TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-02-05 до 2007-02-11

Огромното мнозинство земји на НАТО и ЕУ го поддржуваат планот на Марти Ахтисари

Канал5 - 11.02.2007

Огромното мнозинство земји на НАТО и ЕУ го поддржуваат планот на Марти Ахтисари. Македонија почитува сечие мислење, но како земја - кандидат за НАТО и ЕУ, најмногу и значат ставовите на овие организации, изјави министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, на завршницата на конференцијата за ...

Гаспарович против планот на Ахтисари за Косово

А1

Србија доби одложување на преговорите за Косово

Вест

Ахтисари: Се е готово до крајот на јуни

Време

ОН ги одложија разговорите за Косово, а Русија се закани со вето

Утрински

Утрински Дневник Дневник Канал5 Канал5 Вечер Вечер А1

116 поврзани вести »

Заменик-министер им помагал на шиитските милиции

Дневник - 10.02.2007

Американски и ирачки сили денеска го уапсија заменик-министерот во ирачкото Министерство за здравство. Како што соопштија ирачките официјални извори, уапсениот Хаким Замили бил високо поставен член на политичката група на радикалниот шиитски водач Моктада Садр, а е уапсен поради сомневање дека им ...

Жртви во почетокот на офанзивата во Багдад

Време

Нови американски жртви во Ирак

Макфакс

Најмалку 12 загинати во нови насилства во Ирак

А1

Почна офанзивата во Багдад

Време

Канал5 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

36 поврзани вести »

МИНИСТЕР ПЛЕЈБОЈ

Вест - 10.02.2007

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Биљана Секуловска САКАМЕ НОВ БАЛОН НАД ВЛАДАТА. СО ЛИКОТ НА АХМЕТИ Добро е што дојде Оли Рен, кој во ЕУ има сектор примање нови членки, а ние сме една од тие. Добро е што дојде, ама малку закасни. Инаку, многу се покажа незадоволен од Владата, зошто немало реформи, ама и од ...

Коневска: Сите сме криви за критиките од ЕУ

Вест

Црна листа

Вест

ЕУ е разочарана поради тоа што Македонија постојано се враќа назад

Утрински

Проблеми со слухот

Дневник

Дневник Дневник Вечер А1 Време Вест Утрински Утрински

33 поврзани вести »

Заврши Конференцијата за безбедносна политика во Минхен

А1 - 11.02.2007

Во Минхен денеска заврши 43-тата Конференција за безбедносна политика на која учествуваа 270 претставници од 40 држави во светот. Иако најавуван дека нема да дојде на Конференцијата, секретарот на Националниот безбедносен совет на Иран Али Лариџани во своето обраќање пред учесниците нагласи дека ...

Иран дозволи поставување камери на МААЕ во нуклеарниот објект Натанз

Канал5

МААЕ прекина половина од проектите за техничка соработка со Иран

А1

Иран ќе напаѓа интереси на САД ако биде нападнат

Вест

Иран со контранапади ќе се брани од САД

Дневник

Макфакс Макфакс А1 Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Вест

32 поврзани вести »

Шестмина хоспитализирани во Египет со симптоми на птичји грип

А1 - 11.02.2007

Шест лица, меѓу кои и едно тригодишно девојче, се хоспитализирани во болница во Египет во тешка здравствена состојба и симптоми на птичји грип. Заболените се од село во провинцијата Фајум, јужно од Каиро. Сите имале контакт со птици, од кои неколку подоцна биле пронајдени мртви.

Шест лица хоспитализирани во Египет со симптоми на птичји грип

Канал5

Птичјиот грип во Британија дошол од Унгарија

Утрински

Нови случаи на птичји грип во Пакистан и Јужна Кореја

Канал5

Потврдено присуството на вирусот на птичји грип во Турција

А1

Канал5 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс А1 Вест Утрински

30 поврзани вести »

Реформи во здравството без концепт

Утрински - 10.02.2007

Анализа БОРЧЕ ДАВИТКОВСКИ И овој пат реформите во јавниот сектор започнуваат по обратен редослед - од крајот кон почетокот Повод за оваа анализа е донесениот Закон за изменување и дополнување на Законот за здравствена заштита („Службен весник на РМ“ број 5/07) и расправата што се води деновиве по ...

Конкуренцијата е лек за македонскиот здравствен систем

Време

Ограбени пациенти

Вест

Не се вклопувам во адолесцентната работа на Фондот

Вест

Сменет непослушниот член на УО на Здравствениот фонд

Утрински

Канал5 Вечер Утрински Дневник Вечер Вест Утрински Дневник

26 поврзани вести »

Човиќ: Некоординираната истрага за „Кингерот“ остави простор за шпекулации

А1 - 11.02.2007

Немање добра комуникација меѓу СФОР и босанската полиција и војска, е причината поради која пред три години, тогашниот претседавач на претседателството Драган Човиќ прво изјави дека екипите кои трагаа по паднатиот „Кингер“ пронашле четири тела, а после информацијата ја демантира.

Многу неодговорени прашања за падот на „Кингерот“

А1

Матна игра го сруши авионот на Трајковски

Време

Се отвораат новите докази на МВР за "кингерот"

Вест

СФОР веднаш дошол на местото на несреќата на авионот на Трајковски

Утрински

Дневник А1 Време Утрински Дневник Макфакс А1 Време

26 поврзани вести »

М.Ѓуровски може да дебитира со Албанија

Вечер - 10.02.2007

Новопечениот капитен на српскиот прволигаш Бежанија Марио Ѓуровски (21 г.) деновиве ја изрази подготвеноста да ги брани боите на Македонија. Постои можност брзо да му се исполни желбата на синот на поранешниот напаѓач на "црвено-жолтите" и белградските клубови Ц. Звезда и Партизан, Милко Ѓуровски.

Победата во Скадар како загревање за Хрватите

Вест

Македонија - непобедлива на гости

Време

Дебитантот Ристиќ поентираше за победа

Утрински

Нека му ја мислат хрватските „сниматели“

Дневник

Вечер Дневник Вечер А1 Вест Утрински Дневник Вечер

23 поврзани вести »

За ЕУ и за САД однесувањето на ДУИ е неприфатливо

Утрински - 10.02.2007

Поради бојкотот на Собранието, интегративците го губат кредибилететот кај меѓународните претставници БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Опозициската ДУИ е на удар од меѓународните претставници поради бојкотот на парламентот и односот спрема прашањето за политичкиот дијалог.

ДУИ бара Рамковен за дијалог

Вечер

ДУИ спремна за дијалог со присуство на меѓународни претставници

А1

Ахмети бара посебни гаранции за средба со Груевски

Време

Ахмети ќе се сретне со Груевски само пред странци

Дневник

Утрински Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5 Макфакс

22 поврзани вести »

Почнуваат маките за италијанските клубови

Утрински - 10.02.2007

В недела во 15 ч., продолжува Серија А, но само на шест меча ќе има публика Викендов, поточно в недела со почеток во 15 ч., стартува продолжението на Серија А, по големата трагедија и убиството на полицаецот Филипо Рацити, по дуелот Катанија - Палермо.

Италијанската Влада дозволи Калчото да се игра на шест стадиони

А1

Серија А продолжува викендов, само четири меча пред публика

Утрински

Калчото продолжува викендов

Дневник

Тинејџер осомничен за убиството на полицаецот во Катанија

А1

Утрински Вечер Утрински Дневник Вечер А1 Време Време

20 поврзани вести »