TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-04-16 до 2007-04-22

Семејството на убиецот од Вирџинија се чувствува безнадежно

А1 - 21.04.2007

Безнадежно, беспомошно и изгубено се чувствува семејството на Јужнокореанецот Чо Сунг-хуи, убиецот кој го изврши масакрот на Универзитетот во Вирџинија. „Понижени сме од неговиот мрачен чин. Го натера целиот свет во плач. Преживуваме ноќен кошмар.

Дедото среќен што Чо е мртов

Време

Убиецот од Вирџинија аутист

Вечер

Семејството на Чо Сун Ху тврди дека тој бил аутист

А1

„Универзитетот на Минесота“ затворен поради закана со бомба

Време

Вест Утрински Дневник Канал5 Канал5 Вечер А1 Вест

32 поврзани вести »

Македонија нема да протестира до Хаг

Време - 20.04.2007

МНР ПРЕСЕЧЕ Владата и Министерството за надворешни работи нема да реагираат на изговорената реченица на хашкиот обвинител Даниел Саксон, која во првата верзија што дојде од страна на некои медиуми беше цитирана како „словенско мнозинство што зборува македонки јазик“.

Нема протест до Хаг

Дневник

Владата ќе ја проверува снимката од Хаг

Утрински

Не сме словенско мнозинство

Вечер

Македонија ќе протестира до хашкиот обвинител

А1

Време Утрински Дневник Канал5 Време Вест Утрински Утрински

27 поврзани вести »

ФИФА ја потврди поддршката на актуелното раководство

Вест - 21.04.2007

НОВО СООПШТЕНИЕ НА СВЕТСКАТА ФУДБАЛСКА ФЕДЕРАЦИЈА Светската фудбалска федерација (ФИФА) и нејзината членка УЕФА уште еднаш отворено застанаа зад актуелното раководство на Фудбалската федерација на Македонија на чело со претседателот Хари Хаџи-Ристески.

За ФИФА, ништо не се променило во Македонија

Време

ФИФА и УЕФА се закануваат со суспензија на Македонија

Утрински

ФИФА и УЕФА и се заканија со суспензија на ФФМ

Дневник

Македонија поддржува излегување од домашниот атар

Дневник

Вечер А1 Утрински Време Утрински Време Утрински А1

23 поврзани вести »

Вардар пред нов предизвик, Струмица помотивирана

Вест - 20.04.2007

КОШАРКА - ВЕЧЕРВА СТАРТУВА ПОЛУФИНАЛЕТО НА ПЛЕЈ-ОФОТ По освојувањето на првиот куп-трофеј во својата историја, Вардар осигурување стои пред нов предизвик - шампионската титула, која во последните две години му ја одземаше нашиот најтрофеен клуб, Фершпед Работн По освојувањето на првиот куп-трофеј ...

Вардар и Металург ќе се сретнат во полуфиналето

Време

Грчко-српски пресметка во македонскиот плејоф

Време

Скопје за поопуштен викенд Хасан Мустафа

Вест

Полуфинален дуел на ланските финалисти во Купот

Утрински

Дневник Дневник Вечер Вечер А1 Време Вест Време

20 поврзани вести »

Македонците не успеаја организирано да му се поклонат на Сандански

А1 - 22.04.2007

Иако 70-годишната Марија Андреева сакаше да испее македонска патриотска песна пред споменикот на Сандански во Мелник, таа тоа го направи само пред камерата на А1, поради забраната на бугарските власти за организирано чествување на 92-годишнината од смртта на Сандански од страна на претставниците на ...

ОМО Илинден Пирин не стигна до гробот на Сандански

Канал5

Пиринските Македонци ќе се одбранат демократски

Дневник

Македонија и Бугарија со различни ставови за чествувањето за Сандански

А1

Бугарски полициски блокади околу Рожен

Утрински

Дневник Канал5 Вечер Вечер А1 Утрински Дневник Дневник

19 поврзани вести »

Тутунарот Петрески заврши на нервна Клиника

А1 - 21.04.2007

Прилепскиот тутунар Драган Петрески заврши на нервната Клиника во Прилеп поради продолжувањето на притисоците и заканите по неговиот живот од страна на луѓе во Комбинатот. Видно вознемирен, плашејќи се за безбедноста на своето семејство, денеска не сакаше да даде изјава пред камера.

Пари за тутунот - идната недела

Време

Тутунарите ги откажаа протестите

Дневник

Хајка против тутунарите кои си ги бараат своите пари

А1

Прилепскиот тутунски комбинат пак вети пари за тутунарите

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Време Дневник Канал5 А1

19 поврзани вести »

На Осоговските Планини повторно беснеат големи пожари

А1 - 22.04.2007

Од синоќа на Осоговските Планини повторно беснеат големи пожари. Теренот е непристапен за организирано локализирање на огнот, кој проголта борови, букови и дабови шуми. Досега се уништени 600 хектари, велат надлежните, кои трагаат по подметнувачите на овие пожари.

Сточари ги палат шумите за да си направат пасишта

Утрински

Откриени сторителите на пожарите во кичевско

А1

Откриени сторителите на пожарите во Кичевско

Канал5

"Македонски шуми" не знае колку шума изгоре

Вест

Време Дневник Дневник Вест Време Утрински Дневник Вечер

16 поврзани вести »

Црвенковски му кажал на Тадиќ дека го поддржува Ахтисари за Косово

Вест - 21.04.2007

Прашањето на Косово треба да се реши со Резолуција на Обединетите нации, им рекол шефот на македонската држава Бранко Црвенковски на претседателите на Хрватска Стипе Месиќ и на Србија Борис Тадиќ. Тие имале средба за време на паузата на вчерашниот самит за енергетика во Охрид.

Косовската нестабилност поважна од енергетската стабилност

Утрински

Србија се откажа од Косово

Вечер

Русија повторно бара разговори за Косово

Утрински

САД не рекле дека еднострано ќе го признаат Косово

Дневник

Вечер Време Канал5 А1 Дневник А1 Дневник Канал5

16 поврзани вести »

Заврши 19-тото издание на Саемот на книгата

А1 - 22.04.2007

На 19-тото издание на Саемот на книгата годинава се претставија речиси сите издавачки куќи од земјава, Здружението на албанските издавачи, книгоиздателства од Бугарија, Албанија и Хрватска, претставници на десетина европски земји, вкупно 230 издавачи.

Посетеноста послаба од лани

Време

Премиерот сака историски книги

Утрински

„Византиска Македонија“ најдобро оригинално издание меѓу два саема

Утрински

„Византиска Македонија“ најдобро издание

Дневник

Вечер Утрински Утрински Дневник Време Вест Дневник А1

16 поврзани вести »

Коњановски заминува од локалната самоуправа

Време - 21.04.2007

СО ВЛЕЗОТ НА ПДП ВО ВЛАДАТА Со влегувањето на партијата на Абдулади Вејсели во владината коалиција, ВМРО-ДПМНЕ ќе загуби едно министерство. Жртва во оваа миниреконструкција на Владата ќе биде министерот за локална самоуправа Зоран Коњановски.

Груевски одлучува за одењето на Коњановски од Владата

Утрински

Коњановски подготвен да си оди

Вечер

ПДП чека да види што ќе и' понуди Груевски

Утрински

Од министер - директор во РЕК

Дневник

А1 Време Вечер Канал5 Време Утрински Утрински Дневник

15 поврзани вести »