TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Петте деца задушени со пластични ќесиња

Време - 08.12.2007

ГЕРМАНИЈА ВО ШОК Германката со психички проблеми што си ги уби петте сина на возраст од три до девет години, прво им дала апчиња за спиење, па ги задушила со пластични ќесиња. Полицијата ја уапси 31-годишната Германка откако ги најде телата на децата во нивниот дом во селото Дери во северна ...

Германка си ги ги убила петте деца

Вест

Мајка си ги убила петте деца

Време

Болна мајка ги убила своите пет деца во Германија

Утрински

Болна мајка си ги убила петте сина

Дневник

Вечер А1 Канал5

8 поврзани вести »

Привремена влада во Белгија

Макфакс - 09.12.2007

Брисел Постигнат е договор за формирање привремена влада во Белгија, по јалови преговори на клучните партии кои траеја шест месеци. Медиумите биле известени за договорот со СМС порака од портпаролот на актуелниот белгиски премиер Ги Верхофштат.

Преодна влада во Белгија за излез од кризата

Макфакс

Белгискиот крал бара крај на владината криза

Утрински

Белгискиот премиер во заминување формираше преодна влада

А1

Пропаднаа белгиските напори за формирање коалициска влада

Утрински

Дневник Вечер Макфакс

8 поврзани вести »

СДСМ и ЛДП не сакаат претставник во Меѓуетничкиот комитет

А1 - 07.12.2007

Докомплетирањето на Комитетот за односи меѓу заедниците се уште е отворено прашање. По СДСМ, која одби да делегира свој претставник во Комитетот, откако пратеникот Томе Даневски од ВМРО-ДПМНЕ даде оставка, тоа го најавува и опозициската ЛДП.

СДСМ и ЛДП бараат Анита Кипаризовска да си оди

Време

Опозицијата бара Кипаризовска да даде оставка во Комитетот за заедниците

Утрински

СДСМ и ЛДП не го прифаќаат местото во меѓуетничкиот комитет

Дневник

Опозицијата бара помош од народниот правобранител

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Јулија Тимошенко – нов премиер на Украина

Макфакс - 08.12.2007

Киев Украинскиот Парламент денеска ја избра Јулија Тимошенко, лидерот на партијата „Блокот на Тимошенко“ за нов премиер на државата. Таа ги собра неопходните 226 пратенички гласа. Кандидатура ја поддржаа сите 156 пратеници од нејзината партија.

Јушченко ја поддржа Тимошенко за премиер

Вест

Јушченко ја предложи Тимошенко за премиер

Дневник

Украинскиот претседател ја предложи Тимошенко за премиер

Макфакс

Јулија Тимошенко нема лесно да седне на премиерската фотелја

Утрински

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Прославата на Бадник да остане традиција

Време - 07.12.2007

НОВИОТ КУМ И ЗДРАВИЧАР ПОРАЧАА Да се потсетиме на прославата на Бадник од нашето детство, која традиционално се пренесува од колено на колено, и така да го празнуваме и оваа година, порачаа вчера Димитар Јосифовски и Александар Џамбазов, идните кум и здравичар на манифестацијата „Бадник - 2008“.

Димитар Јосифовски нов кум - бадникар

Утрински

Димитар Јосифовски е кум за Бадник за 2008 година

Дневник

Кум Димитар Јосифовски, здравичар Александар Џамбазов

Вечер

Сопственикот на„Вива“ кум на прославата

Време

Утрински Вечер

7 поврзани вести »

Уништени 370 гранати најдени во Новаци

Вест - 08.12.2007

КАЈ МЕСНОСТА ТОПЛИ ДОЛ, ДО МАРИОВСКОТО СЕЛО МАКОВО Вчера напладне, на локација во месноста Топли Дол, во непосредна близина на мариовското село Маково беа уништени 370 артилериски гранати со различен калибар, заостанати од Првата светска војна.

Новаци лежи на бомби

А1

Новаци лежи врз бомби од Првата светска војна

Вест

Откриени 500 гранати од Првата светска војна

Време

Откопани 300 гранати во Новаци

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »

Камерно-солистичката концертна дејност во криза

Утрински - 07.12.2007

ТИНА ИВАНОВА Концертниот живот во Македонија, особено камерно-солистичката дејност е во криза. Вака, македонските музички уметници ја оценуваат актуелната состојба на македонската концертна дејност. Велат, таа е драстично редуцирана.

Концерт на квартетот „Гајдов“

Време

Со квартетот "Гајдов" стартува фестивалот "Златна лира"

Вест

„Златна лира“ за издигање на ниското концертно ниво

Време

„Златна лира“ - прв фестивал на камерно-солистичка музика

Утрински

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Потрошувачката кошница чини 11.617 денари

Макфакс - 08.12.2007

Скопје Вредноста на потрошувачката кошница за исхрана и пијалаци за едно четиричлено домаќинство за декември годинава, пресметана врз основа на цените на мало изнесува 11617 денари (околу 190 евра). Вредноста на потрошувачката кошничка во декември во однос на претходниот месец е повисока за 2.7 ...

Македонија од Нова година на СТРОГА ДИЕТА

Време

Потрошувачката кошница во ноември - 11.309 денари

Време

За храна и за пијалаци 11.309 денари

Дневник

Потрошувачката кошница - 11.309 денари

Вечер

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Шенген зоната се проширува на 21 декември

Вест - 08.12.2007

Брисел, 8 декември - Министрите за внатрешни работи на земјите членки на Европската унија и формално го одобрија претстојното проширување на Шенген зоната, официјално е соопштено. Нови членки на Шенген зоната од 21 декември ќе бидат Чешка, Естонија, Унгарија, Летонија, Литванија, Малта, Полска, ...

Словенија и Италија ги уриваат граничните премини

Дневник

Советот на ЕУ официјално го одобри приклучувањето на девет нови земји во Шенген зоната

Канал5

Потврдено проширувањето на Шенген зоната

Макфакс

Шенгенот ја поттикна миграцијата на чеченските азиланти

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Сместете не во Зоолошка градина

Вест - 07.12.2007

СТЕЧАЈЦИТЕ СО НОВО БАРАЊЕ ДО ВЛАДАТА И ПАРЛАМЕНТОТ Здружението на стечајните работници најавува нови радикални протести и нови блокади на раскрсниците околу Парламентот и Владата поради тоа што досегашните договори дека законот за стечајците ќе се стави на дневен ред во Парламентот не се ...

Скопје ќе добие жирафа

Вест

Владините пари за живеалишта за лавови и за жирафа

Утрински

Зоолошката во Битола ќе сади ниви за да ги храни животните

Утрински

Државни станови за животните

Вечер

Макфакс Вест

7 поврзани вести »