TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Побарано известување од Грција за убиството на калуѓерките

Дневник - 13.06.2007

Македонската амбасада во Грција вчера официјално побарала да биде известена за двајцата македонски државјани што се осомничени за убиство на две грчки калуѓерки, што се случило во април во женскиот манастир „Артокостас“. Во текот на вчерашниот ден грчките власти не испратиле известување ниту до ...

Македонската амбасада се уште не знае ништо за уапсениот Македонец

Вечер Прес

Грк и двајца Македонци задушиле две калуѓерки

Време

Двајца Македонци убиле калуѓерки на грчкиот остров Пелопонез

Утрински

Македонци уапсени за убиство на калуѓерки во Грција

Дневник

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Експертите сметаат дека рамниот данок потфрли

А1 - 14.06.2007

Рамниот данок шест месеци по воведувањето потфрли, оценуваат експертите. Велат, истовремено со намалување на даночната стапка се зголемила даночната основица. Многу од даночните олеснувања што ги користеле по разни основи веќе им се недостапни.

Министерството за финансии ќе не освестува да плаќаме даноци

Време

Почна кампања за плаќање даноци

Дневник

Кампања од 400 илјада за подобро плаќање даноци

Вест

Рамниот данок ги зголеми даночните приходи за 10 отсто, се пофали Владата

Утрински

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

Манчевски ќе ги разрешува проблемите околу филмот „Сенки“

А1 - 14.06.2007

Милчо Манчевски пред неколку денови пристигна од Њујорк, каде ја завршува постпродукцијата на филмот „Сенки“, за да ја прими почесната титула амбасадор на културата. „Чувствувам обврска кон луѓево тука, чувствувам обврска кон оваа педа земја и мислам дека сакам во што поконкретно, во што поубаво, ...

Манчевски стана прв амбасадор на културата во Њујорк

Дневник

Манчевски стана културен амбасадор и ќе снима филм за Македонија

Вест

Милчо Манчевски прв амбасадор на културата во Македонија

Утрински

Манчевски стана амбасадор на културата во Њујорк

Време

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Лори Андерсон утревечер ќе го претстави проектот „Татковина“

А1 - 16.06.2007

Лори Андерсон, легендарната перформанс икона на денешнината, утревечер во Универзалната сала ќе го претстави својот најнов проект „Татковина“, кој е комбинација на поема, драма, видео и концерт. Тема на проектот е Америка во 21-от век, опседната со сигурноста, распната помеѓу стравот и слободата.

Концерт на арт - иконата Лори Андерсон

Утрински

Концерт на Лори Андерсон

Вечер Прес

Легенданата Лори Андерсон во Скопје

А1

Светската авангарда Лори Андерсон во Скопје

Вест

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Полициските единици биле командувани и од Трајковски

Дневник - 16.06.2007

Заштитениот сведок на Обвинителството вчера на продолжението од судењето на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски во Хаг рече дека во текот на конфликтот во 2001 година, во многу случаи, полициските единици биле ставани под команда на АРМ.

Припадниците на ОНА се криеле меѓу цивилите

Дневник

Полициски инсајдер ги опишуваше акциите во кумановските села во 2001

Утрински

Во Љуботен се пукало врз полицајците

Дневник

Уште еден полициски сведок против Бошкоски и Тарчуловски

Утрински

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Работнички се откажа од НЛБ-лигата

Дневник - 16.06.2007

Ф. Работнички попушти пред притисоците на сараевска Босна и го откажа учеството во регионалната НЛБ-лига. Според одлуката на Собранието на лигата, Сплит, а не Босна, ќе игра во следната сезона во ова натпреварување. Македонија и понатаму ќе биде единствената земја од поранешна СФР Југославија која ...

Работнички нема да настапува во Јадранската лига

Вест

Шлаканица за мак баскетот

Вечер Прес

Работнички го откажа настапот во НЛБ-лигата!

Време

Работнички може да остане без настап во НЛБ-лигата?

Време

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Договорен првиот извоз на овошје и зеленчук за „Агрокор“

Утрински - 15.06.2007

Првите количества земјоделски производи веќе тргнаа за Хрватска АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Претставниците на најголемата регионална компанија во прехранбениот сектор - хрватски „Агрокор“ допатуваа во Македонија да ги скенираат реалните услови кои земјава ги нуди за нивното најавено инвестирање, ...

Доматите, црешите и краставиците најконкурентни производи

Вест

Хрватски „Агрокор“ извезе македонско овошје и зеленчук

Дневник

Тргна првиот шлепер со зеленчук за Хрватска

Вечер Прес

Тим на „Агрокор“ во посета на Македонија

А1

Канал5 Утрински

7 поврзани вести »

Скејтерите бараат свое катче

Утрински - 16.06.2007

Со музика и скејтерски акробации, пред влезот на бараките на Град Скопје, младите од Младинскиот центар за едукација, толеранција и демократија „Примус“ вчера го изразија својот револт поради нереализираното ветување да добијат скејт-парк.

Скејтерите бараат Костовски да им изгради скејт-парк

Време

Скејтерите си го бараат ветениот парк

Дневник

Трифун Костовски вети, па го заборави скејт паркот

Вест

Сакаме скејт парк, а не ветувања

Вечер Прес

Време Дневник

7 поврзани вести »

Монтепаски поведе против Види Вици

Дневник - 15.06.2007

ИТАЛИЈА: Монтепаски Сиена, чиј член е македонскиот кошаркарски репрезентативец Врбица Стефанов, поведе со 1-0 во финалето на италијанскиот плејоф против Види Вици Болоња, по победата од 81-71 на домашен терен. Стефанов не настапи за победничката екипа, а кај гостите, чиј тренер е Заре Марковски, ...

ВидиВичи го почна финалето со пораз

Вест

Драма во Атина

Вечер Прес

Монтепаски ќе ја повлече „Четворката“ во чест на Стефанов

Време

Врбица посакува Мекинтаер да се врати на паркетот

Дневник

Вест Утрински

7 поврзани вести »

Распишан меѓународниот тендер за лекови

Време - 16.06.2007

ТРЕТ ОБИД НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО Фондот за здравствено осигурување вчера го објави новиот тендер за набавка на лекови од примарната и од болничката листа што се на товар на Фондот за здравствено осигурување. Ова е трет обид да се распише јавен повик за лековите од позитивната листа.

Фондот против зголемување на ДДВ

Дневник

За информирање на осигурениците 100.000 евра

Дневник

Фондот е против укинување на здравствениот придонес

Утрински

Фондот е против идејата да се укине здравствениот придонес

Време

Време Канал5

7 поврзани вести »