TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-06-11 - 2007-06-17

Паднавме 8 места на светската листа

Дневник - 14.06.2007

Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од осум места и сега се наоѓа на 61. позиција, на јунското рангирање на Светската федерација (ФИФА). Во изминатиот месец Македонија заработи 51 негативни поени и сега има вкупно 503 поени.

Македонија назадуваше осум места

Вест

Македонија падна осум места на листата на ФИФА, сега е 61.

Утрински

Македонија потона осум места

Вечер Прес

Македонија падна на листата на ФИФА

А1
5 поврзани вести »

„Инженерскиот прстен“ за девет најдобри студенти

Време - 12.06.2007

ОХРИД На Република Македонија како идна рамноправна членка на ЕУ и НАТО ќе и бидат потребни огромен број високообразовни кадри и признаени инженери, а што е уште поважно за Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО сега и е се потребни високоталентирани кадри и инженери.

„Инженерски прстен“ за најдобрите дипломирани студенти

Утрински

Црвенковски ги додели „Инженерските прстени“

Дневник

Инженерски прстен за најдобрите студенти

Вечер Прес

Доделен „Инженерскиот прстен“ на најдобрите дипломирани студенти

Канал5
5 поврзани вести »

Принцезата на боса-новата ги освои скопјани

Утрински - 11.06.2007

КОНЦЕРТ Во петокот во Универзална, со концертот на бразилската пејачка Бебел Жилберто, заврши шестиот „Оф-фест“ ТИНА ИВАНОВА Бебел Жилберто ја фасцинираше македонската публика во петокот вечерта во Универзалната сала не само со мекиот и сензуален глас кој беше најавуван како нејзин адут, туку и со ...

Клупска свирка од Јужна Америка

Вест

Енергична изведба на тивката боса

Време

Сонливо затворање на „Оф-фест“

Дневник

Бебел Жилберто пееше со македонска облека

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Над 35 полицајци загинаа во експлозија во Кабул

А1 - 17.06.2007

Над 35 полицајци се убиени денеска во експлозија на бомба во полициски автобус во Кабул, соопшти полицијата. „Повеќе од 35 лица се убиени, сите се полициски офицери. Бомбата била поставена во внатрешноста на автобусот”, рече началникот на криминалистичката полиција Алишах Пактиава.

Триесет и пет полицајци загина во Кабул

Канал5

Бомбаш-самоубиец уби 5 Авганистанчиња

Вест

Четири луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во Кабул

Канал5

Софистицирана бомба пронајдена во Кабул

Утрински
5 поврзани вести »

Куманово му должи само 250.000 денари на Центарот за култура

Дневник - 16.06.2007

Градот Куманово на Центарот за култура му должи само околу 250.000 денари, а парите за премиерата на „Коштана“ се од една од четирите жиро-сметки за различни намени кои ги има Центарот - изјави градоначалникот Зоран Дамјановски. Тој ги демантира обвинувањата на в.д.

„Коштана“ ја одложија долговите

Дневник

Наместо „Коштана“, во Кумановскиот театар долгови и злоупотреби

Утрински

Блокирана сметката на кумановскиот културниот центар Трајко Прокопиев

Канал5

Силви и Влатко во „Коштана“

Утрински
5 поврзани вести »

Шаќири за првпат во кариера во улога на стопер

Вест - 13.06.2007

ИМПРЕСИИ НА НАШИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ ОД "ОЛ-СТАР" МЕЧОТ ВО ЛИСАБОН Ерос Рамацоти главен шегаџија во тимот за кој настапуваше и македонскиот фудбалер. - Сите учесници во спектаклот имале по три дреса на располагање, од кои едниот со својот потпис останува кај организаторот, вториот кој е потпишан од ...

Фиго уште една сезона во Интер

Вечер Прес

Фиго останува во Интер

А1

Шаќири се појави во тимот на Фиго

Вест

Шаќири во друштво со Зидан, Фиго, Хаџи...

Време
5 поврзани вести »

Израел со висока технологија и огромен агроразвој

А1 - 16.06.2007

Израел света земја, земја на чудата, израелскиот аграр, света е науката, а чудата денес ги прават научниците со новите технологии. Најновата е менувањето на полот на познатата израелска риба, рибата на Свети Петар, бидејќи женски риби се поголеми и унифицирани тие им го менуваат полот на машките за ...

Преку Израел ќе ја поврземе македонската агро-берза со светскиот пазар!

Капитал

Шест дена што ја скроија картата на Блискиот Исток

Дневник

Израел ни станува стратегиски партнер

Дневник

Македонија во Израел ги подготви првите пилоти да ракуваат со новите хеликоптерски системи

Канал5
5 поврзани вести »

Земјиштето и финансирањето пречки за локалната демократија

Утрински - 14.06.2007

Советот на Европа и' препорачува на Македонија да најде решение за сопственоста на земјиштето КАТИЦА ЧАНГОВА Децентрализацијата не само што ја има во законите туку многу се спроведува и на дело. Општините на задоволувачки начин се соочиле со новите одговорности, а квалитетот на услугите е на ...

На децентрализацијата треба да и' се вдахне нов импулс

Утрински

Посилни општини до 2010 година

Време

Каква локална власт ни е потребна

Утрински

Скопје ќе остане засекогаш паланка ако не добива повеќе пари

Утрински
5 поврзани вести »

Прва пресуда за „Големото уво“, новинарите го добија процесот за прислушувањето

Утрински - 16.06.2007

Седумнаесет новинари што ја тужеа државата и „Телеком“ ќе добијат отштета од по 6 илјади евра По седум години талкање низ лавиринтите на македонското правосудство и промена дури на четворица судии, вчера падна првата пресуда во мегааферата „Големото уво“ што ја тресеше земјава непосредно пред ...

Новинарите го добија спорот „Големо уво“

Дневник

Пресуда: Државата ги прислушувала новинарите

Вечер Прес

100.000 евра за новинарите прислушувани од „Големото уво“

А1

Падна првата пресуда за кривично дело – прислушување во Македонија

Канал5
5 поврзани вести »

Полска не сака изолација, сака решение за ЕУ уставот

Вест - 15.06.2007

ВАРШАВА, 15 јуни (РОЈТЕРС) - Полска бара компромис околу своите услови за преговори за нов договор на ЕУ и сака да ја избегне изолацијата од дебатата за која се закани дека ќе и стави вето, изјави вчера претседателот Лех Качински.

Качински:Полска ќе дозволи самитот на ЕУ да пропадне но нема да го прифати евроуставот во оваа форма

Канал5

Саркози ја убедува Полска за уставот

Време

Саркози: Полска не смее да го блокира Уставот на ЕУ

Вест

Европа ја притиска Полска да прифати нов устав на ЕУ

Утрински
5 поврзани вести »