TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-09-17 - 2007-09-23

Барселона убедлива, Роналдињо исвиркан на Камп ноу

Утрински - 21.09.2007

Со многу слаба игра Лион и' дозволи на Барселона теренска надмоќ и многу простор за комбинирање Франк Рајкард и во победата над Лион од 3:0 трет пат по ред го извади од игра бразилскиот ас: Роналдињо Франк Рајкард барем неколку дена полесно ќе дише.

Арсенал и одржа лекција на Севилја

Вест

Севилја во нов поход, сега во елитата

Дневник

Огнено крштавање на Севилја

Вест

Барса против Лион ја поправа реализацијата

Утрински

Време Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »

„Сенки“ кандидат за „Оскар“

Дневник - 19.09.2007

Трките се за спортистите, а не за уметноста, оти таа треба да те допре во душата или да ти отвори нови хоризонти, вели Манчевски Филмот „Сенки“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за номинација за наградата „Оскар“ за филм од неанглиско говорно подрачје.

"Сенки" е македонскиот кандидат за Оскар

Вест

„Сенки“ е македонскиот кандидат за „Оскар“

Утрински

„Сенки“ избран зашто бил најдобар!

Време

Сенки на Манчевски ќе се прикажува во сенка

Вечер Прес

Време Вечер Прес Вест

8 поврзани вести »

ОН треба да се справат со предизвиците на денешното време

Утрински - 22.09.2007

СРЃАН KЕРИМ Пренесуваме дел од интервјуто кое претседателот на Генералното собрание на ОН, македонскиот дипломат Срѓан Керим, го даде за „ОН кроникл“ Пренесуваме дел од интервјуто кое претседателот на Генералното собрание на ОН, македонскиот дипломат Срѓан Керим, го даде за „ОН кроникл“ околу ...

Керим повика на глобална акција за климатските промени

Дневник

Керим почна да претседава со генералното собрание

Време

Дијалогот меѓу цивилизациите и климатските промени приоритети на Керим во ОН

Утрински

Македонија претседава со Собранието на ОН

Вечер Прес

А1 Дневник Утрински

8 поврзани вести »

ММФ го одобри покачувањето на платите и пензиите

А1 - 23.09.2007

Меѓународниот монетарен фонд ги одобри владините мерки за покачување на платите и пензиите, но предупреди дека се потребни точни бројки колку тоа ќе го чини буџетот. Шефот на мисијата, Марк Грифитс, вели дека буџетскиот дефицит не смее да ги надмине проектираните трошења со овие, а и со другите ...

Мисијата на ММФ во трета контрола на стенд бај аранжманот

Канал5

ММФ ја предупреди Романија заради зголемувањето на платите

А1

Монетарците ги интересира само буџетскиот дефицит

Време

Владата нема да го слуша ММФ за пензиите

Дневник

Време Утрински Вечер Прес

8 поврзани вести »

Добивме над очекувањата

Вест - 21.09.2007

ЛАБИНА МИТЕВСКА ПО ТОРОНТО ФИЛМ ФЕСТИВАЛ Поканата за Берлинскиот филмски фестивал го смени патот на "Јас сум од Титов Велес" Филмот на Теона Стругар - Митевска "Јас сум од Титов Велес", иако готов, не беше пријавен за можен македонски кандидат за оскарите. "Филмот штотуку ни излезе.

Година на три македонски филма

Вест

На фестивалот „Браќа Манаки“ се очекуваат 80 гости

Утрински

Од дванаесет кинематографери ќе се бира најдобриот

Дневник

Браќа Манаки со три македонски филма

Вечер Прес

А1 Канал5 Утрински

8 поврзани вести »

Мирот е единствен инструмент за решавање на проблемите

Утрински - 22.09.2007

Наградените експретседатели Киро Глигоров, Милан Кучан и Вацлав Хавел и хрватскиот претседател Стипе Месиќ со Елизабет Рен и Сеп Блатер Киро Глигоров е еден од добитниците на „Повелба на мирот“ во Сараево Сараевската јавност е неподелена во оцената дека годинашнава „Повелба на мирот“, која ...

Киро Глигоров - државник на столетието

Време

„Државник -хуманист на 20 век“ за Киро Глигоров

Дневник

Глигоров прогласен за Хуманист на 20-тиот век

А1

Киро Глигоров во Сараево ќе ја прими наградата „Државник на столетието“

Канал5

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Тајфунот Уипа однесе седум животи во Кина

А1 - 20.09.2007

Тајфунот Уипа, кој ја изгуби силата и премина во тропска бура, однесе седум животи во источните делови на Кина, а три лица се водат како исчезнати, јавија локалните медиуми. Тајфунот денеска се прошири на голема површина во источната кинеска провинција Шандонг.

Тајфунот Випа евакуира 2 милиони Кинези

Вест

Тајфунот Уипа однесе седум животи во Кина

Канал5

Евакуирани над два милиона луѓе во Кина

А1

Силен тајфун се движи кон Шангај

Утрински

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

Градоначалник на село-весело

Утрински - 19.09.2007

Коментар ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Градоначалникот на Аеродром, Кирил Тодоровски, првпат досега не е централен лик само во неговиот општински весник туку редовно ги полни страниците и на дневните весници, а богами има и „резервирани“ минути на телевизиските вести.

Не сум ги злоупотребил парите од Општината

Вест

Тодоровски: Мрачни сили ме блокираат

Време

Тодоровски негира дека ја злоупотребил функцијата

Дневник

Кирил Тодоровски смета дека му е наместена кривичната пријава

Утрински

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Синдикатот на администрацијата се огласи со реакција за одлука за 30 отстотно зголемување на платите

Канал5 - 21.09.2007

Администрацијата ја повика Владата да ја промени одлуката за 10 отсто, но зголемување на платите во следниве три години - бараат покачување од 4.000 денари одеднаш за административци. Со одлуката на Владата дури и по три години вработените по подпросечни примања повторно ќе имаат подпросечна плата.

Кој ќе ги плаќа административците?

Утрински

За најмалку платените - најмало зголемување

Дневник

Функционерите се омрсија, администрацијата извиси

Вест

Покачување на платите за 34 отсто еднократно

Вечер Прес

Утрински Канал5

7 поврзани вести »

Ирак ќе им го одземе имунитетот на безбедносните компании

Утрински - 22.09.2007

Багдад сака да му стави крај на долгиот имунитет од гонење на странските претприемачи во безбедносните компании во Ирак БАГДАД - Ирак сака да ја зајакне контролата врз претприемачите од безбедносните компании по крвавата престрелка во која беа инволвирани членови на американската фирма „Блеквотер“, ...

Платениците сеат смрт во Ирак

Дневник

Насилствата во Ирак се намалуваат

Утрински

Ирак ќе ги ревидира лиценците на компаниите за безбедност

Утрински

Ирак ќе ги гони вработените на американската компанија за безбедност

Утрински

Вест Време

7 поврзани вести »