TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

Цигарите „карелија“ во печка, виновници нема

Време - 24.02.2007

ПО ЗАПЛЕНАТА НА ГП „БОГОРОДИЦА“ Како што веќе информиравме царинските работници, на 13 овој месец на граничниот премин „Богородица“, задржаа два камиони полни со цигари „карелија“ под сомнение дека станува збор за шверц. Во документацијата презентирана од возачите на задржаните камиони ...

Царината реши да ги заплени шверцуваните цигари „карелија“

Време

Запленети цигари вредни 300.000 евра

Вест

Одземени цигари вредни 300.000 евра

Вечер Прес

Забраната за пушење во затвори поттикнала шверц на цигари

А1

Време

6 поврзани вести »

Пронајден „мерцедесот“ на министерот Маневски

Дневник - 23.02.2007

Осомничени за кражбата се скопјаните С.Р. (20) и Ф.Р. (20) кои учествувале во неколку кражби на автомобили Службениот „мерцедес“ на министерот за правда Михајло Маневски, кој беше украден пред две недели во центарот на Скопје, е пронајден завчера во Дебар.

Пронајден украдениот "мерцедес" на министерот Маневски

Вест

Најден "мерцедесот" на Маневски, фатени двајца крадци

Вечер Прес

Мерцедесот на Маневски пронајден во Дебар

А1

Познати крадците на Мерцедесот на Маневски

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Камбек на "Регина" со Елена Ристеска

Вест - 23.02.2007

По петнаесет години пауза, сараевската група "Регина" се врати на музичката сцена со новиот албум " Све могу ја" , чија промоција беше завчеравечер во скопската дискотека "Б 2". Специјална гостинка на промоцијата на "Регина" беше поп пејачката Елена Ристеска со која бендот го испеа дуетот " Љубав ...

Промовиран албумот на „Регина“

Дневник

Регина пред македонската публика

Вечер Прес

„Све могу ја“ на „Регина“ во „Б2“, Елена гостинка

Време

Сараевската група "Регина" во "Б 2"

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Џоли и Пит ќе ...

Вест - 24.02.2007

Хо Ши Мин - Бред Пит и Анџелина Џоли ќе посвојат уште едно дете, но овој пат од Виетнам, пишува весникот "УС викли". Според весникот, најпознатата актерска двојка веќе го предала барањето за посвојување дете од градот Хо Ши Мин и сега чекаат одговор.

Анџелина Џоли се изгладнува

Вечер Прес

Анџелина Џоли и Бред Пит ќе присвојат дете од Виетнам

А1

Анџелина и Бред на прошетка

Вечер Прес

И Бред Пит се соблече

Вечер Прес

Вечер Прес

6 поврзани вести »

УНМИК и КФОР нема да дозволат македонски групи да демонстрираат во Косово

А1 - 25.02.2007

Косовската полиција, УНМИК и КФОР нема да дозволат повторување на насилните демонстрации во Приштина, каде учествуваа и македонски Албанци. Властите од Приштина се децидни, дека пред најавените протести за 3 март ќе ги стопираат сите автобуси од Македонија на самата граница.

УЧК го бомбардира УНМИК во Приштина

Вест

Нова ОВК разнесе три возила на УНМИК

Дневник

Пак експлозија во Приштина

Вечер Прес

Експлозија во Приштина, нема повредени

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Базенот се полни со вода

Вечер Прес - 23.02.2007

Но, и покрај тоа тој ќе биде затворен за пливачите, бидејќи хлоринаторната станица беше неодамна затворена по налог на ЈПССО По неколкумесечна пауза, базените во Олимписки почнаа да се полнат со вода. И покрај тоа, тие ќе бидат затворени за пливачите и ватерполистите, бидејќи хлоринаторната станица ...

Олимпискиот базен почнува да се полни

Дневник

Олимпискиот базен ќе се отвори идната недела

Утрински

АД"Полет" до среда да го отвори Олимписки

Вест

Олимписки базен да се отвори до среда!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Со стипендии од Владата да се надмине недостигот од ИТ кадри

Време - 24.02.2007

СРЕДБА НА ССК Недоволниот број едуцирани кадри и немањето конкуренција во телекомуникацискиот сектор се основните проблеми со кои се соочува македонското информатичко општество (ИО), посочија денеска членовите на комората за информациско комуникациска технологија (ИКТ) при Сојузот на стопанските ...

Владата ќе додели 125 стипендии за информатичари

Вест

Македонија има недостиг од образовани информатичари

Утрински

На информатичките фирми им фалат образовани кадри

Дневник

Домашните ИТ експерти бараат еднаков третман со странската конкуренција

А1
5 поврзани вести »

Пијано момче паднало од тераса на трети кат

Утрински - 20.02.2007

КУМАНОВО КУМАНОВО - Никој од соседите во станбената зграда број 2 на улицата „Бранко Богдански - Гуцман" во кумановската населба Гоце Делчев не знаеше да објасни како 18-годишниот Јосиф Лазаревски паднал од терасата на третиот кат, при што се здобил со сериозни повреди во пределот на главата.

Одејќи на гости преку тераси паднал од трети кат

Вест

Паднал од тераса и ја повредил главата

Време

Паднал од први кат прекачувајќи се по тераси

Дневник

Паднал од втори кат прекачувајќи се кај соседот

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Со социјална помош финансирала кампања на СДСМ

Време - 21.02.2007

КРИВИЧНА ПРИЈАВА Поранешна директорка на Центарот за социјални работи во Кочани била осомничена дека за себе зела околу 100.000 денари, пари што биле наменети за социјална помош, соопшти кочанската полиција. Против осомничената директорка вчера била поднесена кривична пријава со која таа се товари ...

Пари за социјалците ги скараа СДСМ и МВР

Дневник

Кампања на СДСМ финансирана со пари од социјална помош

Вечер Прес

Кривични пријави за петмина локални функционери од Кочани

А1

Кривични пријави против пет лица од Кочани за злоупотреба на службената положба

Канал5
5 поврзани вести »

Почина петкратниот Ол стар НБА играч Денис Џонсон

А1 - 23.02.2007

На крајот од спортскиот блок и тажната вест за смртта на петкратниот Ол стар НБА играч Денис Џонсон. Тој почина денеска на 52 годишна возраст. Причините за смртта ќе бидат дополнително утврдени. Џонсон беше еден од најдобрите играчи во неговата генерација, освои шампионска титула со Сиетл во 1979 ...

Уживање и џекпот во Лас Вегас

Дневник

Западот го порази Истокот, титулата МВП за Коби Брајант

Утрински

Запад победува и урива рекорди

Вечер Прес

Коби Брајант повторно е МВП на Ол стар викендот

А1
5 поврзани вести »