TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-08-13 до 2007-08-19

Ракометните надежи меѓу 12-те најдобри

А1 - 19.08.2007

Македонската ракометна јуниорска репрезентација е меѓу најдобрите 12 на Светот. Се пласираше во втората фаза на мундијалот, кој се одржува во нашава земја, но во воведната рунда не остави впечаток на висок квалитет и сигурност. Сликата ќе ја поправа во дуелите со следните три противника.

Ракомет: Македонија - Кувајт 27:25

А1

Навидум безболен пораз

Вест

Непланиран пораз од одличната Португалија

Време

Кувајт да се победи со разлика од еден до шест гола

Време

Утрински Дневник Дневник Дневник Дневник Вечер А1 Време

43 поврзани вести »

Идејата за поделба на Косово го раздвижи македонскиот врв

А1 - 18.08.2007

Идејата за поделба на Косово го раздвижи македонскиот државен врв. Шефот на државата и Владата следната недела на седница на Националниот совет за безбедност ќе ги стават на маса сите можни сценарија. Тоа што најмногу ги плаши e поделба по етнички граници.

Преговорите меѓу Белград и Приштина треба да почнат на 30 август

Време

Поделба на Косово зашто не е можен компромис?

Утрински

Црвенковски - Поделба на Косово најлошо решение

Канал5

Нема индиции за зголемена борбена готовност во Македонија

Време

Време Утрински Дневник Вечер А1 А1 А1 Време

41 поврзани вести »

Канонада од меѓусебни навреди и обвинувања

Време - 18.08.2007

ВТОР ДЕН ОД ДЕБАТАТА ЗА ПРИТВОРОТ НА ВЛАДО БУЧКОВСКИ Меѓусебни обвинувања, навреди, зборови како „хохштаплери“, „кловнови“ и извинувања го одликуваа вториот ден од собраниската расправа за одлуката на мандатно-имунитетната комисија со која се одобрува изрекувањето на мерката притвор за пратеникот ...

Опозицијата го обвини Ѓорчев за главен потпалувач во парламентот

Утрински

Соработниците на Бучковски пропеале!

Дневник

Бучко на слобода, правото во притвор

Дневник

Истрагата за Бучко се претвора во октопод!

Вечер

А1 Време Вест Утрински Дневник Вечер А1 Вест

33 поврзани вести »

СДСМ: Груевски да проговори за „ОКТА“

А1 - 19.08.2007

Опозициската СДСМ го прозва премиерот Груевски јавно да проговори за продажбата на „ОКТА“ во време кога тој беше министер за трговија, во тогашната Влада на Љубчо Георгиевски. Тврдат, невозможно е како министер за трговија Груевски да не знаел или да не бил соучесник во склучувањето на договорот со ...

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ и денеска се обвинува: Кој е крив за продажбата и раскинување на договорот за ОКТА

Канал5

Владата го подготви експертскиот тим за „ОКТА“

А1

Ќе се бара одговорност од инволвираните во продажбата и раскинувањето на договорот

Вест

Македонија треба да и' плати на ОКТА 53,4 милиони долари отштета

Утрински

Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 Вечер А1

30 поврзани вести »

Македонија без Пандев против Нигерија

Време - 18.08.2007

РОБЛЕМИ ЗА КАТАНЕЦ Македонските фудбалски селектор Среќко Катанец на претстојната пријателска средба со Нигерија нема да може да смета на голгетерот на Лацио, Горан Пандев. Претходно поради обврски кон клубовите, ослободување од обврските побараа и дефанзивецот Николче Новески и играчот од средниот ...

Шиков на местото на Новески

Вест

И Пандев доби поштеда од Катанец

Утрински

Савиќ наместо Пандев против Нигерија

Дневник

Шиков и Савиќ нови имиња

Вечер

Вест Утрински Вечер А1 Утрински Вест Време Утрински

20 поврзани вести »

18 Август - Ден на АРМ

А1 - 18.08.2007

За 15 години АРМ прерасна во професионална армија по теркот на НАТО. Со учеството во четири меѓународни мировни мисии ги зголеми шансите на Македонија за добивање покана за прием во НАТО идната пролет. Но, за долгоочекуваната покана на самитот во Букурешт треба да се поправи вкупната оценка за ...

И децата молат за НАТО

Вест

Унапредени 80 офицери и подофицери

Време

Свечено одбележување на Денот на АРМ

Утрински

Од 120.000 војници на хартија, до 8.000 на терен

Дневник

Канал5 Вечер А1 Канал5 Утрински Дневник А1 Вест

20 поврзани вести »

Кошаркарите се вратија во колосек

А1 - 18.08.2007

Најдобрите македонски кошаркари се вратија во колосекот што води кон додатните квалификации за евробаскетот во Шпанија. По поразот од Естонија, синоќа, очекуван триумф над Шведска од 19 коша разлика, иако високата позитива не може да скрие фактот дека нашиот национален состав покажа две лица и не ...

Кошарка: Македонија - Шведска 77:58

А1

Шведска мора да падне!

Време

Само победа не враќа во игра

Вест

Победа против Шведска како загревање за мечот со Естонија

Утрински

Дневник Вечер Време Вечер Време Утрински Дневник А1

19 поврзани вести »

Неизвесноста ги мачи лозарите

А1 - 18.08.2007

Стасува за берба грозјето во Тиквешијата. Работата што го чека и сонцето кое немилосрдно пече не го мачат 62-годишниот Томе Петровиќ од селото Пепелиште, туку неизвесноста - ќе биде ли поарна оваа откупна сезона од претходните? Оптимизмот го напуштил бидејќи се уште не ги зел парите за ланската ...

„Тиквеш“ нема да препродава грозје

Дневник

Тиквешките лозари го нудат грозјето 50 отсто поскапо

Утрински

Лозарите бараат пари, а не препораки

Дневник

Штипските визби ќе го откупат сето грозје

Дневник

А1 Време Вест Утрински Вечер А1 Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Во септември бесцарински увоз на пченица

Вест - 18.08.2007

ВЛАДАТА ВЕЛИ НЕМА ПОТРЕБА ОД ПОСКАПУВАЊЕ Од септември годинава ќе се издаваат дозволи за бесцарински увоз на пченица, а ќе се зголемат и државните резерви на јачмен и пченка Ќе бидат задоволени потребите од пченица, пченка и од добиточна зрнести производи.

Состојбата со пченицата не е алармантна, смирува Владата

Утрински

Житото во амбари чека повисока цена

Дневник

Нема причина да поскапи лебот

Дневник

Состојбата не е алармантна, житарици ќе има доволно

Вечер

А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Дневник

15 поврзани вести »

Неуспешно поскапување на печивата во Прилеп

Дневник - 17.08.2007

Прилепски пекари ги зголемија и веднаш ги вратија цените на белите печива, а лебот остана по стара цена. Мелничарите бараат повисока цена за брашното, а земјоделците од државата да им даде уште два денара за секој килограм пченица продаден по осум денари.

Повисоки цени на месото во Велес

Дневник

Кило домати 50 денари

Вест

Бранот поскапувања ќе удри на семејните буџети

Канал5

Месото поскапе за 20 денари

Вечер

Вест Вест Утрински Дневник Дневник Време Дневник Дневник

15 поврзани вести »