TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

Се избира традиционалната Зимска убавица за 2007

Вечер Прес - 24.02.2007

Традиционалниот избор за Зимска убавица на Македонија во организација на модното студио "Црнокрак" и ски-центарот Маврово ќе се случи вечерва со почеток во 23 часот. Во конкуренцијата по титулата Зимска убавица на Македонија за 2007 година учествуваат 12 финалистки, кои освен по стандардните ...

Избор на македонска зимска убавица

Дневник

Избор на зимска убавица во Маврово

Вест

Избор на зимска убавица на Македонија 2007

Време
4 поврзани вести »

Со парите за „хермелините“ АРМ ќе добиеше 12 борбени возила

Време - 22.02.2007

ЕКСПЕРТИТЕ МУ ВОЗВРАЌААТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА Александар Божиновски Дванаесет нови руски борбени возила БМП-3 или 24 половни руски транспортери БТР-80 може да се купат за еден и пол милиони евра, наместо што се дадоа за чудната зделка со прилепски „Еурокомпозит“ со кој се преработените ...

„Еурокомпозит“ и го развил и го надградил оклопниот транспортер

Време

Транспортерот може да се модификува за само 5.000 евра

Време

За зашрафување митралези платени 1,5 милион евра

Време
4 поврзани вести »

Мат и Захробска се слаломски владетели

Време - 19.02.2007

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ОРЕ (ШВЕДСКА) Поранешниот светски првак Марио Мат ја спаси машката селекција на Австрија од срам на Светското првенство во Оре (Шведска) со тоа што одново стана најдобар на планетава. Чешката Шарка Захробска, пак, влезе во историјата на чешкото скијање како прва од таа земја со ...

Захробска со прво злато за Чешка

Дневник

Мат во еден потег

Дневник

Мат и Захробска последни златоносци во Оре

Утрински
4 поврзани вести »

Калиопи ќе пее во чест на " Индекси"

Вест - 20.02.2007

Поп дивата Калиопи во четврток во 20 часот ќе настапи во салата "Ватрослав Лисински" во Загреб. Таа ќе биде дел од концертот "Индекси и пријателите" посветен на починатите членови Даворин Поповиќ и Слободан Ковачевиќ. Калиопи ќе ја пее легендарната песна "Буди као море".

И Калиопи ќе пее за Даворин Поповиќ и Слободан Ковачевиќ

Време

Калиопи ќе настапи во чест на „Индекси“

Дневник

Калиопи ќе пее за Индекси

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Москва опколена со птичји грип

Утрински - 21.02.2007

Во пет реони во Подмосковјето московските ветеринари откриле вирус на птичји грип Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Околу Москва се зголемува бројот на местата во кои кокошките умираат од птичји грип. Во пет реони во Подмосковјето московските ветеринари откриле вирус на птичји грип (Х5Н1).

Птичји грип близу Москва

Вест

Потврдено присуство на птичји грип во Москва

Време

Подмосковље под блокада

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Полска и Чешка подготвени за американскиот штит

Утрински - 21.02.2007

САД побараа од двете земји да бидат домаќини на дел од нивниот одбранбен систем вреден неколку милијарди долари ВАРШАВА - Полска и Република Чешка во понеделникот изразија подгтовеност да прифатат делови од американскиот глобален ракетен одбранбен систем на нивна територија, додека Москва налутено ...

Русија врти ракети кон Полска и Чешка

Време

Полска и Чешка ќе прифатат американски ракети

Вест

Американски против-ракетен штит во Полска и Чешка

А1
4 поврзани вести »

Хелсиншки ја критикува неажурноста на судовите

Утрински - 20.02.2007

Отштета од 90.000 евра треба да исплати македонската држава за девет пресуди што Европскиот суд за човекови права ги донел само во 2006, поради повреда на правото на судење во разумен рок, информира македонскиот Хелсиншки комитет, во најновиот извештај во кој се критикува неажурноста на ...

Македонските судии размислуваат предолго

Вечер Прес

Македонија девет пати казнета во Стразбур во 2006-та

А1

Македонија треба да плати 90.000 евра за девет пресуди на Европскиот суд за човекови права

Канал5
4 поврзани вести »

Имитатор на Буш барал да му удираат клоци

Време - 24.02.2007

ЊУЈОРК, АМЕРИКА Американски актер Марк Мекгауан 72 часа лазел на четири нозе пред зградата на Линколн центарот во Њујорк, облечен и маскиран како американскиот претседател Џорџ В. Буш и ги молел минувачите да го клоцнат по задникот за да се ослободат од стравовите, притисоците и фрустрациите.

Клоцнете го Буш!

Вечер Прес

Скандалозни реклами со Џорџ Буш во САД и Нов Зеланд

А1

Скандалозлни реклами со Џорџ Буш во САД и Нов Зеланд

Канал5
4 поврзани вести »

Запленети патики и облека од познати марки

Вест - 22.02.2007

НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН ДЕВЕ БАИР На граничниот премин Блаце вчера и завчера цариниците откриле и задржале на проверка 1.452 чифта спортски обувки и 4.085 парчиња разна текстилна стока. Обидот за шверц бил откриен при редовна контрола на камиони пријавени за излез од Македонија.

Запленети патики и текстил

Дневник

Запленет камион со шверцуван текстил

Време

Царината заплени патики и текстил

Канал5
4 поврзани вести »

Дел Понте не го менува својот став за напуштање на функцијата

А1 - 23.02.2007

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте во интервју за Танјуг изјави дека нејзината одлука за напуштање на функцијата е дефинитивна и покрај обидите на некои земји-членки на Советот за безбедност при Обединетите нации да ја убедат да остане.

Карла дел Понте не го менува својот став за напуштање на функцијата

Канал5

Дел Понте: Хашкиот трибунал стана неугледен

Вест

Хашкиот трибунал стана неугледен

Утрински
4 поврзани вести »