TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

Векот на чековите продолжен за два месеца

Дневник - 24.02.2007

Банките ќе им издаваат гарантирани чекови на граѓаните до 15 јуни, а чекови ќе се примаат до 15 декември годинава. Ова одлука е донесена од Здружението за банкарство при Стопанската комора на Македонија, а вчера ја соопшти претседателот Глигор Бишев на заедничка прес-конференција со министерот за ...

Чекови до 15 декември

Време

Гарантирани чекови ќе се издаваат до 15 јуни

Утрински

Банките ќе издаваат чекови до 15 јуни

Вест

БАНКАРИТЕ ОДЛУЧИЈА

Вечер Прес

А1 Дневник А1 Канал5 Утрински

10 поврзани вести »

Честитка од Црвенковски до Темелко

Утрински - 22.02.2007

Претседателот Бранко Црвенковски упати писмо со честитки по повод успехот на „Македонска алијанса за европска интеграција“ и изборот на Едмонд Темелко за градоначалник на Општина Пустец, Мала Преспа. - Вашата победа претставува исклучително значаен чекор во насока на натамошно унапредување и ...

Црвенковски му честита на Темелко

Дневник

Темелко, градоначалник на Мала Преспа

Време

Македонците ја освоија власта во Пустец

Дневник

Македонците во Албанија избраа свој градоначалник во Пустец

Утрински

Вечер Прес А1 Време Канал5 Канал5

10 поврзани вести »

Речникот е бедем на македонскиот јазик

Утрински - 22.02.2007

Во МАНУ вчера беше промовиран првиот том од Речникот на црковнословенскиот јазик од македонска редакција НЕВЕНА ПОПОВСКА „Содржината на Речникот на црковнословенскиот јазик од македонска редакција се состои од обработени 29 ракописи, напишани на 10.000 страници и 2.000.000 зборови.

Речникот на црковнословенскиот јазик - бедем за македонскиот јазик

Дневник

Промовиран Речникот на црковнословенски јазик

Вест

Потврда на коренот

Вечер Прес

УНЕСКО: Македонскиот јазик може да исчезне

А1

Дневник Вест Вест Дневник Време

10 поврзани вести »

Горан Пандев беше во почетниот состав за Лацио

А1 - 25.02.2007

Нашиот фудбалски интернационалец Горан Пандев беше во почетниот состав и одигра 64 минути за Лацио кој во италијанското првенство триумфираше на гостувањето кај Каљари со 2:0. Пандев овојпат не погоди, но лацијалите забележаа значајна победа во борбата за место во квалификациите од Лигата на ...

Златниот Пандев Grande Macedone

Време

Хрватска е моќна, но ние мораме да победиме

Вест

Хрватска е силна, но ние мораме да победиме

Време

Хрватска е моќна, но мора да победиме

Дневник

Вечер Прес Вест Време Утрински Вечер Прес

10 поврзани вести »

Шампионот на работ на амбисот

Вест - 23.02.2007

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Ливерпул направи пресврт за да победи со 2:1 кај актуелниот шампион Барселона во средата, додека италијанскиот лидер Интер беше задржан на 2:2 од уште еден шпански тим, Валенсија, во првите осминафинални натп Ливерпул направи пресврт за да победи со 2:1 кај актуелниот шампион ...

„Тепачите“ го тепаа европскиот првак

Дневник

Бенитес го надмудри Рајкард

Вечер Прес

Ливерпул три меча не примил гол на „Камп Ноу“

Време

Една сламка на спасот за двата последни европски шампиона

Утрински

Дневник Вест Вечер Прес Утрински Вечер Прес

10 поврзани вести »

Почна пријавуњето на тутунот

Вечер Прес - 24.02.2007

Тутунопроизводителите од вчера можат да го пријават своето производство во подрачните единици на Министерството за земјоделство, според местото на производство. Според Законот за тутун и тутунски производи сите заинтересирани производители на тутун, по пријавувањето треба да добијат картони за ...

Исплатата на тутунот продолжи

Време

Тутунарите пак протестираа

Дневник

Започна исплатата за тутунот во Комбинатот во Прилеп

А1

Пак доцни исплатата на тутунот

Вест

Време Утрински Дневник А1 Канал5

10 поврзани вести »

Стразбур го зголемува притисокот против Софија за ОМО „Илинден“ - ПИРИН

Утрински - 22.02.2007

Исплатата на отштетата за партијата на Македонците не е исполнување на пресудата, потребна е и регистрација, вели Советот на Европа Од нашиот дописник ТОНИ ГЛАМЧЕВСКИ Стразбур - Досието ОМО „Илинден“ - ПИРИН кое се наоѓа пред Комитетот на министрите на Советот на Европа, од состанок до состанок ...

Нема прашок за бугарскиот срам

Дневник

Бугарскиот суд одби да ја регистрира ОМО „Илинден“ - ПИРИН

Утрински

ОМО „Илинден“-ПИРИН ќе се жали во Стразбур

Време

Валкана пропаганда на бугарски Фокус

Дневник

Вечер Прес А1 Канал5 Вест

9 поврзани вести »

Меркел бара Палестинците да ги исполнат условите на Четворката

Вест - 24.02.2007

БЕРЛИН, 24 февруари (Ројтерс) - Германија, којашто претседава со Европската унија, вчера апелираше до новата палестинска влада на единство да ги исполни трите услови што ги поставија мировните преговарачи од Четворката за Блискиот Исток.

Мисијата на Рајс неуспешна

Вест

Средба на Рајс, Олмерт и Абас

Утрински

На Израел и Палестина ни Рајс не им помага

Вечер Прес

Рајс: Израелците и Палестинците се за мирно решение

А1

Утрински Канал5 Вест Вечер Прес

9 поврзани вести »

Ревизорите ќе утврдуваат како биле чувани лековите

А1 - 21.02.2007

Ревизорите допрва ќе утврдуваат како биле чувани и колку лекови од стоковите резерви биле расходувани минатата година. Податоците се обработуваат. Откако во 2005-та утврдиле, дека Бирото за стокови резерви располага со лекови, кои не се неопходни, побарале листа на приоритетни лекови.

Лекови против астма од стоковни резерви

Вест

Нема државни резерви од лекови со изминат рок

Дневник

Државната резерва на спрејови на „Македонија лек“ ќе се даде на пациентите

Утрински

Немаме лекови со поминат рок

Вечер Прес

А1 Канал5 Вечер Прес А1

9 поврзани вести »

Чочоровска и Смиленски заглавени во српските правни лавиринти

Вечер Прес - 24.02.2007

Станислава Чочоровска-Полетан ќе остане во притвор во Белград најмалку до крајот на март, додека Методија Смиленски нема да биде екстрадиран пред почетокот на мај, велат надлежните во Србија Македонското судство ги очекува, а постапките за екстрадиција на Станислава Полетан-Чочоровска и на Методија ...

Чочоровска два пати добила канти поликолор од Венецуела

А1

Одбиена жалбата, Чочоровска останува во притвор

Дневник

Одбиена жалбата на Чочоровска за продолжениот притвор

Вест

Екстрадицијата на Чочоровска и на Смиленски тапка во место

Време

Вечер Прес А1 Канал5

8 поврзани вести »