TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-08 - 2007-10-14

Македонија Ѓ.П. - Милано 3:0

А1 - 11.10.2007

Идентична бодовна разлика меѓу водечките две екипи во нашето фудбалско првенство по празничното 10-коло. Вардар минимално го совлада Пелистер, во дербито на вечните ривали и се врати на минус пет во однос на Работнички Кометал, кој ја забележа осмата првенствена победа на гостувањето во Куманово ...

НА ГРАДСКИ ЌЕ „ГОРИ“ и на теренот, и на трибините

Време

На спортските терени

Вест

Вардар го прегази Башкими

Вест
4 поврзани вести »

Прегазен пешак на „патот на смртта“ кај Трубарево

Дневник - 08.10.2007

Цонка Арсовска (58) од скопското село Трубарево починала на самото место откако била прегазена од автомобил, во петокот вечерта на регионалниот пат Р 103 од Маџари до Катланово. Според МВР, несреќата се случила околу 19.20 часот, кога Арсовска била удрена од засега непознат автомобил додека се ...

Несовесен возач прегазил жена и побегнал

Време

Возач усмртил жена пешак и избегал

Вест

Непознат возач прегазлил жена

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Платите на административците повисоки за 10 отсто

Време - 10.10.2007

ОД ОВАА НЕДЕЛА Од овој месец вработените во јавната и во државната администрација ќе го добијат првото зголемување на платата од 10 отсто, најави премиерот Никола Груевски. Премиерот рече дека ова е првото од трите зголемувања на платите на администрацијата за следните три години.

Административците добија повисоки плати

Утрински

Администрацијата вчера доби повисоки плати

Вечер Прес

Администрацијата ќе добие плата повисока за 10 отсто

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Доживотен затвор за разбојникот од Маково

Време - 10.10.2007

БИТОЛСКИ СУД Ташко Трајковски (24) е осуден на доживотен затвор, додека битолчанецот Николче Тодоровски (18) ќе одлежи шест и пол години за бруталното разбојништво што го извршија во август годинава врз сопружниците Бошевски.

Доживотен затвор за убиството во Мариовско за 10 евра

Утрински

Доживотен затвор за убиецот на старецот во Маково

А1

Доживотен затвор за убиецот на старецот во мариовско

Макфакс
4 поврзани вести »

Нашинец уапсен поради шверц на 24 килограми хероин

Утрински - 09.10.2007

Еден македонски и двајца турски државјани се уапсени во Швајцарија поради шверц на 24 килограми хероин. Случајот бил реализиран кон крајот на септември. Полицијата во Цирих, истражувајќи турска шверцерска мрежа, дознала дека автомобил, во кое има дрога, е паркиран во гаража на стан во областа Браг, ...

Македонец уапсен во Швајцарија

Вечер Прес

Македонец уапсен за шверц на хероин во Швајцарија

А1

Македонец уапсен за шверц на хероин во Швајцарија

Макфакс
4 поврзани вести »

Самарџиски го „растури“ својот Партизан

Утрински - 12.10.2007

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Предраг Самарџиски кој ги брани боите на белградскиот тим ФМП Железник е најзаслужен за првиот пораз на белградски Партизан во натпреварите од НЛБ Јадранската лига. Самарџиски во рамките на третото коло од ова натпреварување со брилијантна игра успеа да ...

Самарџиски - најдобар во триумфот над Партизан

Вест

Самарџиски им го штукна паметот на црно-белите

Вечер Прес

Самарџиски промаши решавачки пенали

Дневник
4 поврзани вести »

Почина легендарниот клавијатурист Лаза Ристовски

Дневник - 09.10.2007

Познатиот клавијатурист Лаза Ристовски почина завчера во Белград на 51-годишна возраст, јавија српските медиуми . Ристовски се смета за еден од пионерите на електронската музика на овие простори. Лаза, инаку, беше член на групите „Смак“ и „Бјело дугме“.

Почина легендарниот клавијатурист Лаза Ристовски

Време

Замина докторот на црно-белите клавиши

Утрински

Почина музичарот Лаза Ристовски

Вест
4 поврзани вести »

„Динг, динг, донг“ победник на изборот за „Детскиот евросонг“

Време - 08.10.2007

ДИМИТАР И РОСИЦА ЌЕ НЕ ПРЕТСТАВУВААТ ВО РОТЕРДАМ Димитар Стојменовски и Росица Чулакова од Неготино се победниците на изборот на песна за „Детскиот евросонг 2007“, кој се одржа во саботата во организација на Македонската радио-телевизија.

„Динг динг донг“ - наша песна за детската Евровизија

Утрински

Победија братучедите Росица и Димитар

Дневник

Росица и Димитар победија на детската Евровизија

Вест
4 поврзани вести »

Лидерите на ЕУ за новиот реформски договор

Макфакс - 09.10.2007

Лисабон Лидерите на државите-членки на Европската унија (ЕУ) денеска во Лисабон го продолжуваат дводневниот самит на кој се очекува да го усогласат и да го потпишат реформскиот договор на Унијата. Овој Договор би требало да го замени европскиот Устав кој никогаш не стапи во сила откако не беше ...

ЕУ доби нови договор

Макфакс

Заврши Самитот на ЕУ

Макфакс

Самит на ЕУ во Лисабон

Макфакс
4 поврзани вести »

Тренерот на Горан Пандев местел натпревари?

Време - 11.10.2007

УШТЕ ЕДНА АФЕРА ОД СЕРИЈА А Тренерот на римски Лацио и ментор на нашиот најдобар фудбалски репрезентативец Горан Пандев, Делио Роси, е под истрага за наводен обид за лажирање фудбалски меч во април минатата година, објави Фудбалската федерација на Италија (ФИГЦ).

Тренерот на Лацио обвинет за местење натпревар

А1

Пандев: Ме бараат многу, но и Лацио ќе ми понуди нов договор

Време

Пандев пред трансфер во Баерн

Вест
4 поврзани вести »