TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Милошоски за годишни македонско-грчки средби на високо ниво

Макфакс - 09.12.2007

Скопје Новите идеи што ги дадовме на последната средба со посредникот Метју Нимиц беа во насока на зголемување на довербата меѓу Атина и Скопје, бидејќи е очигледно дека тоа е она што недостига. Ова, во интервјуто за Радио Слободна Европа, го изјави македонскиот министерот за надворешни работи ...

Македонија го претстави договорот со опозицијата во Брисел

Време

Средби на Милошоски со македонските амбасадори

Макфакс

Милошоски ја разбира нервозата на Србија

Утрински

Македонија ја поправа сликата во ЕУ

Дневник

Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Штедачите од ТАТ ќе добијат дел од парите

Макфакс - 07.12.2007

Битола Штедачите од пропаднатата штедилница ТАТ од Битола утре ќе добијат дел од својата заштеда на шалтерите од АД Стопанска банка Битола, јави дописникот на Макфакс. Според најавите, штедачите ќе добијат над 28 милиони денари од стечајната маса, или 1,65 проценти од утврдената главница на ...

Блокади поради “заробените“ девизни заштеди

Макфакс

Скопјани ќе земаат пари од Комерцијална, другите од Стопанска

Време

Почна обесштетувањето на штедачите од Македонска банка

Утрински

Почна исплаќањето на штедачите од Македонска

Вечер

А1 Вест Утрински Дневник Канал5 Канал5

11 поврзани вести »

Убиени најмалку 15 Авганистанци

Макфакс - 08.12.2007

Херат Најмалку 15 Авганистанци, вработени во една приватна американска фирма за обезбедување убиени се денеска во заседа од талибанците во западен Авганистан, соопшти полицијата. Најмалку десет вработени во фирмата „УСПИ“, која што ги обезбедува невладините организации и некои странски војници во ...

Најмалку 20 талибанци убиени во Авганистан

Макфакс

Авганистан протерува високи дипломати- ОН протестира

Макфакс

Силите на НАТО убија 17 талибанци во Авганистан

Макфакс

Тринаесет убиени и десетина повредени во самоубиствен напад во Кабул

Канал5

Макфакс Канал5 Макфакс Макфакс А1 Макфакс

11 поврзани вести »

БиХ потпиша Договор за стабилизација и асоцијација

А1 - 04.12.2007

Босна и Херцеговина денеска го парафираше Договорот за стабилизација и асоцијација со Европската унија. Договорот денеска во Сараево го парафираа еврокомесарот за проширување Оли Рен и претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина во оставка Никола Шпириќ.

БиХ го парафираше Договорот за стабилизација и асоцијација

Макфакс

БиХ денеска ќе го парафира Договорот за стабилизација и асоцијација

Макфакс

Смирување на балканските тензии

Макфакс

БиХ не е заложник на косовскиот статус

Макфакс

Вечер Време Вечер Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Запленетото оружје било за грчкиот пазар

Време - 08.12.2007

ПО АКЦИЈАТА ВО ПРИЛЕП Рачниот ракетен фрлач, двете автоматски пушки, карабин и седумте пиштоли запленети вчера во полициската акција во Прилеп требало да бидат продадени во Грција, дознава „Време“ од извори од истрагата. Исто така, прилепската полиција трага по уште едно лице, кое успеало да ...

Притвор за трговците со оружје

Вест

Притвор за три лица во чии возила беше пронајдено оружје

Утрински

Притвор за шверцерите на оружје

Дневник

Запленети оружје и муниција на пат за Грција

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Канал5 Макфакс

11 поврзани вести »

Тутунарите го бојкотираат откупот

Време - 05.12.2007

НЕЗАДОВОЛНИ ОД ОТКУПНИТЕ ЦЕНИ Празни откупни пунктови и револтирани тутунари од ниските цени што го бојкотираат откупот е сликата на вториот ден од официјалниот старт на откупот на тутунот од типот „басмак“ во прилепско-долненскиот регион. Во откупните пунктови ниту грам од оваа сорта тутун.

Тутунарите продолжуваат со бојкотот

А1

Повисоки цени или бојкот

Вест

Тутунарите не го даваат тутунот

Време

Откупот на тутунот почна со бојкот

Утрински

Дневник Вечер А1 Дневник Вечер

10 поврзани вести »

Битолските пензионери собираат потписи за посмртнината

Утрински - 08.12.2007

БИТОЛА - И битолските пензионери не го даваат Солидарниот фонд и се противат на намерата на министерот Мешков парите што секој месец ги издвојуваат на доброволна основа да ги менаџира државата, а не како досега пензионерското здружение.

Кој ќе се грижи подобро за посмртнината

Утрински

Пензионерите не го даваат Солидарниот фонд

Дневник

Опозицијата против измени во законот за пензиско осигурување

А1

Се скараа кој повеќе се грижи за пензионерите

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Канал5

10 поврзани вести »

Многу сметки, кој ќе плати?

Вечер - 08.12.2007

Вечерва, во салата "Јане Сандански" екипите на МЗТ Скопје 2000 и актуелниот првак Струмица 2005 ја бараат шансата за победа Кошаркарите од најквалитетната кошаркарска лига со забрзани чекори итаат до целта, на крајот од првата фаза на првенството.

Во Струмица се славеше со кавадаречка жта

Време

Падна домашната тврдина на Амак

Вест

Фени Индустри во трилерот подобар од шампионот

Утрински

Фени веќе има две победи против првакот

Дневник

Вечер А1 Дневник Вечер Дневник

10 поврзани вести »

Притвор за оџачарот кој силувал девојчиња

Вест - 06.12.2007

СО ОДЛУКА НА ИСТРАЖЕН СУДИЈА ОД БИТОЛА Истражен судија од Основниот суд во Битола на оџачарот Даут Д. (65) од Битола, кој е осомничен за злоупотребување на две девојчиња, завчера му одредил мерка притвор во траење од 30 дена, под сомение дека го сторил кривичното дело полов напад врз дете .

Притвор за оџачарот што блудничеше со малолетнички

Утрински

Битолски оџачар заведувал малолетнички

Време

Оџачар силувал девојчиња

Вест

Битолски оџачар блудничел со две малолетни девојчиња

Утрински

Дневник Вечер А1 Канал5 Макфакс

10 поврзани вести »

Зашов на местото на Анастасовски

Време - 08.12.2007

СОБРАНИЕТО СО НОВ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ Благој Зашов, пратеник на НСДП, ќе биде потпретседател на Собранието на местото на неговиот сопартиец Иван Анастасовски, кој пред неколку дена поднесе оставка. Зашов бил избран на седница на Извршниот одбор на НСДП. Тој добил 12 гласа од присутните 20 члена.

Зашов кандидат на НСДП за потпретседател на Собранието

Утрински

Благој Зашов од НСДП нов собраниски потпретседател

Дневник

Благој Зашов ќе биде потпретседател на Собранието

А1

Годишнина на НСДП

Макфакс

Макфакс Дневник Вечер Утрински Вечер

10 поврзани вести »