕУ Македонскиот тим не успеал да издејствува грчките визи да важат во Шенген зоната, бидејќи Грција не го признава македонскиот пасош и тоа била единствената точка што Европската комисија не ја прифатила Македонија и Европската комисија ...

Студентите и пензионерите со бесплатни визи

Време

Студенти, новинари и превозници полесно до шенген - виза

Утрински

СДСМ очекува поголеми визни олеснувања

Дневник

Шенгенскиот ѕид малку попушти

Дневник

Канал5 Канал5 Вечер А1 А1 А1 Вест Утрински

29 поврзани вести »

Најмалку 28 загинати во серија напади во Ирак

А1 - 15.04.2007

Најмалку 28 лица загинаа денеска во серија бомбашки напади во Ирак, пренесуваат медиумите. Бомбаш самоубиец се разнесе во автобус во северозападен Багдад, при што загинаа осум, а ранети се 11 лица, соопштија полициски и болнички извори.

Автобус-бомба однесе 11 животи во Багдад

Канал5

Најмалку 15 жртви и 50 ранети во експлозија на две бомби на пазар во Багдад

Канал5

Американците не сакаат да го обезбедуваат ирачкиот парламент

А1

Ал Каеда зад бомбите во ирачкиот парламет

Вест

Утрински Дневник Вечер Вест Утрински Дневник Вечер Вечер

27 поврзани вести »

МПЦ повика на правично судење на Бошкоски и Тарчуловски

А1 - 15.04.2007

Обвинителството се подготвува утре во двочасовното излагање остро да удри по Бошкоски и Тарчуловски и да ги претстави како најголеми злосторници. Македонската православна црква, пак, од сите храмови повика на правично судење. Поглаварот на МПЦ со послание до Хаг.

Бошковски и Тарчуловски ден пред предпретресното судење во Хаг

Канал5

Молебен за молитвена духовна поткрепа на Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски

Канал5

Судењето на Бошкоски и на Тарчуловски ќе ја открие вистината за Љуботен

Утрински

Црковно-народен собир во Челопек, родното село на Бошкоски

Утрински

Утрински Дневник Вечер А1 Утрински Канал5 Вечер А1

22 поврзани вести »

Велигденско дрво со 76.600 јајца

Дневник - 12.04.2007

Зоолошката градина во германскиот град Росток во неделата го собори светскиот рекорд на најголемо велигденско дрво, украсувајќи го со 76.600 јајца. Вапсаните јајца, што ги подариле околу 200 посетители на зоолошката и деца од градинките и од основните училишта, биле обесени на американски црвен даб ...

Велигденски пораки

Вечер

Скопските арамии не постеле за Велигден

Време

Скопјани опљачкани за велигденските празници

Вечер

Браќа се испијаниле и се истепале за имотот

Време

Време Време Вест Време Вест Утрински Утрински Утрински

20 поврзани вести »

Пелистер изгоре во желбата за победа

Вест - 14.04.2007

КОШАРКА - ЗАВРШНИЦА НА КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА ВО БИТОЛА ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ - ФЕНИ ИНДУСТРИ 90:58 (30:18, 24:6, 14:18, 22:16) Битола. - Сала "Младост". Гледачи: 1.000. Судии: Стојовски, Митревски и Ивановски. ВАРДАР О.: Хаџибулиќ 18, Георгиевски 6, Морбан 16, Совковски 4, Кралевски 6, Павловски 2, ...

Пелистер заглави во зоната на Работнички

Време

Фершпед Работнички и Вардар О. во првата полуфинална Куп- пресметка

Утрински

Искусните скопјани ги минаа првите пречки

Дневник

Работнички и Вардар Осигурување се првите полуфиналисти во кошаркарскиот Куп

А1

Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Вечер А1 Вест

17 поврзани вести »

Актерите настрадаа, кој е мозокот?

Време - 14.04.2007

„БАЧИЛОТО“ СЕ ЗАТВОРИ, ГЛАВНОТО ПРАШАЊЕ СЕ ОТВОРИ Мери Јордановска Можно ли е еден нотар да успее да координира дваесетина лица, да издејствува судска пресуда, да препродава државно земјиште преку фиктивни договори за заем и да знае како да стигне од 300.000 евра до имот вреден пет милиони евра? ...

За нотарот Стојменовиќ 14 години затвор

Вест

Нотарот Стоименовиќ доби 14 години затвор за „Бачило“

Утрински

Бачилото од Шара се пресели во „Идризово“

Утрински

Половина век затвор за обвинетите во „Бачило“

Дневник

Вечер А1 Дневник Канал5 Време Утрински Дневник Вечер

16 поврзани вести »

ЕУ бара мирно решение за турско-ирачкиот проблем

Вест - 14.04.2007

БРИСЕЛ, 14 април (Ројтерс) - Европската комисија вчера апелираше до Ирак и Турција, која е кандидатка за членство во ЕУ, мирно да ги решат несогласувањата откако шефот на Генералштабот на турската војска повика да се спроведе воена операција за да се уништат турските курдски бунтовници во северен ...

Турската војска на два фронта

Време

Турција распореди тенкови

Вечер

Јужна Кореја подготвува план за повлекување од Ирак

А1

Македонските војници во Авганистан

А1

А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 Време Време

16 поврзани вести »

Новиот тренер на Работнички Кометал почна со победа

А1 - 14.04.2007

Актуелниот шампион Работнички Кометал ја прекина серијата од трите реми исходи по ред против Шкендија во Скопје, а Драгољуб Беквалац дебитираше на тренерската клупа со победа од 3:0. Втора убедлива против тетовчани оваа сезона на Градски обезбедена во вториот дел кога беше разбиен бункерот на ...

Јовановски му кажа „не“ на Костовски

Утрински

Јовановски: Ќе ги издржам навредите

Дневник

Беквалац на клупата на Работнички Кометал

Вест

Србинот Беквалац е нов тренер на Работнички Кометал

Време

Утрински Дневник Дневник Вечер А1 Време Утрински Дневник

15 поврзани вести »