TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Реакции за законот за локална самоуправа

А1 - 08.12.2007

Контрола на работата не само на градоначалниците туку и на сите избрани функционери. Ова е првичната оценка кај дел од експертската јавност, по иницијативата на ЛДП за измени во законот за локална самоуправа. Според експертите најголем дефект на нашата парламентарна демократија, е што пратениците ...

Градоначалниците бараат да се отповикуваат и пратениците

Утрински

Референдум и за пратениците и за градоначалниците

Дневник

ЗЕЛС: Отповикувањето да важи и за пратениците

А1

Пратениците главно го поддржуваат предлогот на ЛДП

А1

Утрински Дневник Вечер А1 Канал5

10 поврзани вести »

Одлуката на Катанец во петок

Макфакс - 09.12.2007

Скопје Словенецот Сречко Катанец во петок дефинитивно ќе соопшти дали ќе остане селектор на македонската фудбалска репрезентација. Ова денеска го објави Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) по телефонскиот разговор на нејзиниот претседател Хари Хаџи-Ристески со словенечкиот тренер.

Ако си замине Катанец, во игра и Тумбаковиќ

Вест

Среќко Катанец ја предлага Шкотска на стартот од квалификациите за СП

Утрински

Старт со пречек за Шкотска и за Холандија

Дневник

Македонија на стартот ја посакува Шкотска

Вечер

Време Дневник Макфакс Дневник Вечер

10 поврзани вести »

Чавез ќе се повлече во 2013 година

Утрински - 08.12.2007

КАРАКАС - Претседателот на Венецуела, Хуго Чавез, изјави дека ќе се повлече од функцијата по истекот на неговиот сегашен мандат во 2013 година, по поразот на неговите предлози за реформи. Минатиот викенд Венецуелците неубедливо ги отфрлија плановите на претседателот за промени во Уставот.

Чавез поразен на референдумот за вечна власт

Вест

Нема доживотен мандат за Чавез

Време

Прв пораз на Хуго Чавез

Утрински

Венецуела му кажа „не“ на Чавез

Дневник

Вечер А1 Утрински Канал5 Макфакс

10 поврзани вести »

Собрани повеќе од 42.000 евра за Тео

Време - 07.12.2007

ОД КОНЦЕРТОТ И ОД ЈАВУВАЊАТА Повеќе од 42.000 евра, односно 2.578.400 денари, е вкупната сума на собрани средства во хуманитарната акција за помош на тригодишниот Тео Тасев, која се одржа во вторникот во организација на продукцијата „Авалон“.

Од хуманитарниот концерт собрани 42.000 евра

Дневник

Собрани над милион денари за лекување на Тео Тасев

Вест

Тео, оздрави ни брзо!

Време

За Тео се собрани милион денари на хуманитарниот концерт

Утрински

Дневник Вечер Канал5 Дневник Дневник

10 поврзани вести »

Одбележување на Светскиот ден на борба против корупцијата

Макфакс - 09.12.2007

Скопје Транспарентност Македонија денеска на плоштадот Македонија ќе го одбележи Светскиот ден на борба против корупцијата. На присутните ќе им биде поделен промотивен материјал со содржини за борба против корупцијата. На овој настан се поканети сите граѓани, позначајни луѓе од општествениот живот ...

Албанија е трета во светот по корупција

Дневник

Половина од Македонците плаќаат мито

Утрински

Секој втор Македонец платил поткуп

Дневник

Половина од Македонците платиле поткуп

Вечер

А1 А1 Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Ани Дарвин ќе биде уапсена

Време - 08.12.2007

БРИТАНИЈА Британската полиција најавила дека ќе ја уапси Ани Дарвин (55), сопруга на „исчезнатиот“ кануист Џон Дарвин (57), кога таа од Панама ќе се врати во земјата. Панамските имиграциски служби вчера соопштиле дека Дарвин ја напуштила земјата и најверојатно се упатила во САД, јави Си-ен-ен.

„Знаев дека е жив“

Време

„Мртвиот“ британски кануист се врати меѓу живите и заврши во затвор

Утрински

Знаев дека Џон е жив!

Вечер

"Исчезнатиот" кануист зад решетки

Вечер

Канал5 Вест Канал5 Канал5

9 поврзани вести »

И се заканувал на маќеата дека ќе ја убие

Време - 08.12.2007

УБИЕЦОТ РОБЕРТ ХОКИНС Деветнаесетгодишниот Роберт Хокинс, кој уби осум лица и се самоуби во трговскиот центар „Вон Маур“во Омаха во американската сојузна држава Небраска, пред пет години се лекувал во психијатриска болница бидејќи и се заканувал на маќеата дека ќе ја убие, јави Си-ен-ен.

Масакр во трговски центар, 9 мртви

Време

Момче уби 19-мина во трговски центар

Вест

Деветмина загинати во престрелка во трговски центар во Небраска

Утрински

Тинејџер изрешета осуммина

Дневник

Вечер А1 Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Опожарено училиштето во Јеловјане

Макфакс - 05.12.2007

Тетово Четири училници од старата зграда на централното основно училиште од Јеловјане изгореле изутрината во пожар што избувнал околу 7 часот и 30 минути, јавува дописникот на Макфакс. Според неофицијални првични информации, причините за пожарот се или неисправен оџак или дотраена инсталација.

Учениците од ОУ"11 Октомври" од среда на училиште

Вест

Училиштата необезбедени од пожари

Дневник

Владата донира 50 000 евра

Вечер

Пеплосани училници

Вест

Утрински Дневник Канал5 Вечер

9 поврзани вести »

ОН: Со милијарди ...

Вест - 08.12.2007

Бали, 8 декември - Намалувањето на емисијата на јаглерод диоксид, штетниот гас кој се смета за главен виновник за појавата на ефектите на стаклената градина ќе биде можно само со вложување на повеќе стотина милијарди долари, изјави директорот на секретаријатот на ОН за климатски промени Иво де Буер.

Светот мора да се приспособикон новите климатски услови

Дневник

Постигнат договор за борба против климатското затоплување

Макфакс

Почна конференцијата за климатските промени

Време

Австралија го ратификуваше Протоколот од Кјото

Утрински

Канал5 Канал5 Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Намалување на цените нa лековите од следната година

Макфакс - 09.12.2007

Скопје Намалување и изедначување на цените на лековите во сите аптеки во Македонија најави Владата од следната година. Од први јануари 2008 година делумно 2.700 лекови ќе бидат со единствени цени. Додека од први февруари, лековите ќе бидат со единствени цени во сите аптеки на цела територија на ...

Битката со веледрогериите ја добија осигурениците

Вечер

Прифатените жалби на преоцена во Фондот

Време

Прифатени дел од жалбите на веледрогериите

Вест

Тендерот за лекови нема да се поништи

Макфакс

Утрински Утрински Дневник Канал5

9 поврзани вести »