TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Не се знае бројката на испрани пари во Македонија

А1 - 15.06.2007

Стотици милијарди долари во светски рамки годишно се перат од нелегални бизниси. Организиран криминал со продажба на дрога и оружје, банкарски и финансиски измами. Колкава е бројката на нелегално стекнати пари испрани и пуштени во легалниот промет во Македонија? Овој податок спаѓа во делот на тајна.

„Перење пари“ од Слаѓана Тасева на англиски јазик

Дневник

Македонија е рај за перачите на пари, тврдат експертите

Утрински

Во тајност истрагата на педесетина фирми за перење пари

Дневник

Перење пари во англиска верзија

Вечер Прес

Канал5 Дневник

7 поврзани вести »

„Космофон“ донира 150 илјади евра за социјални категории

Време - 14.06.2007

ПО ПОВОД ЧЕТИРИГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ Мобилниот оператор „Космофон“, дел од групацијата „Космоте“ прослави четири години работа во Македонија и по тој повод го смени корпоративното лого што отсега ќе стане препознатливо по зелената боја.

Портокаловата боја „Космофон“ ја смени со зелена

Утрински

Тоше пееше во чест на ребрендирањето на „Космофон“

Утрински

„Космофон“ се обои во зелено

Дневник

Космофон се обои во зелено

Вечер Прес

Канал5

6 поврзани вести »

Кој ѕвони на вратата?

Утрински - 16.06.2007

Граѓанин кој се' уште чека на неговата врата да заѕвони попишувач Во Република Македонија, започнувајќи од 1 јуни, се спроведува попис на земјоделството. Секое домаќинство ќе биде посетено од страна на попишувач (ако веќе не е посетено) и ќе треба да даде одредени податоци за евентуалното користење ...

Пописот на земјоделци е завршен во 60 отсто домаќинства

Утрински

Пописот ќе заврши во планираниот рок

Време

Земјоделскиот попис ефикасно привршува

Дневник

Досега попишани 60 проценти од населението

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

За Милан Мартиќ 35 години затвор

Дневник - 13.06.2007

Милан Мартиќ, поранешниот претседател на републиката што ја прогласија Србите во Хрватска, е осуден во Хаг на 35 години затвор поради воени злосторства , вклучувајќи прогонства, убиства, разорувања, грабежи, мачења и други дејства. - Доказите се јасни.

Лидерот на хрватските Срби осуден на 35 години затвор

Утрински

За хрватскиот Србин Мартиќ 35 години затвор

Вест

За Милан Мартиќ 35 години затвор

Вечер Прес

Милан Мартиќ осуден на 35 години затвор

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Трафостаницата во Драчево чини 3,2 милиони евра

Вест - 14.06.2007

ЕСМ ЈА ОБНОВУВА МРЕЖАТА ВО СКОПСКО "ЕСМ Дистрибуција" од вчера ги постави темелите на новата 110-киловолтна трафостаница "Драчево", вредна 3,2 милиони евра. Претседателот на УО на АД ЕСМ Георг Валднер најави дека проектот предвидува и надградба на постојната 35-киловолтна трафостаница во ...

Нова трафостаница во Драчево

Утрински

Валднер фрли лопата за новата трафостаница во Драчево

Вечер Прес

ЕСМ ќе гради трафостаница и далновод за зоната „Бунарџик“

Утрински

ЕСМ во следните три години ќе инвестира над 90 милиони евра во подобрување на електричната мрежа

Канал5

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Нова туристичка авионска линија Москва - Тиват - Охрид - Москва

Утрински - 13.06.2007

Најдоцна од следната сабота ќе почне да функционира нова туристичка авионска линија на релација Москва - Тиват - Охрид - Москва, најави вчера владиниот портпарол Ивица Боцевски. Според Боцевски, секоја сабота, до крајот на летната сезона годинава, по еден „боинг“ полн со руски туристи ќе патува на ...

Секоја сабота Руси во Охрид

Вест

Руси доаѓаат во Охрид преку Црна Гора

Дневник

Нова авиолинија Москва-Тиват-Охрид-Москва

Време

Авио линија Москва - Тиват - Охрид - Москва

Вечер Прес

Канал5

6 поврзани вести »

Д-р Дејан Докиќ во болница поради труење

Вест - 16.06.2007

ПАК ОДЛОЖЕНО СУДЕЊЕТО НА ЕКСДИРЕКТОРОТ НА ПУЛМОЛОГИЈА Професорот д-р Дејан Докиќ е во болница на Клиниката за инфективни болести оти имал тешко труење. Вака кажа и презентира документ неговиот бранител адвокатката Светлана Савиќ на вчерашното рочиште што требаше да се одржи во Основниот суд 1 во ...

Доктор Докиќ префрлен во болница поради труење

Утрински

Одложено судењето за д-р Докиќ

Дневник

Доктор Докиќ во болница

Вечер Прес

Трето одлагање на судењето на пулмологот Докиќ

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Полицајците не зеле мито, келнерите молчат

Утрински - 16.06.2007

Полицајците демантираат дека зеле мито на граничниот премин Деве Баир, додека обвинетите келнери одлучија да се бранат со молчење. Групата десетмина обвинети за примање поткуп на граничниот премин Деве Баир ја сочинуваат полицајците Денис Салимов, Бобан Костовски, Славица Ристеска, Мери Додевска, ...

Не сме земале мито

Вест

Не зедов 100 евра мито туку е наплатена царина

Вест

Посебните истражни мерки не се докази против цариниците

Дневник

На полицајците им се суди во Скопје, а на цариниците во Куманово

Вечер Прес

Вест

6 поврзани вести »

Не менувај го стилот на игра

Дневник - 13.06.2007

Рафа не напредува со играта на земјена подлога, но тоа воопшто и не му е потребно. Мислам дека ако го промени начинот на игра, нема повеќе да доминира . Затоа му порачувам да го задржи сегашниот специфичен начин на игра на земја, со кој ќе остане непобедлив, е пораката на Роџер Федерер за Рафаел ...

Ролан Гарос останува кошмар за Федерер

Вечер Прес

Надал го жали Федерер

Дневник

Хет-трик на Надал во Париз

Утрински

Надал влезе во легендите

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Ролф Плат: Нема криминал во „Телеком“

А1 - 13.06.2007

Во „Телеком“ нема криминал, вели во ексклузивна изјава за А1 новоназначениот генерален извршен директор на компанијата Ролф Плат. Уверен е дека наскоро работите во најмоќната македонска компанија ќе бидат појасни. „Ништо нема нелегално, ние длабоко веруваме и нашите акционери длабоко веруваат во ...

Атила Сендреи се повлече од телекомот

Дневник

Исплата на дивиденда и смена на Сендреи од „Телеком“

Утрински

Сендреи сменет

Вечер Прес

Плат ќе го менува Сендреј најдоцна до крајот на јули

А1

А1

6 поврзани вести »