TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Кривични пријави за скопјанецот што пукал во ќерката

Дневник - 20.09.2007

Полицијата поднела кривична пријава за тешки дела против општата сигурност против скопјанецот Никола П. (34), осомничен дека пукал и ги ранил својата едногодишна ќерка и сестрата на поранешната сопруга, во понеделникот во населбата Капиштец.

Разбеснет татко си ја ранил ќерката

Време

Уапсен скопјанецот што пукал во ќерката

Дневник

Скопјанец пукал во тригодишната ќерка

Дневник

Татко пукал во 1-годишната ќерка и нејзината тетка

А1
5 поврзани вести »

Бесплатни учебниците без цртеж на Мухамед

Дневник - 19.09.2007

Средношколците што купиле учебници по историја во кои има цртеж на пророкот Мухамед може бесплатно да ги заменат со нови изданија, без спорниот цртеж. Издавачката куќа „Просветно дело“ отпечати нови историски учебници за прва година за гимназиско и стручно образование, а од книжарниците го отстрани ...

Македонска граматика во Албанија 200 евра!

Вечер Прес

Беспоштедна борба околу учебниците по англиски јазик

Утрински

Нема филтер за проверка на учебниците

Дневник

Диво образование

Дневник
5 поврзани вести »

Ново игралиште до старото училиште

Вечер Прес - 20.09.2007

Во Визбегово вчера беше пуштено во употреба и ново спортско игралиште кое беше изградено летово. Игралиштето има стандардни димензии, асфалтирано е и заградено. Се наоѓа веднаш до старата училишна зграда која е руинирана и е во очајна состојба.

Ново детско игралиште во Маџариомош за фирмите

Вест

Свечено отворенодетско игралиште

Време

Ново детско игралиште

Вечер Прес

Ќе се отвори ново игралиште во Маџари

Време
5 поврзани вести »

Измамник купувал со лажни чекови

Дневник - 19.09.2007

Велешанецот Н.С.(65) е осомничен дека купил текстилна стока со лажни чекови од банка во САД, соопшти МВР. Против него е поднесена кривична пријава за измама и фалсификување хартии од вредност, а кривична заработил и С.Б. (57) од Скопје, кој е осомничен дека му помогнал на велешанецот во измамата.

Бизнисмен купувал конфекција со лажни чекови

Вест

Купувал текстил со фалсификувани чекови

Време

Бизнисмен фалсификувал чек од 50.000 евра

Утрински

Купувал облека со фалс чекови

Вечер Прес
5 поврзани вести »

„Водовод“ ќе ги „притиска“ домаќинствата-неплаќачи

Утрински - 22.09.2007

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ идната недела ќе потпише договор со агенции за наплата на заостанатите долгови од граѓаните. Тоа е еден од чекорите што претпријатието ќе го преземе со цел да изврши наплата на долговите на домаќинствата кои со години не ги плаќале сметките за вода.

Да го одржиме системот и за наредните 100 години

Време

„Водовод“ ќе се модернизира

Дневник

„Водовод и канализација“ одбележа 100 години постоење

Утрински

Скопјани пијат најквалитетна вода

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Библиотеките како институции не смеат да бидат партиски

Утрински - 19.09.2007

Според министерот Џемаили, Хазби Лика и Даути Емин по секоја цена ја спречуваат изградбата на библиотеката во Тетово Библиотеката што ќе се гради, потенцираше министерот Џемаили, нема да биде перципирана како библиотека на ДПА, туку како национална библиотека НЕВЕНА ПОПОВСКА Изградбата на Градската ...

Политичко инаетење ја запре изградбата на тетовската библиотека

Дневник

Дуетот Лика - Емин сопира изградба на библиотека

Вест

Локалните моќници не сакаат храм на книгата

Вечер Прес

Џемаили: Неодобрувањето изградба на библиотека во Тетово е политички обоено

Канал5
5 поврзани вести »

Одушевена од убавините на Мадрид

Утрински - 22.09.2007

СТИЛ: Радица Лелова Петранка Талеска Манекенката Радица Лелова е присутна во модниот свет уште од 2001 година, кога учествуваше на изборот „Мис на Македонија“. Таа како членка на модното студио „Црнокрак“ ја претставуваше нашата земја на изборот „Модел на моделите“ во Шпанија, каде што влезе во ...

Радица Лелова во топ 10 на изборот во Мадрид

Време

Радица Лелова во топ 10 на „Модел на моделите“

Утрински

Радица Лелова во топ-10 на Модел оф Моделс

Вест

Радица Лелова меѓу првите 10 на „Модел оф Моделс“

Дневник
5 поврзани вести »

Коштуница го уценува Тадиќ

Утрински - 18.09.2007

Европа-Балкан ИВАН ТОРОВ Тадиќ изјави дека „стратегиска“ цел на Србија е нејзината војска да биде дел од евроатлантските интеграции БЕЛГРАД - Спорот тлее повеќе од еден месец, а деновиве доби размери на отворен судир на двете водечки фигури на српската политичка сцена, премиерот Коштуница и шефот ...

За НАТО не решава Коштуница

Дневник

Коштуница кокетира со радикалите

Време

Во ЕУ и НАТО со референдум

Вечер Прес

Тадиќ бара мир, откако Коштуница се откажа од НАТО

Време
5 поврзани вести »

Зубков владее во советски стил

Дневник - 21.09.2007

Кој се осмелил да ги смени наредбите на претседателот? - остро свикал премиерот, можен кандидат за фотелјата на Путин Новиот руски премиер Виктор Зубков покажал советски манири на управување на првиот состанок на владата - им викал на министрите што покажале слаби резултати, а на еден му се обратил ...

Тајниот список на министри на Зубков, т.е. на Путин

Утрински

Зетот на Зубков поднесе оставка на местото министер за одбрана

Утрински

Зетот на Зубков си даде оставка

Дневник

Путин очекува да остане влијателна личност во руската политика

Утрински
5 поврзани вести »

Победа испадна, Купот годинава ќе биде регуларен?

Време - 21.09.2007

ЛИЧНА КАРТАКУПОТ ОСТАНА БЕЗ ЛАНСКИОТ ФИНАЛИСТ Актуелниот македонски фудбалски шампион и лански финалист на Купот, екипата на Победа, доживеа шокантна елиминација од шеснаесеттинафиналето од најмасовното клупско натпреварување, откако загуби на пенали од второлигашот Илинден од охридското село ...

Илинден ја елиминираше Победа

Вест

Шампионот елиминиран во Купот од Илинден

Дневник

Првакот Победа елиминиран во стартот од Купот!

Утрински
4 поврзани вести »