TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-05-21 до 2007-05-27

Д-р Борче Петровски во притвор

Вест - 26.05.2007

ПО 14 ЧАСА РАСПИТ ПРЕД ИСТРАЖЕН СУДИЈА Поранешниот директор на Институтот за срцеви заболувања при Клиничкиот центар во Скопје д-р Борче Петровски е во 30-дневен притвор со одлука на истражен судија. Притворот му беше изречен по 14 часа распит пред судијата, кога исказ, освен осомничениот, дале и ...

По 12-часовен распит, притвор за кардиохирургот Борче Петревски

Утрински

Притворен кардиохирургот Борче Петровски

Дневник

30 дена притвор за Борче Петровски

А1

Д-р Борче Петровски пред истражен судија

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време

24 поврзани вести »

Груевски во Португалија_ Имаме добра причина на самитот на НАТО да добиеме покана за членство

Утрински - 26.05.2007

Пред Македонија има уште шест-седум месеци за да спроведе и имплементира некои закони, да продолжи со имплементацијата на Охридскиот договор и да направи уште некои реформи „Генерално, имаме позитивна атмосфера и добра причина на следниот самит на НАТО да добиеме покана за членство во ...

НАТО бара уште Албанци во АРМ

Утрински

Груевски разговараше со Шефер

Дневник

НАТО очекува одржливи реформи од Македонија

Утрински

Буш и Шефер ја пофалија нашата земја

Дневник

Вечер А1 Време Време Утрински Дневник Канал5 А1

20 поврзани вести »

Владината коалиција раскината преку медиуми

А1 - 27.05.2007

Раскин на коалицијата преку медиуми за 24 часа. Тачи најави, излегува од власта. Груевски дозна оти партнерството не функционира кога синоќа по полноќ се симна од авион. Еден час пред неговото доаѓање потпретседателот на ДПА за А1 изјави, излегува од Владата поради ниското ниво на комуникација и ...

Груевски и Тачи ја задржаа коалицијата

А1

ВМРО ДПМНЕ и ДПА ќе се смируваат

Канал5

Тачи: ДПА излегува од Владата

А1

ДПА останува на заканата за напуштање на Владата

А1

Вест Утрински Дневник Вечер А1 Канал5 Утрински Утрински

18 поврзани вести »

Одговор во името на УЈП

Утрински - 26.05.2007

Иван Деспотовски, Скопје Повод за ова мое писмо е реакцијата на Управата за јавни приходи (УЈП) на тврдењата изнесени на конференцијата за печатот на СДСМ, во неделата, во врска со барањето на инспекторите од УЈП за увид во документацијата за платената членарина во партијата.

Првиот даночник во Унгарија

Вечер

Играчите на берзата не ги знаат обврските

Време

Играчите на Берзата ја затрупаа УЈП со даночни пријави

Утрински

Граѓаните масовно пријавуваат заработка на Берзата

Дневник

Вечер Вест Време Утрински Дневник Дневник Вечер Вест

17 поврзани вести »

Божиновски подготвен за уште едно собрание

Вест - 26.05.2007

НА БАРАЊЕ НА ФИФА И УЕФА Емил Божиновски, новиот претседател на Фудбалската федерација на Македонија, е подготвен да организира уште едно вонредно изборно собрание, на кое би присуствувале сите делегати, како и претставници на ФИФА и УЕФА. Поранешниот фудбалски судија откри дека в.д.

УЕФА и ФИФА не ги признаваат иницијаторите за промени во ФФМ

Утрински

Вонредно собрание ќе го лекува мак-фудбалот

Дневник

ФИФА и УЕФА најавуваат можни санкции за македонскиот фудбал

А1

ФИФА и УЕФА бараат од ФФМ да свика вонредно собрание

А1

Утрински Дневник А1 Вест Време Вест Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Победа е новиот македонски фудбалски шампион

А1 - 27.05.2007

Победа е новиот македонски фудбалски шампион. Втората титула во историјата на клубот прилепските фудбалери ја потврдија со триумфот од 2:0 над Шкендија, во денешното последно коло од домашното првенство. Работнички Кометал кој имаше теоретска можност за одбрана на титулата во дербито со Македонија ...

Рекордна петта титула на Вардар

Вест

Победа најблиску до титулата

Утрински

Вардарци по петти пат го освоија Купот

Утрински

Победа ја очекува втората титула

Дневник

Дневник А1 А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест

16 поврзани вести »

Фатах ал Ислам се бори против Евреите и Американците, тврди водачот на групата

Канал5 - 27.05.2007

Лидерот на Фатах ал Ислам Шакер ал Абси тврди дека неговата група не му се заканува на Либан, туку се бори со Eвреите и со Американците. Дубаи, 27 мај (МИА) - Лидерот на Фатах ал Ислам Шакер ал Абси тврди дека неговата група не му се заканува на Либан, туку се бори со Eвреите и со Американците.

Кревко примирје во Либан

Вест

Палестинците се заканија со војна

Време

Либанските тенкови го гранатираат палестинскиот бегалски камп

Утрински

Еднострано примирје

Вечер

Вест Време Утрински Дневник Канал5 Канал5 А1 Вест

15 поврзани вести »

Митрополитот Петар и муфтијата Демири во посета на Обедник

А1 - 27.05.2007

Денеска од демирхисарското село Обедник, по само седум дена од пожарот во селската џамија , порака за соживот и верска толеранција помеѓу жителите со православна и муслиманска вероисповед упатија митрополитот Петар и битолскиот муфтија Орхан Демири.

Министерот Коњановски и владиката Петар во посета на село Обедник

Канал5

Владата и ИВЗ ќе ја обноват опожарената џамија

Дневник

Владата ќе помогне во санирање на штетите на џамијата во Обедник

А1

ИВЗ го обвинува владиката Петар за верска нетрпеливост

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5 Вест Дневник Вечер

15 поврзани вести »

Два гола на Инѕаги за седма европска титула на Милан

Утрински - 26.05.2007

Популарниот Пипо погоди во 44. и во 82 мин., а почесниот гол за Ливерпул во финалето на ЛШ во Атина го даде Кујт на две минути до крајот Милан го победи Ливерпул со 2:1 во Атина со два гола на Филипо Инѕаги, освојувајќи ја својата седма европска титула и реванширајќи им се на Англичаните за поразот ...

Малиот Пипо Инѕаги е гранде

Дневник

Играчите на Милан со ореол на богови се вратија во Италија

А1

Милан европски првак

Утрински

Ќе има ли реприза на финалето 2005

А1

Време Вест Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер А1

14 поврзани вести »

Сафин е единствен победник на воведниот ден на Ролан Гарос

А1 - 27.05.2007

Дождот го расипа отворањето на вториот годинашен тениски Гренд Слем, Ролан Гарос. Марат Сафин е првиот и единствен победник на воведниот ден, убедливо славеше над Фернандо Висенте. Сите останати мечеви планирани за денеска поради лошото време не почнаа.

Надал фаворит, Федерер гладен

Дневник

Сите типуваат на Федерер

Вечер

Мартиноски ќе игра на Ролан Гарос

Дневник

Мартиноски на Ролан Гарос

Вест

Утрински Дневник Дневник Вечер Дневник Дневник Вечер Утрински

14 поврзани вести »