TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Станковски_ Берза прераснува во сериозен пазар на капитал

Утрински - 09.10.2007

Претставникот на Групацијата за работа со хартии од вредност при Стопанската комора на Македонија Ѕвонко Станковски оцени дека Македонската берза полека прераснува во сериозен пазар на капитал. „Може да се каже дека веќе сме средно развиен пазар на капитал и оти ги поминавме првите пионерски чекори.

Наќева-Кавракова сака партнерство на КХВ со брокерите

Утрински

Ќе се зајакне контролата за берзанските трансакции

Дневник

Намалување на брокерските провизии

Вечер Прес

Комисијата за хартии од вредност бара мудрост на берза

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Засилени контроли во „Идризово“ по експлозијата

Утрински - 09.10.2007

Инцидентот го предизвикал затвореник кој ги запалил завесите во ќелијата По експлозијата на плинска боца во затворот „Идризово“, при што се повредени тројца осуденици, се преземаат засилени безбедносни мерки. Во текот на вчерашниот ден бил извршен претрес во ќелиите, притоа се одземени дел од ...

Затвореници сакале да се самоубијат со плинска боца

Вест

Екслозија на плинска боца во Идризово

Канал5

Три лица повредени во „Идризово“ од експлозија на плинска боца

Утрински

Затвореници повредени во експлозија на уред на гас

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Мерион Џонс ги врати олимписките медали

Утрински - 10.10.2007

Американката призна дека со допинг ги освоила трите злата и двете бронзи на ОИ 2000 и ја прифати двегодишната забрана за настап Мерион Џонс позира со златниот медал на 100 м од ОИ во Сиднеј Посрамотената спринтерка Мерион Џонс ги понуди назад петте олимписки медали што ги освои на Игрите во Сиднеј ...

Мерион Џонс ги врати петте олимписки медали

Време

Џонс ги врати петте олимписки медали

Вечер Прес

Мерион Џонс ги врати медалите

А1

На Мерион Џонс и' се заканува затвор од 10 години

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Интервју на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска за Радио Слободна Европа

Канал5 - 14.10.2007

Безбедносната состојба во Република Македонија е стабилна и мирна, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска во интервјуто за Радио Слободна Европа. Скопје, 14 октомври (МИА) - Безбедносната состојба во Република Македонија е стабилна и мирна, изјави министерката за внатрешни ...

Јанкуловска: Состојбата е стаблина, експертите велат не

Вечер Прес

Јанкуловска: Безбедносната состојба е стабилна

А1

Вицепремиерот Јанкуловски ме остави без работа

Време

Новинарите во Сандански ја пречекаа Јанкуловска со прашања за антибугарство

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

„11 Октомври“ за професор Томислав Тодоровски

Дневник - 12.10.2007

За животно дело во областа на науката и образованието, на македонистот Томислав Тодоровски му беше врачена државната награда „11 Октомври “, вчера, во Собранието. Тој ја доби наградата за научно-творечка и за педагошко-едукативна дејност, а особено за ангажманот во раководењето со Меѓународниот ...

Наградата "11 Октомври" за професорот Томислав Тодоровски

Вест

Награда „11 Октомври“ за Томислав Тодоровски

А1

По 8-ми септември скандалозно одбележување и на 11-ти октомври

Канал5

Свечено доделување на наградата „11 Октомври“

Утрински

Макфакс

6 поврзани вести »

Лазевски ново име на списокот на Јонуз

Утрински - 10.10.2007

Селекторот на надежите бара поддршка за неговите пулени од целокупната спортска јавност во земјава ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Селекторот на младата фудбалска репрезентација Мирсад Јонуз вчера го соопшти списокот на фудбалери кои ќе се најдат во комбинација за настап на квалификацискиот дуел против селекцијата ...

Лазевски од Партизан ќе дебитира

Вест

Дуелот со Норвешка клучен за надежите

Време

Лазевски нов адут на Јонуз

Вечер Прес

Мирсад Јонуз го соопшти списокот на млади фудбалери

А1

Дневник

6 поврзани вести »

Турција го повлече амбасадорот во САД на консултации

А1 - 12.10.2007

Анкара го повлече својот амбасадор од Вашингтон на консултации поврзани со одлуката на Конгресот страдањата на Ерменците во 1915 година да го прогласи за геноцид. Амбасадорот Наби Сенсој веќе отпатува во Турција каде треба да се сретне со претставници на владата со кои ќе се разгледуваат идните ...

Турција против законот за осуда на масовните убиства на Ерменците

Утрински

Турција протестира до САД

Вест

Ѓул ги предупреди САД во врска со „ерменскиот геноцид“

Макфакс

Турција: САД да не го признаваат ерменскиот геноцид

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Во Багдад убиени најмалку 48 припадници на Ал Каеда

А1 - 14.10.2007

Најмалку 48 припадници на Ал Каеда се убиени за време на четиридневната операција на ирачките сили против екстремистите во сунитски кварт во централен Багдад, соопшти портпаролот на ирачката полиција генерал Касим ел Мусави. „Успеавме во изминативе четири дена да ја ставиме областа под контрола и ...

Во Багдад убиени најмалку 48 припадници на Ал Каеда

Канал5

Убиени 13 бунтовници поврзани со Ал Каеда

Вест

Најмалку 12 убиени, а 50 повредени при двоен самоубиствен напад во близина на Багдад

Канал5

Ал Каеда најверојатно ќе ги зајакнува позициите во САД

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Македонија ги почна подготовките за натпреварот со Андора

А1 - 14.10.2007

Македонската фудбалска репрезентација денеска ги почна кратките подготовки за претстојниот Евроквалификациски натпревар со Андора, што ќе се одигра в среда во Скопје. На собирот во базата во Александар Палас и на првиот тренинг на стадионот Чаир се појавија сите играчи што ги повика селекторот ...

Македонија - Андора за почесна победа на Градски

А1

Милошевски на местото на Георгиевски

Утрински

Георгиевски место Милошевски на голот

Вест

Милошевски откажа поради бебето

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Единствено Кина го брани режимот на Мјанмар

Време - 10.10.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Кина со поддршка од неколку члена на Советот за безбедност на ОН предложи измени за ублажување на декларацијата на Советот за безбедност, во која се критикува режимот на азиската држава Мјанмар (поранешна Бурма), поради задушувањето на протестите на будистичките свештеници, јави ...

Будистите биле вооружени?

Време

Властите во Мјанмар тврдат дека пронашле оружје во будистичките манастири

Канал5

Хунатата на Мјанмар ги повлече војниците од Јангон

Утрински

Уште 78 активисти уапсени од воената хунта на Мјанмар

Вест
5 поврзани вести »