TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-02-12 до 2007-02-18

Коштуница: СБ ќе отфрли предлог со кој се прекројуваат границите

А1 - 18.02.2007

Српскиот премиер Воислав Коштуница оцени денеска дека Советот за безбедност на ОН ќе го отфрли секој предлог на Марти Ахтисари со кој се прекројуваат границите и се распарчува Србија. Коштуница во изјава за Танјуг укажува дека специјалниот претставник на ОН Ахтисари, во очи на продолжувањето на ...

Србија ќе има голем број амандмани на предлогот на Ахтисари

А1

Косовскиот парламент ќе расправа за предлогот на Ахтисари

А1

Запад ќе ја игнорира српската резолуцијата за Косово

А1

НАТО многу силно го поддржува предлогот на Ахтисари

А1

А1 Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Утрински

34 поврзани вести »

Владата незадоволна од одлуката за затворање на случајот „Кингер“

А1 - 18.02.2007

Владата не е задоволна од одлуката на Обвинителството да го запечати досието за падот на претседателскиот „Кингер“ како пилотска грешка. На вчерашната седница Владата решила МВР да продолжи со своите предистражни дејствија и повторно да направи обид да ги разубеди обвинителите да го отворат ...

МВР повторно ќе бара Обвинителството да го отвори случајот со владиниот „Кингер“

Канал5

Обвинителството ги отфрли дополнителните докази на МВР за "кингерот"

Вест

Нема да има нова истрага за несреќата со владиниот „кингер“

Утрински

МВР не дало нови докази за „кингерот“

Дневник

Канал5 Вечер А1 Време Вест Дневник Канал5 Време

25 поврзани вести »

Кометал Ѓорче Петров-ФТЦ Будимпешта 31:28

А1 - 17.02.2007

Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров против ФТЦ Будимпешта ја остварија првата победа оваа сезона во лигата на шампионките. Завршницата во Кале беше драматична зашто кометалки за евро - опстанок преку КПК, мораа да победат со повеќе од три гола разлика, но славеа со 31:28 или со ист резултат со ...

Сега е денот „Д“

Време

Ѓорчепетровки на поправен

Вест

Сега или никогаш за ѓорчепетровки

Утрински

Победа и за Наукович

Дневник

Вечер Време Вест Време Дневник Дневник Вест Време

22 поврзани вести »

Зошто треба да се направи ментална лустрација

Време - 17.02.2007

Пишува: Зоран Андоновски Признавам дека не ја разбирам до крај идејата зад законот за лустрација, односно за разобличување на соработниците на тајните служби и оневозможување тие да вршат високи функции. Па, нели, ние Македонците сме познати по тоа што сите сме кодоши (или, беше, предавници, ама ...

Лустрација и за новинари?

Време

Помина првото читање на лустрацијата

Утрински

Комисија може да сугерира, но не и да забранува

Дневник

И за лустрацијата важи Уставот

Дневник

Вечер Вечер А1 Време Утрински Утрински Канал5 Вечер

20 поврзани вести »

Кривични пријави за иницијаторите

Време - 17.02.2007

УО НА ФФМ ВО КОНТРАНАПАД Управниот одбор на ФФМ поднесе кривична пријава за Иницијативниот одбор за промени поради фалсификување и злоупотреба на печати на три општински фудбалски сојузи, кои стојат како поддржувачи на барањето за вонредно собрание на ФФМ.

Не чекаат 33 дена фудбалска (анти)пропаганда

Време

Иницијаторите без поддршка за вонредно собрание на ФФМ

Утрински

ФФМ оспори три од осумте барања

Дневник

Божиновски: Целта е постигната

Вечер

Вечер Време Вест Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник

19 поврзани вести »

Европските закони ќе се носат експресно

Вест - 14.02.2007

ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА ЈА СМИРИЈА ТОПКАТА Власта и опозицијата се блиску да постигнат договор европските закони во Собрание да поминат експресно, без многу дискусии. Пратеникот на СДСМ Игор Ивановски вели дека опозицијата нема што да блокира во Собрание бидејќи Владата нема доставено закони за ...

Дијалогот за деловникот продолжува, разликите бетонирани

Утрински

Деловникот ги врати СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на маса

Дневник

Посебни седници за ЕУ - агендата

Вечер

Место да носат закони, пратениците ќе продаваат стара хартија

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Дневник А1 А1 Вест

18 поврзани вести »

Народна банка знае колку пари има во оптек

Вест - 17.02.2007

ГОШЕВ КОНТРА СЛАВЕСКИ Народната банка ја контролира паричната маса што е во оптек, му одговори вчера гувернерот Петар Гошев на министерот за финансии Трајко Славески. Најавувајќи ја реформата во работењето со граѓански чекови, во средата министерот Славески изјави дека Централната банка не знае ...

Колонијалите ќе се вратат на алваџиските тефтери?

Утрински

Трговците ги укинаа рабушот и ратите

Дневник

НБМ ја контролира паричната маса

Вечер

Банкарите ја поздравуваат владината одлука за укинување на чековите

А1

Вест Дневник Дневник Канал5 А1 Вест Време Утрински

17 поврзани вести »

Слави цела нација

Вечер - 17.02.2007

Со музика и игра на главниот плоштад во Пјонгјанг, Северна Кореја го прославува 65. роденден на својот лидер Ким Јонг Ил, во ситуација која одбележува и успех во преговорите за елиминација на нуклеарната програма, пренесува МИА.

Јапонија лансира два сателити за набљудување на Кореја

А1

Кристофер Хил – суперстар

Време

Кристофер Хил централна личност во севернокорејските преговори

Утрински

Одбележан роденденот на Ким Јонг Ил

Канал5

Време Дневник Канал5 А1 Вест Време Утрински Вечер

17 поврзани вести »

Ирак повторно ги отвори границите со Сирија и Иран

А1 - 18.02.2007

Ирак денеска повторно ги отвори границите со Сирија и Иран, кои беа затворени во средата поради воведувањето на планот за безбедност во Багдад, јавуваат светските агенции. Четири гранични премини со Иран и два со Сирија денеска повторно беа отворени, истакнал висок претставник на ирачкото ...

Багдад се смирува?

Време

Ирак ги затвори границите со Сирија и Иран

Вест

Ирак ги затвори своите граници со Иран и со Сирија

Утрински

Јапонија воведе санкции за Иран поради неговата нуклеарна програма

Канал5

Време А1 Утрински Време Вест Дневник Вечер А1

16 поврзани вести »

Витанов отпадна за 1,7 секунда

Вест - 16.02.2007

СП ВО АЛПСКО СКИЈАЊЕ ВО ОРЕ, КВАЛИФИКАЦИИ ЗА МАШКИОТ СЛАЛОМ Александар Витанов го делеа четири позиции од настапот на машката слаломска трка на Светското првенство во алпско скијање во Оре, Шведска, закажана за утре. Тој го освои 29.

Витанов 4 места подолу од финалето

Дневник

Нашите скијачи не се пласираа на машкиот слалом

А1

Прво злато за Хосп, второ за Свиндал

Вест

Свиндал и Хосп со одлични втори возења до светското злато во велеслалом

Утрински

Дневник Вечер А1 Дневник Дневник А1 Вест Утрински

16 поврзани вести »