TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-12 - 2007-02-18

Коштуница: СБ ќе отфрли предлог со кој се прекројуваат границите

А1 - 18.02.2007

Српскиот премиер Воислав Коштуница оцени денеска дека Советот за безбедност на ОН ќе го отфрли секој предлог на Марти Ахтисари со кој се прекројуваат границите и се распарчува Србија. Коштуница во изјава за Танјуг укажува дека специјалниот претставник на ОН Ахтисари, во очи на продолжувањето на ...

Србија ќе има голем број амандмани на предлогот на Ахтисари

А1

Борецот во Приштина ќе паѓа во ДУИ

Дневник

Косовскиот парламент ќе расправа за предлогот на Ахтисари

А1

Одбележувањето на границата кон Косово нема да оди лесно

А1

А1 А1 Вест Дневник Канал5 Утрински Вечер Прес А1

48 поврзани вести »

Кометал Ѓорче Петров-ФТЦ Будимпешта 31:28

А1 - 17.02.2007

Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров против ФТЦ Будимпешта ја остварија првата победа оваа сезона во лигата на шампионките. Завршницата во Кале беше драматична зашто кометалки за евро - опстанок преку КПК, мораа да победат со повеќе од три гола разлика, но славеа со 31:28 или со ист резултат со ...

Сега или никогаш за ѓорчепетровки

Утрински

Ѓорчепетровки на поправен

Вест

Сега е денот „Д“

Време

Победа и за Наукович

Дневник

Вечер Прес Време Време Дневник Дневник Дневник Вест Време

21 поврзани вести »

И за лустрацијата важи Уставот

Дневник - 17.02.2007

Уставот е дециден - никој освен судот не може некому да ограничи право на работа, па и на јавна функција. Само судот во законска постапка може да изрече привремена забрана за вршење одредена професија или дејност. И никој друг! Пратениците вчера едногласно го усвоија предлогот за донесување закон ...

Комисија може да сугерира, но не и да забранува

Дневник

Помина првото читање на лустрацијата

Утрински

Лустрација и за новинари?

Време

Зошто треба да се направи ментална лустрација

Време

Вечер Прес Вечер Прес А1 Утрински Утрински Време Канал5 Вечер Прес

20 поврзани вести »

Не чекаат 33 дена фудбалска (анти)пропаганда

Време - 17.02.2007

ФФМ ЌЕ ОДРЖИ ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА 17 МАРТ Повеќе од еден месец агитирање, подметнувања, мачни прес-конференции и обвинувања ја чека македонската фудбалска јавност, откако Управниот одбор на ФФМ закажа генерално собрание на федерацијата за на 17 март, на кое ќе има и точка за гласање доверба на ...

ФФМ оспори три од осумте барања

Дневник

Кривични пријави за иницијаторите

Време

Иницијаторите без поддршка за вонредно собрание на ФФМ

Утрински

Деманти и поддршки од ОФС

Вечер Прес

Вечер Прес Време Утрински Утрински Вест Дневник Дневник Утрински

19 поврзани вести »

Владата незадоволна од одлуката за затворање на случајот „Кингер“

А1 - 18.02.2007

Владата не е задоволна од одлуката на Обвинителството да го запечати досието за падот на претседателскиот „Кингер“ како пилотска грешка. На вчерашната седница Владата решила МВР да продолжи со своите предистражни дејствија и повторно да направи обид да ги разубеди обвинителите да го отворат ...

МВР повторно ќе бара Обвинителството да го отвори случајот со владиниот „Кингер“

Канал5

Обвинителството ги отфрли дополнителните докази на МВР за "кингерот"

Вест

Нема да има нова истрага за несреќата со владиниот „кингер“

Утрински

Одлуката да не се отвора случајот „Кингер“ ги шокира семејствата на загинатите

Канал5

Време Дневник Вечер Прес А1 Вест Време Канал5 Дневник

17 поврзани вести »

Колонијалите ќе се вратат на алваџиските тефтери?

Утрински - 17.02.2007

Во повеќето продавници чековите од тековните сметки се' уште се примаат на одложено плаќање и за плаќање на рати МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Наместо чекови од тековни сметки, дуќанџиите и колонијалните продавници би можеле да се вратат кон алваџиските тефтери, во кои самите ќе го ...

Народна банка знае колку пари има во оптек

Вест

Трговците ги укинаа рабушот и ратите

Дневник

НБМ ја контролира паричната маса

Вечер Прес

Банкарите ја поздравуваат владината одлука за укинување на чековите

А1

Канал5 Дневник Дневник Вест А1 Утрински Вест Дневник

17 поврзани вести »

Дијалогот за деловникот продолжува, разликите бетонирани

Утрински - 14.02.2007

СДСМ предлага законите поврзани со ЕУ да се разгледуваат на посебни седници ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА По завчерашниот бурен собраниски ден и повлекувањето на контроверзната измена на Деловникот, со која требаше да се лимитираат дискусиите на десет минути, странските експерти од Националниот демократски ...

Европските закони ќе се носат експресно

Вест

Деловникот ги врати СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на маса

Дневник

Посебни седници за ЕУ - агендата

Вечер Прес

Амандманите на СДСМ голтнале 15.000 евра

Дневник

Дневник Време Вест Утрински А1 А1 Утрински Дневник

17 поврзани вести »

Ирак повторно ги отвори границите со Сирија и Иран

А1 - 18.02.2007

Ирак денеска повторно ги отвори границите со Сирија и Иран, кои беа затворени во средата поради воведувањето на планот за безбедност во Багдад, јавуваат светските агенции. Четири гранични премини со Иран и два со Сирија денеска повторно беа отворени, истакнал висок претставник на ирачкото ...

Ирак ги затвори своите граници со Иран и со Сирија

Утрински

Јапонија воведе санкции за Иран поради неговата нуклеарна програма

Канал5

Багдад се смирува?

Време

Ирак ги затвори границите со Сирија и Иран

Вест

Време А1 Утрински Дневник Вест Време Вечер Прес А1

16 поврзани вести »

Наставниците поттикнуваат етничка поделба

Дневник - 17.02.2007

Наставниците и нивниот пристап кон наставата се еден од најголемите извори на етничката поделба во образовниот систем во Македонија , покажало двомесечното истражување што го спроведе Центарот за балканска соработка „Љоја“ од Тетово.

Наставниците задоволни по протестниот час

Дневник

Наставниците си го добија превозот

Вест

Успешни протести - наставниците ги добија своите барања

Утрински

СОНК и Министерството за образование постигнаа договор

А1

Канал5 Дневник Вечер Прес Дневник Утрински Време Вест Вечер Прес

16 поврзани вести »

Јапонија лансира два сателити за набљудување на Кореја

А1 - 16.02.2007

Јапонија, денеска, ќе лансира два сателита кои ќе ја набљудуваат нуклеарната активност на Северна Кореја. Сателитите ќе се лансираат и покрај тоа што Пјонгјанг вети дека ќе се разоружа од нуклеарното оружје во замена на економска помош од странство.

Кристофер Хил централна личност во севернокорејските преговори

Утрински

Кристофер Хил – суперстар

Време

Кон крајот на месецов ќе бидат обновени преговорите меѓу Северна и Јужна Кореја

Канал5

Северна Кореја се пишмани?

Време

Дневник А1 Време Вест Утрински Вечер Прес А1 Канал5

15 поврзани вести »