TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

Наместо пресуда, повторно судење

Вест - 20.02.2007

ПРЕОТВОРЕН СЛУЧАЈОТ КМЕТОВСКА Обвинетите Д-р Митко Караѓозов, д-р Александар Јосифов и д-р Борче Антевски вчера не се појавија во Основниот суд 1 во Скопје каде требаше да се соопшти пресудата за случјот Кметовска. Но наместо пресуда судечкиот судија соопшти дека претресот ќе се преотвори и ќе се ...

Ново вештачење наместо пресуда

Дневник

Наместо пресуда ново вештачење

Време

Наместо пресуда, повторно утврдување доказ

Вечер Прес

Судот одлучи да отвори нова доказна постапка за Кметовска

А1

Дневник Канал5

7 поврзани вести »

Јавното обвинителство ни фрла песок в очи

Време - 22.02.2007

СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД БАРАЊЕТП НА НОВА ИСТРАГА ЗА ПАДОТ НА „КИНГЕРОТ“ Стојанка Митреска Македонија мора да отвори нова истрага со оглед на тоа што станува збор за македонски авион, без разлика што се случила несреќата на туѓа територија и затоа што се уште има многу ...

Нема пречка за увид на МВР во досието за „кингерот“

Дневник

Полицијата ќе го истражува падот на „кингерот“ на слепо

Дневник

Владата не се откажува од истрагата за паднатиот „кингер“

Утрински

Случајот "кингер" не е затворен

Време

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Пет евра за потпис

Вест - 23.02.2007

МАЛИТЕ ПАРТИИ НА МАКА ДА СОБЕРАТ 1000 ЧЛЕНОВИ Малите партии членови позајмуваат од поголемите партии, а на социјално загрозените граѓани им нудат најмалку по пет евра за потпис за членство Малите вонпарламентарни партии се на мака како наместо досегашните петстотини, да соберат најмалку илјада ...

Лидерите не може да плаќаат глоба

Дневник

Партиското членство стравува од државните институции

Време

Потписите за партиите ќе стигнат и во Стразбур

Дневник

Над 1.000 вмровци се пререгистрираа

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Шеиците од Катар доаѓаат во Македонија

Вест - 24.02.2007

Катарска делегација следната недела доаѓа во Македонија лично да се увери во условите за инвестирање што неделава во Катар им ги презентираа вицепремиерот Живко Јанкуловски и министерот за странски инвестиции Глигор Ташковиќ.

Вишокот јагнешко ќе оди во Катар

Дневник

Катар ќе отвори банка во Македонија

Вечер Прес

Македонија ќе извезува јагнешко месо во Катар

А1

И Катар сака да отвори бензински пумпи во Македонија

Вест

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Се оддалечуваме од НАТО

Дневник - 23.02.2007

По застојот во исполнувањето на обврските и на критериумите за вклучување во ЕУ, претставници на меѓународната заедница се загрижени и за интеграцијата на земјава во НАТО . Ваквите забелешки биле изречени на вчерашниот работен ручек на претседателот Бранко Црвенковски, со евроамбасадорот Ерван ...

Црвенковски на работен ручек со Фуере и Шифтар

Вечер Прес

Дијалогот не треба да биде медиумска атракција

Време

Фуере

Утрински

Фуере: Партиите сами да водат дијлог

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Митрески ја пропушта Хрватска

Вест - 23.02.2007

ПОВРЕДАТА НА ЗГЛОБОТ НЕ БИЛА НАИВНА Игор Митрески нема да може да и помогне на нашата репрезентација на квалификацискиот натпревар за Европското првенство 2008 против Хрватска, што се игра на 24 март на "Максимир" во Загреб. Столбот на одбраната на нашиот национален тим и на Енерги Котбус го ...

Игор Митрески отвори дилема кај Катанец

Дневник

И. Митрески неизвесен за Загреб

Вечер Прес

Пандев и Новески во тимовите на колото

Дневник

Среќа во несреќа за Игор Митрески

Време

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Чејни загрижен од силата на кинеската армија

Утрински - 24.02.2007

СИДНЕЈ - Американскиот потпретседател Дик Чејни вчера изрази загриженост во врска со зајакнувањето на кинеската армија, а исто така се посомнева дали Северна Кореја ќе ги исполни своите обврски во неодамнешниот нуклеарен договор.

Дик Чејни ги критикува кинеските власти

А1

Дик Чејни ги критикува кинеските власти

Канал5

Чејни: Американците нема да поддржат повлекување од Ирак

Канал5

САД ќе се вратат од Ирак со чест

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Неморалот, сомнежот и хуморот се вечни

Вест - 22.02.2007

ПРЕМИЕРА НА "БОЛВА ВО УВО" ВО МНТ Премиерата на претставата на Жорж Фејдо "Болва во уво", која во Македонскиот народен театар ја поставуви Бранко Ставрев беше завчеравечер, по 100 години од нејзината праизведба во Париз. Премиерата на претставата на Жорж Фејдо "Болва во уво", која во Македонскиот ...

По се' изгледа, „Болва в уво“ ќе биде долговечна и во МНТ

Утрински

Болвата... го продолжува векот

Вечер Прес

„Болвата“ доживеа стотка

Дневник

„Болва во уво“ во МНТ

Време

Вечер Прес Вест

7 поврзани вести »

Искршена спомен плоча од НОВ

Дневник - 21.02.2007

Непознати вандали завчера ноќта ја искршиле мермерната спомен-плоча од Народноослободителната војна (НОВ), која беше поставена пред зградата на синдикатот во центарот на Охрид . Спомен-плочата им е посветена на 15 борци од НОВ, кои во ноември 1941 година бугарскиот воен суд во Охрид ги осуди на ...

Искршена спомен-плоча од НОБ

Вест

Искршена спомен-плочата на осудените од Бугарите

Утрински

Искршена спомен-плоча од НОВ

Вечер Прес

Искршена спомен-плочата на Лазар Колишевски

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Најмалку 40 загинати при експлозија пред колеџ во Багдад

А1 - 25.02.2007

Најмалку 40 лица загинаа, а 35 се повредени денеска при самоубиствен бомбашки напад пред влезот на Колеџот за бизнис администрација и економија во источниот дел на Багдад. Како што соопшти ирачката полиција, нападот се случил кога бомбаш-самоубиец го активирал експлозивот поставен во автомобилот со ...

Најмалку 20 загинати при експлозија пред колеџ во Багдад

Канал5

Во смрт и со отровен гас

Вечер Прес

Шест лица загинаа во експлозија на цистерна во Ирак

А1

При експлозија на цистерна во Ирак загинаа шест лица и повеќе од сто се повредени

Канал5

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »