TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Кометал поразен од Хипо

А1 - 11.01.2008

Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров со пораз од 34:24 (20:7) го завршија годинешниот настап на ракометната Евро сцена. Македонските претставнички лошо влегоа во натпреварот, дозволувајќи разлика од 8 голови уште на самиот старт, што во понатамошниот дел од мечот беше повеќе од доволно и само ...

Надежта последна умира за Кометал Ѓорче Петров

Утрински

Скопјанки бараат барем реми за надеж

Време

Кометалки сакаат сонот да стане јаве

Дневник

Имаме право да сонуваме

Вечер Прес

А1 Дневник Утрински Време Дневник Вечер Прес А1

12 поврзани вести »

Македонија е се поблиску до покана за НАТО

А1 - 13.01.2008

Македонија е се поблиску до покана за НАТО, единствен проблем и евентуален кочничар е името. Дефинитивната политичка одлука ќе се донесе во март. Во тој контекст е и најновиот извештај на Северноатлантскиот совет следната недела, кога доаѓа и премиерот Груевски со шефот на дипломатијата Милошоски, ...

Грците ги чекаме со високи надежи од Брисел

Време

Чекајќи го НАТО

Утрински

Вашингтон со покана за НАТО, Нимиц со нов предлог

Време

„Етнос“_ САД подготвуваат покана за членство на Македонија во НАТО

Утрински

Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Макфакс

10 поврзани вести »

Субвенциите за земјоделство во САД под лупа на СТО

А1 - 13.01.2008

Светската трговска организација, по барање на Канада и Бразил, почнува постапка за да докаже дека субвенциите во Америка се превисоки, со што се создава нелојална конкуренција. Под лупа на СТО ќе бидат субвенциите за пченица, пченка, ориз и други земјоделски култури, кои се предвидени за ...

Можни се корекции на субвенциите за земјоделството

Утрински

Можно е зголемување на субвенциите за земјоделците

Вест

Можни измени на субвенциите за аграрот

Дневник

Многу земјоделци извисија со субвенциите

Вест

Утрински А1 Утрински Канал5 Макфакс

10 поврзани вести »

Јанша помангуп од Саркози!

Вечер Прес - 11.01.2008

Јанез и Уршка Бачовник прв пат во јавноста излегле заедно пред една година за време на државна прослава во Цанкарјевиот дом во Љубљана Досегашната придружничка на словенечкиот премиер Јанез Јанша, 28-годишната Уршка Бачовник и официјално стана негова свршеница.

Грција се плаши од Словенија

Време

Македонија невидлива и во словенечката агенда за ЕУ

Утрински

Прва оставка по скандалот со протекување на информации во Словенија

Макфакс

Босанскиот проблем е најсериозен за Западен Балкан

Дневник

Макфакс Макфакс Вечер Прес Канал5 Макфакс

10 поврзани вести »

Продолжува истрагата за убиството на „тигарот“

Дневник - 09.01.2008

Полицијата нема нови детали од истрагата за убиството на полицискиот „тигар“ Зоран Марковски (41) и за ранувањето на неговите колеги М.С.(36) и Г.М. (34) во четвртокот, во скопската населба Автокоманда. Единствениот приведен за случајот, автомеханичарот А.С.

Автомеханичарот пуштен на слобода

Вечер Прес

МВР не соопштува дали има нови сознанија за нападот врз полицискиот џип во Автокоманда

Канал5

Ослободен сопственикот на „вектрата“ од која беше пукано во „тигрите“

Утрински

Ако прозборам - мртов сум

Време

Вест Дневник Вечер Прес А1 Канал5

10 поврзани вести »

Меѓународен конкурс за спомен-куќата на Тоше на Гумење

Вест - 09.01.2008

ДО 15-ТИ ОВОЈ МЕСЕЦ Локацијата на Гумење за изградба на спомен-куќата е по желба на родителите, зашто, како што велат од семејството Проески, во последните две години Тоше го меркал објектот и имал желба да го откупи за да направи На површина од 700 квадратни метри, на местото од сегашниот објект ...

Меѓународен конкурс за спомен куќа на Тоше

Време

Наскоро меѓународен конкурс за Спомен-куќата на Тоше

Утрински

Истражниот судија од хрватската полиција го бара џипот во кој загина Тоше Проески

Канал5

На Гумење ќе се гради спомен-куќа за Тоше

Вечер Прес

А1 Вест Канал5 Вечер Прес А1

10 поврзани вести »

За 3.000 евра организирале илегален премин на границата

Утрински - 12.01.2008

Тројца радовишани и двајца струмичани добија кривични пријави, бидејќи помагале за илегално минување на македонско - грчката граница. Радовишаните А.У. (27), У.Ш. (34) и А.Ј. (31) и струмичаните Т.Д. (30) и С.З. (33) во октомври минатата година за 3.000 евра им помагале на тројца Македонци илегално ...

Притворени петмина шверцери на илегалци

Вест

За илјада евра за илегален пат

Вечер Прес

Депортирани албански илегалци

Вечер Прес

Петмина притворени за организирање на илегални преминувања

А1

Дневник Утрински Вечер Прес Време Утрински

10 поврзани вести »

Повлечена интерпелацијата за Јанкуловски

Дневник - 12.01.2008

ДПА вчера го повлече од Собранието барањето за интерпелација за вицепремиеротЖивко Јанкуловски, кој е од НСДП. Во ДПА велат дека се откажале од барањето за смена на Јанкуловски во интерес на законите од европската агенда. Партијата ја поднесе интерпелацијата бидејќи била незадоволна од пласманот на ...

МВР и Интерпол имаат одлична соработка

Дневник

Соработката на Интерпол со МВР е одлична

Утрински

Да се зајакне безбедноста на границите

Вечер Прес

Соработката на Интерпол со македонското МВР е одлична

Канал5

Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес

10 поврзани вести »

Во Вевчани продефилираа интересни маски

А1 - 13.01.2008

Гувернерот Петар Гошев со јарем од впрегнати волови на „Македонска банка“, штедачите и повеќе од еден милион евра, вевчанска речна подморница со евротерористи, но и руската подморница од Курск што потона. Обезбедувачи на Парламентот од ДПА, владици, власт, проститутки од соседните земји, вевчански ...

На карневалското дефиле во Вевчани продефилираа маски на мистиката, хуморот и иронијата

Канал5

Втор ден од Вевчанскиот карневал со традиција стара над 14 века

Канал5

Василичарска парада со 800 маски

Дневник

Вевчани уште еднаш ќе го преврти светот на глава

Утрински

Време Вечер Прес Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Сардинија ќе прими уште смет од Неапол

А1 - 13.01.2008

Управителот на Сардинија Ренато Сору изјави дека областа ќе продолжи да прифаќа смет од Неапол и покрај протестите пред неговиот дом, кои завршија со апсење на шестмина од демонстрантите. Сору се согласи да прими неколку илјади тони неаполски смет, за да помогне во решавањето на кризата со сметот ...

Судири на Сардинија поради сметот од Неапол

А1

Неапол: Ѓубреџиска мафија

А1

Ѓубрето и мафијата го гушат Неапол

А1

Италијанскиот „цар на отпадоците“ презеде одговорност за кризата во Неапол

Утрински

Утрински Дневник Дневник Вечер Прес

9 поврзани вести »