TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Сите го признаа тајниот откуп на обврзници, но не посочија виновник

Време - 20.09.2007

ПРОДОЛЖУВА ПРОЦЕСОТ ПРОТИВ ТРПЕСКИ И СМИЛЕНСКИ Под назнаката „строгодоверливо“ беа договорите и одлуките за одобрување средства за откуп на државните резерви. Контактите со агентот мораа да бидат исклучиво телефонски, а целата документација се составуваше по телефон, а потоа се праќаше по факс.

На судењето на Трпески и Смиленски ќе сведочат премиери и министри

Утрински

Не сум газда на Експорт-импорт банка

Вест

Општа амнезија !?

Капитал

Смиленски и управниот одбор ги носеле одлуките во „Експорт импорт“

А1

Канал5 Време Вест Дневник Утрински Вечер Прес А1 Канал5

13 поврзани вести »

Грант со пораз ја започна функцијата во Челзи

А1 - 23.09.2007

Манчестер Јунајтед со два гола во мрежата на Челзи му ја честиташе функцијата на Аврам Грант, новиот менаџер на Роман Абрамович, кој изрази подготвеност да игра руски рулет. Ерата без Жозе Мурињо почна кошмарно за сините од Лондон, кои во супер дербито на „Олд Трафорд“ делуваа без идентитет, ...

Дербито Манчестер - Челзи во „сенка“ на Мурињо

А1

Дрогба, Лампард и Карваљо на излезна врата

Вечер Прес

Грант и официјално промовиран за менаџер на Челзи

А1

Фергусон: Заминувањето на Мурињо е загуба за Челзи

А1

Време Утрински Вечер Прес Вечер Прес А1 Вечер Прес Вечер Прес

12 поврзани вести »

Антикорупциска: Груевски не е должен да го пријави имотот на мајка му

Вест - 19.09.2007

Државната комисија за спречување на корупцијата смета дека премиерот Никола Груевски не бил должен да го пријави имотот на неговата мајка Надежда кога ги пополнувал анктените листови за имотната состојба. А како Надежда Груевска го стекнала својот имот не е во надлежност на Антикорупциската ...

Владата ja игнорира Антикорупциска

Утрински

Нема целосен отчет за „Сто дена Влада“

Дневник

Груевски не е обврзан да го пријави имотот на мајка си

Време

Се уште без одговори за кампањата „Сто дена Влада“

Време

Време Вечер Прес А1 Утрински Канал5 Канал5 Дневник

12 поврзани вести »

„Соларис“ отвори нова страница во нашиот театар

Дневник - 22.09.2007

Претставата „Соларис“ отвори многу културолошки, општествени и театролошки прашања и е нова фаза во развојот на театарската уметност кај нас, се согласија учесниците на трибината што се одржа завчеравечер по изведбата на проектот на Македонскиот народен театар на скопскиот плоштад Македонија.

"Соларис" запали со одличната реклама

Вест

Космичка одисеја на плоштадот „Македонија“

Утрински

Трибина за „Соларис“ во МНТ

Време

„Соларис“ синоќа го оживеа Плоштадот

А1

Време Вест Дневник Утрински Вечер Прес А1 Канал5

12 поврзани вести »

Денеска последен рок за Мекларен да ја обжали казната

Утрински - 21.09.2007

Тимскиот шеф Рон Денис на сослушувањето во Париз рекол дека Алонсо не е присутен, бидејќи не сакал да дојде Рон Денис и Фернандо Алонсо Интернационалната автомобилистичка асоцијација објави дека Мекларен има можност најдоцна до денеска до 17 ч.

Алонсо не разговара со Денис од август

Дневник

Алонсо отсекогаш ги „делел“ победите со механичарите

Дневник

Алонсо нудел пари за победа против Хамилтон

Вечер Прес

Хамилтон убеден дека ќе го задржи Алонсо

Утрински

Дневник Дневник Утрински Вечер Прес Дневник Време Утрински

12 поврзани вести »

Македонија е решена да ги исполни обврските за членство во НАТО

Утрински - 22.09.2007

Претседателот Бранко Црвенковски вчера го прими претседавачот на Воениот комитет на НАТО, генерал Реј Хено Претседателот Црвенковски, соопшти неговиот кабинет, ги поздрави позитивните оцени кои претседавачот на Воениот комитет, Хено, ги искажа за време на својата дводневна официјална посета на ...

НАТО ни ги пофали воените реформи

Дневник

Позитивна оценка од НАТО

Вечер Прес

Далеку е НАТО без дијалог и кохабитација

Дневник

За членство, НАТО бара вистинска демократија, а не формална

Утрински

А1 А1 Канал5 Канал5 Утрински Вечер Прес

11 поврзани вести »

Дисциплинска постапка за бегството од „Идризово“

Утрински - 22.09.2007

Надзорници ќе одговараат за бегството на Владета Милачиќ Надлежните во затворот „Идризово“ поведоа дисциплинска постапка против надзорниците инволвирани во бегството на црногорскиот затвореник Владета Милачиќ (51). Тој избега минатата недела додека беше спроведуван на лекување во Клиничкиот центар.

Црногорецот Владета Милачиќ бегал од екстрадиција

Време

Се бара кртот што јавил за превозот на Црногорецот

Дневник

Отсега сите транспорти со полициска придружба

Време

Многу нејаснотии околу бегството на црногорскиот затвореник од „Идризово“

Утрински

Вечер Прес Канал5 Вест Дневник Утрински Вечер Прес

11 поврзани вести »

Габер бара да биде разрешен

Вест - 22.09.2007

АКО МНР ОСТАНЕ НА КАЗНАТА ЗА МАКЕДОНСКИОТ АМБАСАДОР ВО АВСТРАЛИЈА Амбасадорот во Канбера, со писмо испратено до министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, побарал казната која ја заработил да биде преиспитана. Габер бара да биде поведена постапка за негово разрешување ако МНР остане на ...

Казнетиот Габер бара разрешување

Вечер Прес

Оставки и незадоволство

Време

„Неработниците“ во дипломатските редови

Утрински

Казнетите дипломати се затечени и изненадени

А1

Дневник Време Утрински Вест А1 Време

11 поврзани вести »

Се идентификуваат загинатите во авионската несреќа во Тајланд

Утрински - 19.09.2007

Познато е дека загинале 18 Иранци, меѓутоа целосната бројка за жртви од други националности допрва треба да биде потврдена ПУКЕТ - Спасувачите ги пронајдоа сите тела на жртвите од авионската несреќа. Официјални лица од тајландскиот остров Пукет работат на идентификација на жртвите од авионската ...

"Човекот пред мене гореше"

Вест

Пилотот на тајландскиот авион бил предупреден за силниот ветер

А1

Црните кутии ќе кажат како загинале 90-те патници

Време

41 среќник ја преживеа авионската несреќа во Тајланд

Вест

Утрински А1 Дневник Вест Утрински

10 поврзани вести »

Третиот ден од дебатата за изборниот законик покажа дека нема согласност

Канал5 - 21.09.2007

Македонија да биде една изборна единица. За овој предлог кој е запишан во амандманите на ДУИ, повика да се размислува и НСДП, коалицискиот партнер на ВМРО - ДПМНЕ. Петковски вели дека само така во Парламентот вистински ќе се преслика расположението на етничките заедници.

Се подготвува ли ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори?

Утрински

Албанците ќе добијат повеќе пратеници?!

Вечер Прес

Опозицијата се сомнева во предвремени избори

А1

ЛДП ја обвини Владата за уставно редефинирање на државата

Утрински

Дневник Канал5 Вечер Прес А1 Канал5

10 поврзани вести »