TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-10-15 - 2007-10-21

Продадени 2,74 отсто од капиталот на Комерцијална

Дневник - 20.10.2007

На Македонската берза вчера во блок-трансакција беа истргувани 55.300 акции на Комерцијална банка по цена од 7.700 денари. Ова претставува 2,74 отсто од капиталот на банката. Со оваа трансакција на Берзата беше остварен промет од 6,9 милиони евра.

7 милиони евра за 2,7 проценти од Комерцијална банка

Вечер Прес

Промена во споственичаката структура на Комерцијална банка

Канал5

Повеќе од милион евра за кумановска „11 Октомври“

Време
4 поврзани вести »

Кривични за вработени во велешкиот Катастар

Дневник - 19.10.2007

Велешката полиција поднесе кривични пријави против В.М.(48), архивар во Одделението за премер и катастар-Велес и против Љ.Р.(55) и Г.Н.(54), референти во Катастарот, под сомнение дека извршиле несовесно работење во службата. Истрагата утврдила дека осомничените на 18 мај 2005 година, од Основниот ...

Вработени не завеле фирма под хипотека

Време

Пријави за тројца од велешкиот катастар

Утрински

Катастарци работеле несовесно

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Премиера на дипломската претстава "Чикашки перверзии"

Вест - 19.10.2007

ЗАДУТРЕ ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР "Чикашки перверзии", дипломската претстава која Нела Витошевиќ ја работеше по текстот на Давид Мамет, премиера има задутре (20 ч.) во Драмски театар. Затворената премиера на претставата беше во јули, а директорот на Драмски рече дека одлучил да ја стави на редовниот ...

„Чикашки перверзии“ - контроверзна урбана драма

Утрински

„Чикашки перверзии“ премиерно во Драмски театар

Дневник

Перверзии во Драмски

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Ограбени сопружници од селото Лопате

Дневник - 19.10.2007

Тројца разбојници вооружени со автоматски пушки го ограбиле Јахи Ј. (57) и му зеле златен накит и пари во вредност од околу 30.000 евра, завчеравечер во неговата куќа во кумановското село Лопате, соопшти МВР. По грабежот, разбојниците го зеле автомобилот на сопственикот и избегале во непознат ...

Разбојници малтретирале брачна двојка од која украле накит

Утрински

Маскирани ограбиле сопружници

Вечер Прес

Тројца вооружени маскирани напаѓачи ја претепале и ограбиле брачната двојка с. Лопате

Канал5
4 поврзани вести »

Загинал возач на „опел вектра“

Време - 15.10.2007

МАГИСТРАЛЕН ПАТ ШТИП-СТРУМИЦА Дваесет и деветгодишен струмичанец загинал при судир на неговото возило со камион, вчераутро на магистралниот пат Штип - Струмица. Возачот на камионот побегнал од местото на несреќата, но набргу бил фатен од полицијата.

Тројца загинати во судир на камион и "опел"

Вест

Тројца загинати во судир на влекач со два автомобила

Утрински

Тројца загинати и еден тешко повреден

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Шанса за ОИ и за докажување пред Дон Кинг

Вест - 17.10.2007

МАКЕДОНИЈА СО ЧЕТВОРИЦА БОКСЕРИ НА СП ВО ЧИКАГО Четворица боксери ќе ја претставуваат Македонија на претстојното Светско првенство во Чикаго и, истовремено, ќе се борат за олимписката норма за Пекинг. Вели Мумин (-48 кг.), Наси Хани (-91) и Примислав Димовски (+91) отпатуваа утрово за САД, а таму ...

Боксерите во Чикаго по визи за Пекинг

Дневник

Сите надежи во Вели Мумин

Утрински

Се брка норма за Пекинг

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Отворен тендерот за 912 лека на рецепт

Дневник - 20.10.2007

Во трката за набавка на 912 вида лекови на меѓународниот јавен повик што го распиша Фондот за здравство учествуваат 27 веледрогерии. Понудите биле отворени вчера, во присуство на овластени лица од сите доставувачи што влегле во втората фаза на тендерот.

Се очекува големо намалување на цените на лековите

Време

Отворен Меѓународниот тендер за набавка на лекови

А1

ФЗОМ: Почна отворањето на понудите на тендерот за лекови

Канал5
4 поврзани вести »

Давеле полицаец за да им врати таблички

Вест - 19.10.2007

ПРИТВОРЕНИ НАСИЛНИЦИ ВО КУМАНОВО Татко и двајца синови нападнале полицаец во полициската станица во Куманово, барајќи да им ги врати регистарските таблички кои дента им биле одземени од возилото, откако направиле сообраќајка и побегнале од местото на настанот.

Направиле сообраќајка, па нападнале полицаец

Утрински

Нападнал полицаец оти му ги зел регистарските таблички

Време

Нападнат полицец во Куманово

Дневник
4 поврзани вести »

АЛ ГОР

Вест - 20.10.2007

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска САМО ТАА ГО ЗНАЕ ОНА ШТО НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ Првата навика што се здобива во Брисел е да се штеди. Не заради себе, затоа што тогаш навиката би била всадена, па само тивко пренесена во друга земја.

Нобеловецот Гор не се кандидира

Дневник

Ал Гор и панелот на ОН ќе поделат 1,5 милион долари

Време

Ал Гор ја доби Нобеловата награда за мир

Вест
4 поврзани вести »

Аеродром ќе ги отстранува напуштените трафики

Вест - 18.10.2007

Скопската Општина Аеродром неделава ќе почне да ги отстранува напуштените и руинирани времени објекти на нејзина територија. Според општинарите, истекол рокот од 15 дена кој Општината им го даде на сите непознати градители - сопственици самите да ги отстранат напуштените киосци.

Аеродром ќе ги отстранува напуштените киосци

Дневник

Напуштените киосци ќе се отстранат

Вечер Прес

Нови газди за киосците на битолското шеталиште

Дневник
4 поврзани вести »