TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-10 - 2007-09-16

Дел Понте ќе добие уште неколку месеци во Хаг?

Време - 14.09.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун предложи да се продолжи мандатот на главната хашка обвинителка Карла дел Понте, јави новинската агенција МИА. Мандатот на Дел Понте и истекува денеска. Се шпекулираше дека таа ќе биде нов амбасадор на Швајцарија во Аргентина.

Мандатот на Дел Понте до декември

Дневник

Дел Понте до крајот на годината

Вечер Прес

САД се противеле на обвинението против Готовина

А1

Караџиќ не "го пазеле и мазеле" големите сили

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Ќе се искоренува работењето на црно

Дневник - 14.09.2007

Анализите на Сојузот на синдикатите покажале дека во земјава има 150.000 непријавени работници, од кои 60 отсто се жени „Стоп за непријавената работа“ е мотото на кампањата која од вчера ја почна Владата со цел искоренување на сивата економија која, според неофицијалните бројки, опфаќа минимум ...

Непријавени работат меѓу 60.000 и 150.000 лица

Утрински

Со семинари ќе се намалува работата на црно!

Вечер Прес

Меѓу 60 и 150 илјади Македонци работат на црно

А1

Поради ниските плати и работата на црно младите се почесто бараат работа во странство

Канал5
5 поврзани вести »

Кака ги предводи милионерите

Вест - 13.09.2007

НАЈБОГАТИТЕ ФУДБАЛЕРИ ВО СЕРИЈА А Италијанската Серија А брои 494 регистрирани играчи и сите заедно годишно заработуваат 368 милиони евра, додека клубовите за нивните примања заедно со даноците и останатите давачки мораат да издвојат повеќе од 666 милиони, открива весникот "Газета де Италијанската ...

Кака со 6 милиончиња во џеб годишно

Вечер Прес

Анчелоти ќе се обеси ако Кака не ја земе "Златната топка"

Вечер Прес

Кака најплатен играч во Серија А

А1

Златната топка за Кака

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Општините воведуваат ревизори за внатрешна контрола

А1 - 16.09.2007

Освен државните ревизори, од пред две години финансиското работење во локалните самоуправи го чешлаат и ревизорите за внатрешна контрола во општините, што за својата работа одговараат пред локалната власт што ги избира. Оваа нова функција кај нас, ревизор во општините, е предвидена со новиот закон ...

На директорката на „Јасен“ и угинале два тона крап

Време

Во „Јасен“ се расфрлале со парите

Утрински

18 тони нафта испариле од резервоарите на Јасен

Вечер Прес

Државниот завод за ревизија констатирал неправилности во работењето на јавното претпријатие Јасен

Канал5
5 поврзани вести »

Еден загинат и петмина тешко повредени во сообраќајка кај Прилеп

Утрински - 11.09.2007

ПРИЛЕП - Еден загинат и петмина тешко повредени е билансот на сообраќајната несреќа што се случи при директен судир на две патнички возила на делницата кај пунктот на „Македонија пат“ на излезот од Прилеп, на патот за Градско, вчера околу 7,40 часот.

Еден загинат, петмина повредени во судир на "лада" и "вектра"

Вест

Еден загинат во судир на два автомобили

Време

Еден загинат во сообраќајка на излезот од Прилеп

А1

Жител на Неготино загинаа, а петмина се тешко повредени при судир на две возила кај Прилеп

Канал5
5 поврзани вести »

„Леб и сол“ официјално го претстави новиот гитарист

А1 - 15.09.2007

Најпознатата македонска музичка група, легендарната „Леб и Сол“ има нов гитарист и работи на нов албум. Ова денеска беше соопштено во Охрид, каде „Леб и Сол“ работи на новиот музички материјал. Местото на Влатко Стефановски ќе го заземе Димитар Божиков, останатата постава на групата е непроменета, ...

Спој на повеќе рокенрол-генерации

Дневник

„Леб и сол“ и официјално го претстави својот нов гитарист

Време

"Леб и сол" во нов состав за Денот за независноста

Вест

Леб и сол растурија во парк

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Во гасификацијата на Скопје ќе влезе приватен капитал

Утрински - 13.09.2007

Јавното претпријатие „Енергетика“ се трансформира во акционерско друштво САЊА НАУМОВСКА Градските советници дадоа зелено светло за трансформација на јавното претпријатие „Енергетика“ во акционерско друштво, со што ќе се овозможи влез на приватен капитал во гасификацијата на Скопје.

Јавното претпријатие за гас стана акционерско друштво

Дневник

Ќе се продаваат половина од акциите на „Енергетика“

Време

Се бара партнер за гасификација на Скопје

Вечер Прес

Градот сака „Енергетика“да стане акционерско друштво

Дневник
5 поврзани вести »

ММФ почна преглед за стенд бај аранжманот

А1 - 16.09.2007

Мисијата на ММФ и Министерството за финансии ги почнаа преговорите за третиот преглед за стенд бај аранжманот. Шефот на мисијата Марк Грифитс вели, оти владата била посветена на исполнување на фискалните цели за буџетскиот дефицит, но сепак се воздржа од конкретни оцени за мерките што ги презема ...

Грифитс: ММФ задоволен од владините фискални цели за буџетскиот дефицит

Канал5

ММФ не дозволува повисоки пензии

Дневник

Преговори со ММФ за новиот буџет

Вечер Прес

Мисијата на ММФ идната недела доаѓа во Македонија

Утрински
5 поврзани вести »

Хари Потер е најгледан серијал

Вечер Прес - 14.09.2007

Серијалот филмови за Хари Потер ги надмина по заработка оние за Џејмс Бонд и Војна на ѕвездите. Петтте филмови за малиот волшебник во светот заработија 4,47 милијарди долари, додека серијалот, за 007 досега заработил "само" 4,44 милијарди, и тоа за сите 22 филмови.

Доаѓа Хари Поттер петка

Вест

„Хари Потер“ во кината во „Рамстор“

Дневник

Хари Потер во Скопје

Вечер Прес

Разбеснетиот Принц Хари нападнал фотограф

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Во Кривопаланечко пронајден машки труп

Утрински - 14.09.2007

Трупот на Борче Алексовски (44) од селото Подржикоњ, Кривопаланечко, бил пронајден во средата наутро во атарот на селото. Алексовски имал повреди на лицето и главата, што ги добил, веројатно, паѓајќи по долот на реката. Инаку, неговите блиски велат дека Алексовски бил епилептичар, кој и покрај тоа ...

Удрил во камен и починал

Вест

Најден машки труп

Време

Починал епилептичар по пад во бездна

Вечер Прес

Селанец загина паѓајќи во бездна

Дневник
5 поврзани вести »