TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-03-31 - 2008-04-06

О`Нил: Да продолжи соработката со НАТО и дијалогот со Грција

А1 - 06.04.2008

Да продолжи соработката со НАТО, дијалогот со Грција и барањето поддршка за влез во Алијансата од земјите членки, се трите клучни чекори што треба да ги преземе македонската Влада по самитот во Букурешт, смета поранешниот преговарач за името на Македонија, амбасадорот Робин О`Нил.

95% Грци го одобруваат ветото

А1

Мнозинство Грци го одобруваат ветото за Македонија во НАТО

Канал5

О`Нил: Македонската Влада да ги продолжи соработката со НАТО и дијалогот со Грција

Канал5

ДУИ: Македонија да продолжи со ангажманите за влез во НАТО и почеток на преговори со ЕУ

Канал5

Канал5 Макфакс А1 А1 А1 А1 Утрински Утрински

344 поврзани вести »

„Самоопределување“ најави демонстрации за 9. мај

Макфакс - 06.04.2008

Приштина Косовското движење „Самоопределување“ за 9. мај закажа демонстрации во Приштина, против одржувањето на српските локални избори во Косово, закажани на 11. мај. Водачот на движењето Албин Курти од граѓаните на Косово денеска побара масовно учество во демонстрациите.

„Коха“: Безбедносните служби на Косово подготвени до 2010 година

Макфакс

Тачи: Помирување со Србија по изборите

Макфакс

Србија одлучи на 11 мај да се гласа на Косово

Вест

Косовската влада со план за евроинтеграција

Вест

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес Време Канал5 Дневник

46 поврзани вести »

Потребни се паралелки за уште 2. 000 ученици

Време - 05.04.2008

СПОРЕД МИНИСТЕРОТ РУШИТИ Нема слободни места за упис во средните училишта за 765 ученици кои учат на турски јазик, 333 осмоодделенци кои посетуваат настава на српски јазик, а за учениците со настава по албански јазик не се доволни дополнително предвидените 614 места.

Конечен конкурс за средно ќе излезе следната недела

Дневник

Рушити прифати 12 оставки од Комисијата

Вечер Прес

Министерот не го поништи конкурсот самоволно

Утрински

Албанска паралелка ќе се отвора и во Велес

Утрински

Дневник Време Вечер Прес Време Дневник Утрински Утрински Вест

30 поврзани вести »

Брејда: Стабилизирањето на инфлацијата може да ја чини економијата

А1 - 06.04.2008

„Признавам дека резултатите од економскиот раст не се подеднакво распределени поради високата стапка на невработеност“, изјави во интервјуто за А1 Џозеф Брејда, професор во државниот универзитет во Аризона и владин советник за финансии. Минатиот месец двоцифрена инфлација во земјава.

Граѓаните сами ја зголемуваат инфлацијата

Време

Владата тврди дека не може да влијае врз инфлацијата

Утрински

Владата и' се препушта на увезената инфлација

Дневник

Здравиот живот скапо ќе не чини

Време

Вест Вечер Прес Утрински Дневник Вест Дневник Време Вечер Прес

25 поврзани вести »

Четвртина Германци бојкотираат кинески производи поради Тибет

Макфакс - 06.04.2008

Берлин Речиси една четвртина од Германците ги бојкотираат кинеските производи, во знак на протест поради насилното задушување на бунтот на Тибет. Ова го покажа истражување на јавното мислење во Германија, според чиишто резултати, кинеските производи ги бојкотираат околу 23 насто од Германците.

Саркози поставува услови за ОИ

А1

Да ви кажам за вистинскиот Тибет

Дневник

Кина најавува контакти со претставник на Далај-лама

Макфакс

Странските туристи повторно во Тибет

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Време Макфакс Макфакс Вечер Прес А1

22 поврзани вести »

Се предлага и трета паралелка на албански јазик во Битола за учениците од Преспа

Канал5 - 06.04.2008

По корекциите на конкурсот за запишување во средните училишта кој првично предвидуваше една паралелка на албански јазик во Битола, а потоа бројката се коригираше во две паралелки, сега од здружението за образование и наука “Конгреси Башкими” велат дека во Битола ќе има потреба и од трета паралелка ...

Проститутки и питачи не ја илустрираат Битола реагираат Битолчани по грчка репортажа за градот

Канал5

Букурешт-втора клапа

Капитал

“Нудиме квалитетно образование во меѓународен амбиент”

Капитал

Стандарди кои на македонските компании ќе им ги намалат непланираните трошоци

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

22 поврзани вести »

Тадиќ побара хашкиот Трибунал итно да ја обжали ослободителната пресуда за Харадинај

Канал5 - 06.04.2008

Претседателот на Србија Борис Тадиќ побара од обвинителството на Хашкиот трибунал што поскоро да ја обжали пресудата на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, донесена во четвртокот. Белград, 6 април (МИА) - Претседателот на Србија Борис Тадиќ побара од обвинителството на Хашкиот трибунал ...

Хаг со обвинение за притисоци против сведок во случајот Харадинај

Макфакс

Тадиќ: Ослободувањето на Харадинај „скандалозно“

А1

Хашкото обвинителство ќе ја преиспита пресудата за Харадинај

Утрински

Во Белград огорченост, во Приштина славење

Време

Вест Утрински Макфакс Вечер Прес Утрински Време Канал5 Дневник

21 поврзани вести »

Караманлис одбегнува средба со Нимиц

Макфакс - 06.04.2008

Атина Грчкиот премиер Костас Караманлис, кој упорно апелира на изнаоѓање брзо решение за името, не е подготвен да има средба со медијаторот Метју Нимиц, пишува печатот во Атина. На прашање дали е закажана средба на Караманлис со Нимиц, кој по посетата на Скопје, во петок се очекува во Атина, извори ...

Нимиц планира нов предлог за името по Велигден

Макфакс

Македонија ги продолжува разговорите за името

Макфакс

Консултации пред средбата со Нимиц

Макфакс

Претстојните средби со Нимиц - состанок на “слепо“

Макфакс

Макфакс Макфакс Вест Дневник Утрински Макфакс Макфакс А1

21 поврзани вести »

Продолжува паниката на Љубљанската берза

Макфакс - 06.04.2008

Љубљана Нов голем пад е регистриран денеска во тргувањето на берзата во Љубљана, каде продолжи паниката што ги зафати акционерите во понеделникот, а веќе „исчезнаа“ 1,1 милијарди евра. По црниот понеделник на Љубљанската берза, уследи уште поцрн вторник, при што, индексот СБИ20 падна за нови 4,56 ...

Букурешт го симна, Буш го подигна нашиот берзански индекс

Утрински

Инвестициски фондови во време на криза на берза

Канал5

Берзата се стабилизира, нови компании доаѓаат

Време

Се стабилизираат состојбите на берзата

А1

Утрински Дневник Време Вест Вечер Прес А1 Канал5 Утрински

19 поврзани вести »