TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Државните кредити –гол популизам или спас за невработените?

Капитал - 11.01.2008

Ефектите од новата владина програма за самовработување Државните кредити –гол популизам или спас за невработените? Владата одлучи годинава од буџетот да одвои шест милиони евра и на секој невработен кој сака да отвори свој бизнис да му даде кредит од три илјади евра.

Сакам да го сочувам курсот на Путин

Капитал

Microsoft се подготвува за „постгејтовска ера”

Капитал

Допрва не очекуваат поскапувања!

Капитал

Pepsi го води Индијка, а Coca- Cola ќе ја управува Турчин

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

52 поврзани вести »

САД и Германија се договориле да признаат независност на Косово

Дневник - 12.01.2008

САД и Германија се договориле да ја признаат независноста на Косово еднострано прогласена од парламентот во Приштина, а потоа ќе ги повикаат другите европски држави да го следат нивниот пример, тврди весникот „Њујорк тајмс“. Цитирајќи неименувани европски функционери, њујоршкиот весник истакнува ...

ССК: Грешка е ако немаме економска стратегија за Косово

Време

Новиот косовски премиер најави независност

Дневник

Њујорк тајмс: САД и Германија се договориле да го признаат Косово

Канал5

Тачи избран за премиер на Косово, а Сејдиу за претседател

Утрински

Вест Време Вечер Прес Вечер Прес А1 Дневник Време Време

35 поврзани вести »

Буш најави повлекување на 20.000 војници од Ирак

А1 - 12.01.2008

САД до јули идната година од Ирак ќе повлечат околу 20.000 војници, а натамошното повлекување ќе зависи од препораката на војската, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш, за време на посетата на Кувајт. „За дополнителното повлекување ќе биде одлучено врз основа на препораките на ...

Нов гаф на американскиот претседател

Канал5

Буш задоволен од преговорите со Израел

Вест

Буш најави повлекување на 20.000 американски војници од Ирак

Канал5

Израелците и Палестинците ги одврзаа ќесињата за Буш

Дневник

Канал5 Утрински Вест Дневник Вечер Прес А1 Вест Време

32 поврзани вести »

Пронајдени црните кутии од хеликоптерот

А1 - 13.01.2008

Пронајдени се трите црни кутии од хеликоптерот на АРМ што вчера се урна кај Катланово, при што загинаа 11 војници. Во црните кутии се снимаат техничките параметри на леталото и говорната комуникација меѓу пилотите и контролорите на летањето.

Објавени имињата на загинатите припадници на АРМ

А1

Хеликоптерот експлодирал по уривањето

А1

Телата на загинатите мировници префрлени во судска медицина, истрагата за несреќата е во тек

Канал5

Мисијата на ОБСЕ им изрази сочувство на блиските на настраданите во хеликоптерската несреќa

Канал5

Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 А1

30 поврзани вести »

Тирана вели дека одлуката за визите била „парадоксална“

Утрински - 12.01.2008

Албанија притиска на сите начини Македонија да ја смени одлуката за визите Албанскиот претседател Бамир Топи ја нарече „избрзана и парадоксална“ одлуката на нашата земја вадењето визи за албанските државјани да го пресели од границата во македонската амбасада во Тирана.

Груевски и Тачи разговараа за визите

Време

Албанија бара ист визен аршин како и за Србија

Дневник

Албанците добија уште еден месец

Вечер Прес

Албанија ќе биде изземена од новата процедура за визи

А1

А1 А1 Време Канал5 Време А1 Време Дневник

25 поврзани вести »

Еленовски: Голема трагедија, голем шок

Канал5 - 12.01.2008

Голема трагедија, голем шок, изјави по поповод несреќата на хеликоптерот на АРМ кај Катланово министерот за одбрана Лазар Еленовски, кој е на пат од Кувајт за Македонија. Скопје, 12 јануари (МИА) - Голема трагедија, голем шок, изјави по поповод несреќата на хеликоптерот на АРМ кај Катланово ...

Министерот Еленовски во Кабул

Дневник

Средби на Еленовски во Кабул

Утрински

Македонија е пријател на Авганистан

Вечер Прес

Еленовски во посета на македонските мировници во Кабул

Утрински

Вест Време Дневник Време Канал5 Вечер Прес А1 Канал5

24 поврзани вести »

Поскапе такси-превозот во Штип

Дневник - 12.01.2008

Штипските такси-превозници од вчера возат по нови, повисоки цени, одобрени од Советот на Општината. Досега такси-превозниците за старт наплатуваа по 30, а за поминат километар по 15 денари. Со новите цени стартот чини 40, а поминат километар 20 денари.

Таксистите вртат на излижана плоча

Утрински

Таксистите и Градот се договорија, штрајкот ставен во мирување

Утрински

Градот се откажа од унифирарање на такси - возилата

Вест

Унифицирањето на такси-возилата ќе чека

Дневник

Дневник Време Вечер Прес А1 Вест Утрински Дневник Канал5

24 поврзани вести »

Ракометарите ја совладаа Бугарија со 41:24

А1 - 12.01.2008

Најдобрите македонски ракометари и вторпат подобри од Бугарија, овој пат многу поубедливо отколку во средата, во средбата што означи половина од претквалификацискиот циклус. Со 41:24, славеше нашиот национален состав во реваншот со бугарите во салата Кале во Скопје, што беше и единствена посилна ...

Казни за одговорните за „случајот Лазаров“

Време

Враќањето на Кире дополнителен поттик

Вест

Лазаров се враќа за Португалија!

Утрински

Спротивно од Варна - сериозно од првата минута

Време

Време Дневник Вечер Прес А1 Вест Време Дневник Утрински

23 поврзани вести »

Германската полиција се' уште не распишала потерница за Шефкие Јакупи

Утрински - 12.01.2008

Полицијата пронајде траги од крв на електричен сечач за леб, со кој веројатно било искасапено телото на убиениот сопруг ГОРАН АДАМОВСКИ Германскиот Интерпол се' уште нема распишано меѓународна потерница по кичевчанката Шефкие Јакупи, осомничена дека го убила и искасапила својот сопруг Абаз Јакупи ...

Германија издаде меѓународна потерница по Шефие

Дневник

Шефие се лекува во болницата во Демир Хисар

Дневник

Шефије Јакупи е во психијатриската болница во Демир Хисар

Вест

Жената-убиец е во душевната болница

Време

Канал5 Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Утрински Време

21 поврзани вести »

„Силмак“ не може да го рестартира производството

Време - 11.01.2008

ПО НАЈНОВАТА ВЛАДИНА ПОНУДА ЗА СТРУЈА ЗА ГОЛЕМИТЕ ПОТРОШУВАЧИ Се надеваме дека Владата ќе размисли и ќе ги промени условите за испорака на струја за големите потрошувачи, бидејќи со сегашната понуда „Силмак“ не може да го рестартира производството, вели Борко Андреев, помошник-генерален директор во ...

На продажба струја што ја нема

Утрински

Дел од индустријата ја одби Владата

Дневник

Силмак почна со откази

Канал5

Владата нуди на продажба струја што ја нема!?

Утрински

Вечер Прес А1 Утрински Вест Време Дневник Канал5 Макфакс

20 поврзани вести »