TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Четирите случаи го чекаат крајот на судењето во Хаг

Утрински - 04.05.2007

Ексобвинителот Прчевски тврди дека меѓународната заедница не дозволува враќање на предметите БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Враќањето на четирите случаи од Хаг во земјава полека, но сигурно прераснува во одисеја на која не и' се гледа крајот.

Одложи, па владеј

Дневник

И судските полицајци „кочница“ за хашките случаи

Дневник

Ново одложување за враќање на Хашките предмети

А1

Случајот со затворена брана на Липковското езеро ќе биде прв предмет кој ќе се врати од Хаг

Канал5

Канал5

6 поврзани вести »

Јапонија донира медицинска опрема вредна 6,5 милиони евра

Макфакс - 06.05.2007

Скопје Медицинска опрема вредна 6,5 милиони евра донираше јапонската влада за шеснаесет здравствени домови во Македонија и 10 поликлиники во Скопје. Договорот со двете јапонски фирми „Соџицу“ и „Сириус корпорејшн“, чии понуди се избрани за најповолни на тендерот за набавка на медицинската опрема, ...

Т-мобиле подари опрема вредна 60.000 евра за детската клиника

Дневник

Детската клиника доби опрема од 60 илјади евра

Вест

Донација на „Т-мобиле“ за Клиниката за детски болести

Утрински

Т-Мобиле донираше апаратура

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Софистицирана „тезга“ со хитовите на Боуви

Дневник - 05.05.2007

Во преполниот скопски клуб „Хардрок“ и пред познати фаци како Лабина Митевска, Сенко Велинов и Оливер Белопета, несекојдневниот битолски состав „Фолтин“ завчера одржа речиси двочасовен концерт . Минимално посветувајќи се на албумскиот материјал и отстапувајќи најмногу простор за преработките од ...

Кога водат љубов со инструментите, инструментите врескаат

Вест

„Фолтин“ во „Хард-рок“

Утрински

Самостоен концерт на "Фолтин"

Вест

Фолтин во Хардрок

Вечер Прес

Дневник

6 поврзани вести »

Окта не труе со сулфур двооксид со изим на Владата

Вест - 02.05.2007

ВЛАСТА СЕ ПРАВИ НАУДРЕНА Претходниот министер за животна средина Имер Алиу, пред неполни четири месеци, потврди дека контролите во Окта потврдуваат зголемено присуство на сулфур двооксид во воздухот и не најави никакви санкции против Ниту една влада досега не може да ја казни Окта за загадување на ...

Македонија ќе воведува повисоки стандарди за квалитетот

Време

Возиме на гориво што никој друг го нејќе

Макфакс

Окта да постави постојка за десулфуризација

Вечер Прес

Инспекторатот и нареди на ОКТА да постави десулфуризатор

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Српски националисти формираа „Гарда“ за одбрана на Косово

А1 - 05.05.2007

Во српскиот град Крушевац денеска беше промовирана организацијата „Гарда на светиот цар Лазар“, чии припадници изразија подготвеност да заминат да се борат на Косово со цел да го оневозможат отцепувањето на покраината. Основачи на доброволната Града се националистичката организација Обединето ...

Српски националисти формираа „Града“ за одбрана на Косово

Канал5

Гарда од српски доброволци ќе го „бранат“ Косово

Дневник

Цар Лазар ќе го брани Косово

Вечер Прес

„Лајм“ - Имало и Македонци во „Гардата на Цар Лазар“

Макфакс

Утрински

6 поврзани вести »

Австријците ќе гласаат и со 16 години

Дневник - 04.05.2007

Австријците ќе може да гласаат со полни 16 години на сите избори во државата, со што ќе станат најмладите избирачи во рамките на Европската Унија. Секој Австриец со навршени 18 години може да се кандидира за изборите, а кандидатите за претседател мора да имаат барем по 35 години.

Посетата на Путин на Австрија започна со скандали

Макфакс

Путин во Виена за Косово и Ирак

Макфакс

Австријците добија право на глас со 16 години

А1

Австријците добија право на глас со 16 години

Макфакс
5 поврзани вести »

Зошто манипулираат со мртви и со невработени

Време - 05.05.2007

Пишува: Зоран Андоновски Неколку принципиелни прашања: ако навистина директорот на Агенцијата за вработување ги бришел невработените од списокот, дали се сега тие и натаму невработени? Дали нивниот статус се сменил па станале вработени? Дали бришењето го правел масовно или удирал „дилит” поединечно ...

СДСМ пак брои невработени

Дневник

За време на Груевски вработени околу 50.000 лица

Вечер Прес

Се намалува невработеноста во Германија

А1

7,3% невработени во ЕУ

А1
5 поврзани вести »

Неуспешен атентат врз бизнисмен

Дневник - 05.05.2007

Непознат пиштолџија пукал во скопски бизнисмен, но му го изрешетал само автомобилот, вчера десетина минути по полноќ, во центарот на Скопје. По инцидентот напаѓачот избегал. Нападот се случил на булеварот Климент Охридски пред бифето „Хавана“, кога скопјанецот Павле Пајмакоски (39) бил во својот ...

Обид за убиство на бизнисмен во центарот на Скопје

Утрински

Пукано во газдата на "Машинопромет"

Вечер Прес

Обид за убиство на бизнисменот Павле Пајмаковски

А1

Нов напад врз Павле Пајмаковски

Канал5
5 поврзани вести »

Грција од туризмот во 2005 година заработила 11 милијарди евра

А1 - 04.05.2007

Грција од туризмот во 2005 година заработила над 11 милијарди евра, јавуваат грчките медиуми. Според извештајот на европската агенција за статистика „Евростат” во текот на 2005 година Грција ја посетиле 41 милион странски туристи, а најголем дел од нив биле од Германија, Велика Британија и Италија.

Шпанија е водечка туристичка сила во Европа

А1

Грција од туризмот во 2005 година заработила 11 милијарди евра

Макфакс

Грција седма во ЕУ според туристички приходи

А1

Грција седма во ЕУ по туризам

Макфакс
5 поврзани вести »

Финале во мал фудбал

Време - 04.05.2007

АВТОКОМАНДА Финалните натпревари од лигата во мал фудбал меѓу основните училишта што се наоѓаат на подрачјето на општината Гази Баба ќе се одржат денеска во спортската сала во населбата Автокоманда, информираат општинарите. На завршниот турнир ќе учествуваат 12 екипи со вкупно 144 учесници.

Сезонски работници ќе го одржуваат зеленилото во Гази Баба

Утрински

Турнир во мал фудбал за основците во Автокоманда

Утрински

Финале во мал фудбал

Вечер Прес

Гази Баба на подолго ги бара домовите на културата

Дневник
5 поврзани вести »